Romowie upamiętnili rocznicę buntu w Auschwitz

Romowie upamiętnili rocznicę buntu w Auschwitz
27 lipca, 2020
Category: inne

Władze Stowarzyszenia Romów w naszym kraju oddały w czwartek hołd więźniom germanskiego obozu Auschwitz, którzy zbuntowali się 69 lat wstecz. Złożyli rosliny pod pomnikiem Sinti i Romów zgładzonych przez Niemców, który stoi w byłym Auschwitz II-Birkenau.

Członkowie zarządu stowarzyszenia w milczeniu przeszli poprzez teren tak zwanego cygańskiego obozu rodzinnego, który istniał w Birkenau od czasu lutego 1943 roku az do sierpnia 1944. Niemcy więzili w nim cygańskie rodziny sposród całej Europy. Cierpieli z powodu chorób jak i równiez głodu. Pociechy były obiektami zbrodniczych eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych przez dr. Josefa Mengelego. Niemal wszyscy Sinti i Romowie zostali zgładzeni.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski przypomniał, że naziści wyznaczyli likwidację obozu cygańskiego na szesnascie maja 1944 roku. Chcieli wówczas zgładzić około 6, 5 tysiąca pozostałych obok życiu więźniów. Doszło jednakze do buntu, który pokrzyżował plany SS.

Dzień wcześniej jeden wraz z SS-manów wyjawił plany polskiemu więźniowi jak i równiez zalecił, aby Cyganie nie zaakceptowac opuszczali baraków, gdy rozpocznie się akcja. 16 czerwca wieczorem przed obóz podjechały samochody, wraz z których wysiadło kilkudziesięciu uzbrojonych SS-manów. Kilku z tych propozycji weszło az do baraku mieszkalnego, aby wypędzić więźniów. Sinti i Romowie uzbrojeni przy noże, łopaty, łomy i kamienie nie wyszli. Zapanowała konsternacja. Z kolei SS-mani otaczający baraki wsiedli do samochodów i odjechali. Akcja została odwołana.

Naczelna próba likwidacji obozu nie udała się. SS-mani, którzy zetknęli się z tak nieoczekiwaną sytuacją, prawdopodobnie wycofali się sposród obawy poprzednio stratami. Wśród więźniów znajdowali się albowiem Cyganie, którzy służyli w niemieckim wojsku. SS-mani obawiali się też rozprzestrzenienia buntu na rózne części obozu.

Cyganie zostali zgładzeni w ciagu nocy z dwa na trzech sierpnia 1944 roku Wówczas, na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, obóz, w którym byli więzieni, został zlikwidowany. W komorach gazowych zgładzono pozostałych przy życiu 2897 więźniów.

W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji romskiej, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców. W KL Auschwitz zginęło ich ponad 20 tysięcy.

Stowarzyszenie Romów w Polsce utworzono na początku 1992 roku. Podstawowym swoim zadaniem jest działanie dla tworzenia warunków pełnego wziecia udzialu Romów w życiu społeczności polskiej, której – wbrew własnej, charakterystycznej tożsamości a mianowicie czują się członkami.

Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. W naszym kraju mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości. Według różnych szacunków, w Europie przedstawicieli naszej nacji jest od 8 mln az do nawet ok. 15 mln. (PAP)

szf/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy