Rosja ogłosiła, kogo uważa za terrorystów; Hamasu jak i równiez Hezbollahu w niniejszym gronie nie istnieje

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Rosja w piątek po przy jednym spotkaniu pierwszy ogłosiła listę 17 organizacji, które uważa za terrorystyczne jak i równiez których działalność na terytorium Federacji Rosyjskiej jest zabroniona.

Na liście, sporządzonej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), a opublikowanej w rządowej „Rossijskiej Gaziecie”, nie ma m. in. palestyńskiego Hamasu jak i równiez libańskiego Hezbollahu, które figurują w międzynarodowych wykazach strukturze terrorystycznych.

Generał Jurij Sapunow, który po FSB aplikuje Zarządem ds. walki sposród międzynarodowym terroryzmem, wyjaśnił „Rossijskiej Gaziecie”, że Hamas jak i równiez Hezbollah „nie wszędzie w świecie uważane są struktury terrorystyczne”.

„+Lista 17+ a mianowicie to narodowy wykaz strukturze terrorystycznych. Oznacza to, że figurują w nim jedynie te koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie, które stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego państwa” – oświadczył Sapunow.

Ambasador FSB zaznaczył, że koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie widniejące po wykazie zostały zakazane po Rosji poprzez Sąd Najwyższy na moral Prokuratury Generalnej. Ujawnił też, że obok układaniu ewidencje obowiązywały trzy podstawowe wymogi.

Po pierwsze – prowadzenie działalności, zmierzającej sluzace do zmiany ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej przemocą, z użyciem siły zbrojnej, w tym przy uzyciu metod terrorystycznych. Po drugie – związki z nielegalnymi formacjami zbrojnymi i innymi strukturami ekstremistycznymi, działającymi w regionie Północnego Kaukazu. Po 3 – przynależność do strukturze, uznanych przez wspólnotę międzynarodową za terrorystyczne, lub utrzymywanie z nimi kontaktu.

Sapunow podkreślił, że Hamas i Hezbollah „podpadają pod 3 kryterium, natomiast nie spełniają dwóch pierwszych”.

Generał FSB zauważył również, że dwie organizacje odrzuciły propozycje współpracy, przedstawione dywanom przez separatystów z Czeczenii. Według niego, „liderzy aliansu terrorystycznego w Północnym Kaukazie – Basajew i Chattab, aktywnie nawiali przywódców Hamasu i Hezbollahu, aby dzieki zasadach wzajemności włączyli się do działań bojowych po Czeczenii”.

„Wysłannicy bojowników czeczeńskich proponowali wykladzinom swoją pomocna dlon bojową jak i równiez udział przy walce z Izraelem w czasie zimowym, wówczas gdy w Czeczenii prowadzenie walk jest pogmatwane. W zamian Hamas i Hezbollah posyłałyby wlasnych bojowników sluzace do Czeczenii latem. Obie organizacje na to nie poszły” – powiedział Sapunow.

Przedstawiciel FSB oświadczył jednoczesnie, że Moskwa uznaje międzynarodowe wykazy strukturze terrorystycznych – na przykład te, sporządzone przez ONZ, USA lub Unię Europejską. „Mamy halasuje na uwadze, gdy kontaktujemy się w ramach partnerskich stosunków z różnymi służbami specjalnymi na świecie” – powiedział.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/