Rzutem na taśmę WIG20 wysiada nad kreskę

Rzutem na taśmę WIG20 wysiada nad kreskę
27 lipca, 2020
Category: gielda

Od rana zapowiadało się, że glówny raz w ponizszym tygodniu stosowane przez nas blue chipy zaliczą spadki. Z każdą godziną WIG20 odrabiał jednak straty jak i równiez ostatecznie poprawił wynik o 1 pkt, czyli 0, 04 proc.

Choć sluzace do końca więcej blue chipów było pod kreską (11), zyskującej dziewiątce udało się z minimalną nadwyżką przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Najlepsza trójka, innymi slowy PZU, JSW i BZ WBK zyskały blisko jednej, 5 proc. Najsłabsze okazały się z kolei energetyczne Tauron i Energa. Ich akcjonariusze stracili stosownie 2 i 3 proc.

Podobnie kończą dzień indeksy grupujące mniejsze spółki, choć wyniki poszczególnych robią większe wrażenie. Liderem w mWIG40 był Synthos (+4, 5 proc. ). Choć zarząd nie planuje dywidendy zbytnio 2016 rok, chce przeprowadzić skup dzialaniu własnych. Na kapitał rezerwowy, z którego mają pochodzić środki na buyback, posiada zostać przekazane łącznie jednej, 75 mld zł. Decyzja zapadnie 8 maja.

Po sWIG80 najbardziej zadowoleni mogą być wlasciciele akcji Wieltonu (+9, piec proc. ) i Altus TFI (+8, 8 proc. ). Wytwórca naczep ogłosił swoją strategię do 2020 roku, po której planuje m. in. inwestycje za 110 mln zł i wzrost sprzedaży do 2, 4 mld zł. Za to Altus ogłosił podpisanie warunkowej umowy przejęcia BPH TFI.

Dla przeciwwagi warto też wspomnieć na temat przegranych sesji. Wśród nich są m. in. Monnari, które ogłosiło najnowsze efekty sprzedaży. Akcje potaniały na temat 10 proc. Ponad szóstej proc. tańsze są też papiery Ursusa.

Przebieg sesji na GPW

Dzieki zielono świecą notowania pozostalych giełd na starym kontynencie, choć rankiem zdecydowanie dominował kolor czerwony. Pod kreską kończą dzień tylko brytyjski FTSE100, rosyjski RTS jak i równiez turecki XU100, ale szkody nie przekraczają 0, piec proc. Zwyżki na pozostałych parkietach ograniczały się sluzace do 1 proc.

Spokój dominuje na razie zbyt Oceanem. Na dwóch godzinach handlu w Wall Street główne indeksy są na lekkim plusie. Sprzyjają wstecz m. in. najnowsze dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w NA JUKATAN. Ich cyfra w ubiegłym tygodniu wyniosła 234 tys. wobec prognozowanych 251 tys. W ubiegły czwartek wynik był na poziomie 259 tys.

_ _Aktualizacja: 13: dwadziescia

Giełdy odrabiają straty. WIG20 zostaje z tylu

Na półmetku handlu pozycja na GPW wciąż nie zaakceptowac wygląda najpomyslniej, bo większość spółek roni na wartości. Jest jednak lepiej niż na otwarciu i są szanse na udany finisz.

Niewiele działo się na rynku w ostatnich godzinach. Zaszokowania nie było w przypadku wystąpienia Mario Draghiego, który nie zaakceptowac widzi potrzeby podwyżek stóp procentowych. Można się domyślać, że pozostaną bez odmian do końca programu QE. Jego wygaszanie jest póki co bardzo powolne, a całkowite zakończenie może mieć miejsce najwcześniej po 2018 r..

Nie jest to jednak wyobrazenie całego rada EBC. Jakim sposobem duże są różnice przy podejściu do polityki pieniężnej przekonamy się po zapiskach dyskusji wraz z ostatniego posiedzenia, które poznamy po godzinie 13: trzydziestu.

Układ sił na rynkach wciąż premiuje sprzedających akcje. Większość indeksów jest pod kreską, choć już skromniej niż na starcie sesji. WIG20 tracił już ponad 1 proc., a na godz. trzynascie: 00 utrata wynosiła 0, 6 proc. To rezultat gorszy niż konkurencji. Nad kreskę zdołały wyjść jezyk francuski CAC40 lub hiszpański Ibex.

Obserwuj bieżące notowania tych popularnych indeksów

Jeśli wzrostowy trend zauwazalny na wykresach się utrzyma jest mozliwosc na niezły finisz. Póki co bilans tygodnia dla WIG20 jest doskonaly, bo wszystkie trzy sesje kończył w plusie, rosnąc z 2175 do nawet 2262 pkt w środę.

Wiele może zależeć od Amerykanów, którzy dołączą az do gry zbyt dwie godziny. Nastroje na Wall Street mogą kształtować dane makro dotyczące rynku pracy. Dzisiaj po kalendarzu mamy raport Challengera i obserwacje o zasiłek. Do tego oczywiście czekamy w pierwsze dane ze spotykania Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Przywódcy dwóch największych gospodarek świata mają wiele tematów do omówienia. I nie będą one łatwe ani przyjemne. Trump jawnie oskarża Chiny o nieuczciwą grę, jeśli chodzi na temat handel zagraniczny. Iskrzy też w temacie manipulacji walutowych. Może być więc rewelacyjnie na rynkach, szczególnie w foreksie.

_ _Aktualizacja: 09: 41

Stale spadki wartosci akcji już na starcie sesji

Po wyśmienitej czolowej części tygodnia w zrealizowaniu naszych największych spółek, w tej chwili przyszedł czas na korektę. Od ranka wyraźnie na wartości gubi WIG20 i główne indeksy Europy Zachodniej. W srodku uwagi są banki glówne.

Na dużym minusie wystartowała nasza giełda. Szczególnie w wypadku największych spółek. WIG20 po pięciu minutach handlu tracił prawie jednej proc. Nastepne minuty co prawda nie przynoszą pogłębienia spadków, ale też nie widać specjalnie większej ochoty od momentu odrabiania klesk.

Ponad standardowej zmienności nie widać na żadnej sposród największych spółek. Problemem wydaje sie sam zjawisko, że niemal wszystkie są pod kreską. Najmocniej póki co mBank, który jako jedyny traci około 2 proc. Wyraźniej na plusie (około 0, 6 proc. ) są tylko JSW jak i równiez Eurocash.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Analogiczną sytuację obserwujemy na odmiennych parkietach Swiata, gdzie żaden z głównych indeksów nie świeci dzieki zielono. Szkody wynoszą od czasu 0, piec do 1-wsza proc.

Pogorszenie nastrojów dostrzegalne było już po sesji w Azji. Spadki dotknęły szczególnie parkiet w Japonii. Nikkei225 stracił 1, cztery proc. Jedynie chiński Shanghai Composite był nieznacznie ponad kreską, pomimo gorszych od momentu oczekiwań odczytów indeksu PMI dla usług. Jego wartość to 52, 2 pkt wobec prognozowanych 53, 2 pkt. Miesiąc wcześniej PMI wyniósł 52, 6 pkt.

Niepewność mogą wywoływać informacje ze Stanów Zjednoczonych. Staje na tym, że nie ma zgody między najważniejszymi organami państwa, to znaczy Izbą Reprezentantów, Senatem oraz otoczeniem prezydenta w przedmiocie reformy podatkowej. A dzieki szybkie i znaczące zmiany liczyły rynki finansowe.

Inwestorzy w minionych kilkunastu godzinach poznali też zapiski protokołu z marcowego posiedzenia Fed. Pojawiły się w nim propozycje redukcji kwoty bilansowej. Większość bankierów uważa, że musi się po dalszej części tego roku kalendarzowego dalej stopniowo podwyższać nogi procentowe i zmniejszyć wartość aktywów, która sięga już 4, 5 bln dolarów. Oczywiście, jesli dane gospodarcze będą stale.

Inwestorzy nie powinni się obawiać szybkich i nagłych zmian, poniewaz proces tenze ma przebiegać w sposób przewidywalny i stopniowy, jakie mozliwosci podkreślono po protokole. Niepewność jednak jest.

Dzisiaj również w srodku uwagi będzie bank kierowniczy, ale teraz europejski. Tu także przedstawimy treść protokołu z posiedzenia, choć raczej nie ma się co nastawiać na jakieś przełomowe informacje. W przeciwieństwie do bankierów Fed, Czolgi Draghi i spółka wciąż mają gołębie nastawienie. Ogólnej wymowy nie zaakceptowac zmieniają jednostkowe głosy, np. Jensa Weidmanna, który wskazuje na potrzebę rozważenia wyższych stóp procentowych i dalszego ograniczania systemu QE.

W niniejszym kontekście interesujące mogą być też wypowiedzi przedstawicieli EBC. Dzisiaj mamy w kalendarzu kilka wystąpień, m. in. Mario Draghiego, Petera Praeta i Vitora Constancio.

Jakie mozliwosci z danych makro? Za nami zamówienia w przemyśle Niemiec, które wzrosły miesiąc do miesiąca wolniej od prognoz, choć wynik w stopniu 3, 4 proc. przy porównaniu sluzace do minus niemal 7 proc. sprzed miesiąca wypada nieźle. Rok az do roku zmówienia zwiększyły się o 4, 6 proc.

Przed nasza firma jeszcze raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień z pracy oraz podsumowanie tygodnia pod względem liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w NA JUKATAN. Oczekuje się lekkiego spadku z 258 do 251 tys.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy