RPA: Rozpoczęła się narada klimatyczna ONZ w Durbanie

RPA: Rozpoczęła się narada klimatyczna ONZ w Durbanie
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą wypowiedzi uczestników konferencji #

28. 11. Tshwane (PAP/AFP, EFE) – Po poniedziałek przy Durbanie dzieki wschodzie RPA rozpoczęła się 17. konferencja klimatyczna ONZ. Przez dwunastu dni największe gospodarki będą m. in. prowadzić pertraktacje na temat przyszłości Protokołu wraz z Kioto. Pierwszy okres swoim obowiązywania wygasa z końcem 2012 r.

Protokół ów limituje światowe emisje CO2.

W konferencji uczestniczy ok. 20 tys. delegatów jak i równiez obserwatorów wraz z 183 państw. Ceremonia inauguracji rozpoczęła się ok. godziny 10 periodu polskiego przy obecności prezydenta RPA Jacoba Zumy.

Według niego, zmiany klimatyczne „nie są już tylko wezwaniem dla środowiska”, lecz dla wielu ludzi to „kwestia życia lub śmierci”.

„Od wlasnych decyzji zależy los tysięcy ludzi, głównie w panstwach ubogich jak i równiez rozwijających się” – powiedziała minister ds. zagranicznych Meksyku Patricia Espinosa Cantellano, która przewodniczyła poprzedniej konferencji po Cancun.

Nieodzowne jest „zaplanowanie takich działań politycznych, które będą efektywnie ograniczały zmiany klimatyczne jak i równiez jednocześnie będą opłacalne” – dodała.

Minister ds. stosunków międzynarodowych i współpracy RPA Maite Nkoana-Mashabane, która będzie przewodniczyć trwającym do dziewiec grudnia spotkaniom, określiła konferencję jako „kluczowy moment” jak i równiez wezwała do przedłużenia okresu obowiązywania Protokołu z Kioto.

Jeszcze zanim początkiem rady państwa wyspiarskie, które w największym poziomie odczuwają modyfikacje klimatyczne, zaapelowały o „pilne porozumienie ws. klimatu”. W komunikacie opóźnienie decyzji nazwano „zdradą populacji, które są najbardziej narażone na modyfikacje klimatyczne”.

Dzieki konferencji największe gospodarki mają zdecydować, jakie mozliwosci dalej ze zobowiązaniami klimatycznymi. Poza UE, której nadawanie CO2 to 11 proc. globalnej, rózne potęgi, tj. USA, Chiny i Rosja, nie chcą nowej dokumenty urzedowe klimatycznej jak i równiez wiążących celów redukcji CO2 w czasie kryzysu. UE posiada nadzieję, że uda się jej przy Durbanie skłonić partnerów sluzace do takiej dokumenty urzedowe od 2020 r.

„Europa uważa, że teraz pozostalosc świata powinien wziąć odpowiedzialność za nastrój, zwłaszcza wschodzące gospodarki i USA” – powiedziała w ostatnim czasie na zebraniu z grupą dziennikarzy komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard. Dodała, że porażka konferencji przy Durbanie będzie świadczyć o braku naszej odpowiedzialności.

UE widzi aczkolwiek, że na nową umowę klimatyczną przy Durbanie nie ma szans, więc zapowiedziała, że jest zdecydowana przedłużyć na drugi czas obowiązywanie Protokołu z Kioto. Jednak gdy tylko UE się do tego zobowiąże, światowe emisje – jakim sposobem mówiła Hedegaard – nie zaakceptowac spadną poniekad o „jedną tonę ekwiwalentu CO2”. Zatem UE zgodzi się dzieki przedłużenie Kioto, gdy odmienne gospodarki zobowiążą się co najmniej do „planu działania a takze ostatecznego terminu przyjęcia wiążących światowych ram, które musza wejść przy życie nie później niż w 2020 r. „.

W Durbanie są do załatwienia nadal trzy sprawy dyskutowane w poprzednich konferencjach klimatycznych w Cancun i Kopenhadze: finansowanie przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji az do tych zmian, fundusz technologiczny i protekcja lasów.

Przy 2009 r. na rady klimatycznej ONZ w Kopenhadze kraje rozwinięte oraz UE zobowiązały się wypłacić 30 mld dolarów w ciągu trzech czasów (2010-2012) w cele klimatyczne krajów rozwijających się. Uzgodniono też, że na długoterminowe finansowanie koniecznosc 100 mld dolarów na rok do 2020 r. (PAP)

jhp/ ro/

10285508 10286331 10286010 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy