Rosja-Chodorkowski-wyrok

27 lipca, 2020
Category: rózne

Sędzia Wiktor Daniłkin oświadczył, że nie ma podstaw sluzace do wydania wyroku w zawieszeniu, gdyż resocjalizacja Chodorkowskiego wydaje sie byc możliwa jedynie na drodze „izolacji od czasu społeczeństwa”. Według sądu, wina Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera w firmie Płatona Lebiediewa została „całkowicie udowoniona”. Płatonow otrzymał jednakowy wyrok.
Odczytywanie 250 stron wyroku w sprawie byłego właściciela Jukosu trwało od czasu czterech dób. Sąd uznał Chodorkowskiego jak i równiez Lebiediewa za winnych kradzieży 218 milionów ton ropy naftowej. Według sądu, odbyło się to potajemnie, uzyskane pieniądze wyprano, a Chodorkowski i Lebiediew działali zaś w grupie przestępczej.
Michaił Chodorkowski jak i równiez Płaton Lebiediew są po więzieniu od 2003 roku. W 2005 zostali skazani na 9 lat więzienia za przestępstwa o charakterze gospodarczym. W nastepstwie apelacji az do Sądu najwyższego, wyrok skrócono im do lat ośmiu.
Obrońcy skazanych już zapowiedzieli apelację od dzisiejszego wyroku. Według rosyjskiej opozycji, proces ma charakter polityczny. Proces potępił także Zachód, w tym Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Rosja uznała oświadczenia Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w sprawie procesu Chodorkowskiego za „niedopuszczalną próbę wykonywania nacisku na sąd”. Przy oświadczeniu rosyjskiego MSZ przy tej sprawie napisano, że Moskwa „odrzuca również insynuacje, jakoby co do Chodorkowskiego rosyjski wymiar sprawiedliwości stosował podwójne standardy”. Podkreślono, że rosyjskie sądy rozpatrują tysiące kwestii dotyczących łamania prawa przez przedsiębiorców. MSZ oświadczył, że oczekuje, iż każde z państw „będzie zajmowało się własnymi rzeczami, zarówno przy kwestiach wewnętrznych, jak i na arenie międzynarodowej”. Według obserwatorów, to wyjątkowo ostre sformułowania w dyplomacji.
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komentując orzeczenie moskiewskiego sądu w sprawie Chodorkowskiego mówiła, że Wspólnota Europejska oczekuje od momentu Rosji poszanowania międzynarodowych zobowiązań co do przestrzegania praw człowieka. Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował w oświadczeniu do rosyjskich władz na temat przestrzeganie maksymy trójpodziału władz i uszanowanie niezawisłości sądów. Wyrok komentowała także amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Szefowa amerykańskiej dyplomacji powiedziała, że rozstrzygniecie sądu powoduje pytania o stan rządów prawa po Rosji.