Jak być liderem w biznesie - Jack Ma, założyciel Alibaba Group

Jack Posiada, założyciel Alibaba Group - chińskiego giganta e-commerce a mianowicie twierdzi, że życie lidera nigdy nie będzie łatwe. Jeśli więc ktoś potrzebuje w karierze spokoju i prostoty, nie powinien porywać się na stanowiska managerskie ani na bycie przedsiębiorcą. Jeśli jednak ktoś w tej chwili na to się zdecyduje, Jack Ma w przemowie z marca 2017 zawarł kilka istotnych rad, jakim sposobem być liderem we teraźniejszym biznesie.

Jack Posiada stworzył Alibaba Group - chiński odpowiednik Amazona a mianowicie w 1995 roku. Od tamtej pory wartość rynkowa firmy urosła do 200 mld dolarów, a mienie Ma wyceniany jest na 28, 3 mld dolarów, co czyni tu najbogatszego Chińczyka.

Ma znany jest m. in. spośród niesamowitej historii - Harvard 10 razy odrzucał tej podanie o przyjęcie, pracował jako nauczyciel angielskiego jak i również nie dostał się do pracy w KFC a mianowicie i żywiołowych wystąpień. Nie inaczej było na Global Transformation Forum w czerwcu 2017 w Malezji, dokąd Jack Ma wygłosił wspaniałą przemowę, m. in. w temat przywództwa w interesie. Oto kilka rad zawartych w jego wystąpieniu:

1. Twój biznes wydaje się tak duży, jak problem, który rozwiązujesz

Jeśli chcesz mieć wzięcie w biznesie, musisz pokazać, jaki problem dla społeczeństwa rozwiązujesz, twierdzi Ma. Jak na przykład wyjaśnia:

Im ogromniejszy problem, tym większe racje biznesowe. Jeśli rozwiążesz kłopot swojej wioski, masz wiejską firmę. Jeśli rozwiążesz problem prowincji, masz firmę prowincjonalną. Jeśli rozwiążesz problem kraju, jesteś firmą krajową.

Twórca Alibaby zaznaczał w dodatku, że jego zdaniem w ciągu najbliższych 10 lat poniekąd 90 proc. biznesów zostanie w internecie. To natomiast sprawia, że zupełnie odmiennie należy spojrzeć na rozwiązywanie problemów - gdyż internet daje od razu szansę prowadzenia działalności międzynarodowej. Wówczas, radzi Ma, przedsiębiorstwo miało "szanować inne kultury i tworzyć dla nich cena dodaną". W taki sposób firmy mogą odnosić sukces przez globalna sieć na wielu rynkach równocześnie.

2. Nie jesteś zobligowany znać się na technologiach

W Malezji Jack Ma na raz kolejny podkreślił, hdy ludzie uważają go za inteligetnego i obeznanego przy technologiach, ale w rzeczywistości tak nie jest:

Nie zaakceptować trzeba znać się w technologiach, tylko wiedzieć, jak na przykład ich użyć, jak uczynić z nich przewagę. Moja osoba nie jestem inżynierem, nadal nie wiem, dlaczego pecet działa.

3. Duże pieniądze raczej przeszkadzają, aniżeli pomagają

Założyciel Alibaba Group w przemówieniu odniósł się do odwiedzenia rozmów przedsiębiorców, które wiedział w trakcie konferencji. Jak na przykład wyjaśniał, wielu z nich narzekało, że nie posiada pieniędzy na pozyskiwanie zapasów. To zaś, według niego, błędne myślenie, bo "to nie pieniądze robią różnicę". Jeśli będziesz mieć duże pieniądze, zapewne będziesz popełniać poniższe błędy, wskazywał Ma:

Jednym z powodów przetrwania Alibaby w dziedzinie stało to, że nie mieliśmy pieniędzy. Przez to wydawaliśmy je bardzo rozważnie. Z początku nie pozyskiwaliśmy wielkich zasobów od inwestorów. Wiele firm, które tak pozyskują pieniążki, umiera. Kupują piękne lokum, zatrudniają najlepszych managerów spośród innych firm.

Nie popełniaj tego błędu, jeśli twoja firma nie jest na to gotowa. To tak, jak byś wsadził do zesputego traktora napęd od Boeinga 747. Tylko zniszczysz traktor i obie strony będą sfrustrowane.

4. Stawiaj na ludzi

Zamiast poszukiwać wielkiego kapitału jak i również najlepszych managerów u wojny, zatrudniaj dobrych ludzi i w nich inwestuj - tak, najkrócej, można by ująć filozofię Jacka Dzierży dotyczącą odnoszenia sukcesu. - Nie stworzyłem wielkiej firmy, bo jestem taki inteligentny, tylko dobry w relacjach z ludźmi - tłumaczył najbogatszy Chińczyk.

- Wielu ludzi lubi zdawać pieniądze na maszyny, technologie, ale nie na zatrudnionych. A to oczywiście inwestowanie w ludzi, kursy dla nich, rozpadanie się błędami, wysłuchanie ich i współdziałanie uczyni cię naprawdę właściwym w biznesie - wskazywał miliarder.

Zaznaczał obok tym, że zamiast zatrudniać, jak wspomnieliśmy, ludzi z zew., należy poszukiwać najlepszych wewnątrz:

Najlepsi ludzie zawsze są w twojej przedsiębiorstwie, nie poza nią. Sądzą w nią, w cię, w pomysł, poświęcają na to czas.

Ma zaznaczył przy okazji, że z początku w Alibaba przyjmował do pracy ludzi, "którzy nie byli zbytnio nieudani" - i jakoś razem doszli do stworzenia olbrzyma e-commerce.

5. Zatrudniaj kobiety, jeśli chcesz zrównoważonego rozwoju

W Alibaba 47 proc. pracowników i 43 proc. kadry zarządzającej to damy. Jak opowiadał Ma, wielu biznesmenów jest zdziwionych "tak dużą liczbą dziewczyn w firmie", ale dla niego to nigdy odrzucić było dziwne - to najzwyczajniej w świecie naturalne, że zatrudnia się pracowników obu płci.

Jack Ma podkreślał jednak, że kobiety odmiennie podchodzą do pracy przy biznesie, co pozwala utrzymywać szerszą perspektywę i czułość, otóż zauważać zupełnie różne aspekty działalności. - Jeśli chcesz, żeby twoja firma rozwijała się w strategia stabilny, zrównoważony, zatrudniaj większą ilość kobiet. Ja mocno wierzę, że liderek po biznesie będzie coraz większą ilość wiadomości - radził Chińczyk.

Poniżej można obejrzeć całkowite wystąpienie Jacka Ma przy Malezji (tylko po angielsku):Aktualności

jaceniuk: za wcześnie, by mówić o porozumieniu gazowym spośród Rosją. Brakuje 5 mld. m sześc. gazu  Informacje

Jaceniuk: za wcześnie, by mówić o porozumieniu gazowym spośród Rosją. Brakuje 5 mld. m sześc. gazu Informacje

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak zostanie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na…...

jacek Kurski - wywiad przy DGP, porównanie z TVN i Polsat

Jacek Kurski - wywiad przy DGP, porównanie z TVN i Polsat

- Jesteśmy bliżsi prawdy aniżeli oni - mówi Jacek Kurski, prezes Telewizji Krajowej, odnosząc się do stacji komercyjnych takich jak TVN i Polsat, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Wylicza…...

iOS 12 - aktualizacja aplikacji Apple’a w iPhone’ach

IOS 12 - aktualizacja aplikacji Apple’a w iPhone’ach

Apple zaprezentował nową aktualizację systemu operacyjnego dla iPhone’ów i iPadów. iOS 12 pojawi się na naszych sprzętach najprawdopodobniej na jesieni. Wśród zmian pojawi się kilka nowy funkcji, natomiast kilka starych ulegnie…...

inteligentne okulary Intela - jakim sposobem działa Vaunt

Inteligentne okulary Intela - jakim sposobem działa Vaunt

Intel stworzył prototyp inteligentnych okularów. W odróżnieniu od dotychczasowych prób wytworzenia tego typu urządzeń – sprzęt intela wygląda zwyczajnie. Firma nazwała je Vaunt. O nowych okularach Intela usłyszeliśmy pierwszego…...

instagram wyprzedził Twittera  Tech

Instagram wyprzedził Twittera Tech

Roboty bojowe mogą zdestabilizować świat. Kolejne ostrzeżenie Jeff Bezos chce oferować cywilne loty w kosmos. Poznaliśmy ceny Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium posiadamy daleko Wyciek danych…...

iNG Bank Śląski ostrzega własnych klientów: uwaga na podejrzane maile!  Pieniądze

ING Bank Śląski ostrzega własnych klientów: uwaga na podejrzane maile! Pieniądze

ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów przed oszustami. Ryzykują oni podszywać się u dołu bank i w tenże sposób wyłudzać dane dostępowe do naszego konta. Do klientów ING Instytucji finansowej…...