Rosja: „Olympus Inferno” – rosyjska wersja wojny w Gruzji

Rosja: „Olympus Inferno” – rosyjska wersja wojny w Gruzji
27 lipca, 2020
Category: inne

*Film akcji „Olympus Inferno” ukazujący rosyjską wersję walki w Gruzji po jednego razu pierwszy pokazano w niedzielę w rosyjskiej telewizji. Nakręcono go w ramach rządowej rywalizacji wspierania filmów patriotycznych a mianowicie relacjonuje we wtorek agencja AP. *

Bohaterem filmu w reż. Igora Wołoszyna jest ofermowaty amerykański entomolog rosyjskiego pochodzenia, który przez traf uzyskuje argumenty gruzińskiej agresji na Osetię Płd.

Naukowiec przyjeżdża do Gruzji wyposażony w kamery do filmowania nocą, zeby udokumentować wieczorne życie rzadkiego gatunku motyli. Zamiast owadów jego kamery nagrywają gruzińskich żołnierzy przemykających się az do Osetii Płd.

Wraz wraz z swoją dawną przyjaciółką sposród czasów oswiatowych, rosyjską dziennikarką, bohater telewizji musi uciekać przed polującym na tych propozycji gruzińskim kapitanem, który posiada odzyskać kompromitujące nagranie. Zbiegowie ustalają, że film trzeba oddać mediom, aby cały świat dowiedział się prawdy o wojnie.

Film nie zaakceptowac mówi bez owijania w bawelne, kto rozpoczął wojnę, jednak jasno daje do zrozumienia, że Rosja wysłała wlasnych żołnierzy az do Osetii Płd. w odpowiedzi na gruziński atak.

Zrealizowano go obrebie szerokiej rządowej kampanii zachęcającej i finansującej produkcję filmów patriotycznych. Według agencji AP rosyjski rząd jest aktualnie jednym z największych producentów filmowych w Rosji. Budżet „Olympus Inferno” przekroczył milion dolarów.

Film ma wyraźnie antyamerykański wydźwięk, który odzwierciedla rozzalenie Kremla ze wsparcia udzielonego Gruzji poprzez USA podczas konfliktu.

Reżyser broni się przed zarzutami, że jego dzieło wydaje sie filmem propagandowym pokazując, iż za taki uznać można również „Szklaną pułapkę”, której bohater walczy z terrorystami planującymi zamachy w AMERYCE.

„Olympus Inferno” został skrytykowany przez gruzińskie władze. „Ci, którzy fita nakręcili, powinni się wstydzić” – uważa gruziński minister ds. reintegracji Osetii Płd. Temur Iakobaszwili.

Zadowolone nie zaakceptowac są również władze Osetii Płd. „To film o Osetii, przy którym nie istnieje Osetyjczyków” a mianowicie uważa południwoosetyjska minister ds. informacji jak i równiez prasy Irina Gagłojewa. Dodaje, że władze regionu wciąż czekają na „obiektywny kino o tejze wojnie”.

Według AP rosyjskie media informowały, że wykonania filmu dokumentalnego o wojnie gruzińskiej podjął się serbski reżyser Emir Kusturica.

W październiku ub. roku rosyjska telewizja nadała film „Sztuka zdrady”, po którym oskarżano Gruzję na temat zbrodnie przeciw ludzkości jak i równiez sugerowano, że za konfliktem stał ówczesny amerykański aspirant na prezydenta John McCain, który chciał wykorzystać jego jako szczegól kampanii wyborczej. (PAP)

keb/ kar/

4213