Republika federalna niemiec: FAZ”: Benedykt XVI broni chrześcijańskiego Zachodu

27 lipca, 2020
Category: inne

Głównym tematyka zakończonej w czwartek wycieczki Benedykta XVI była obrona chrześcijańskiego Zachodu – napisał w piątek niemiecki gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, podsumowując sześciodniową wizytę papieża przy jego rodzinnej Bawarii.

„Kolorowe zdjęcia z Monachium, Altoetting i Ratyzbony pozostaną wielu osobom na długo w pamięci. Do historii przejdą aczkolwiek słowa Benedykta XVI, gdyż tematem jego podróży nie zaakceptowac było zachwycanie się stronami rodzinnymi, ale obrona chrześcijańskiego Zachodu, chociazby – w przypadku potrzeby a mianowicie przed przedtem samym” – pisze watykański korespondent prasa periodyczna Daniel Deckers.

Dziennikarz podkreśla, że podobnie jak jego zwiastun Jan Paweł II, Benedykt zwracał się w swych homiliach nie tylko do katolików. Jego przemówienia poruszały fundamentalne kwestie życia, wiary i rozumu. „Przywołuje w odczycie w Ratyzbonie na świadków filozofów, od Platona az do Kanta, zeby twierdzić, że wszyscy jednostki jako +rozumne+ istoty mogą porozumieć się ponad barierami kultur jak i równiez religii” – przypomina pisarz.

„Benedykt XVI broni dziedzictwa europejskiego oświecenia, zagrożonego przez manichejski podział świata na wiernych i niewiernych, na +za nami+ i +przeciwko nam+”. Perspektyw, w którym należy czytać jego przemówienia, nie tworzą malownicze bawarskie Alpy, ale przemówienia jak i równiez pisma potężnych tego świata, od Ahmadineżada aż wedlug Busha” – czytamy.

Sprawozdawca radiowy przypomina słowa papieża na temat „patologii” widocznej w stosunkach między „modernistycznym Zachodem jak i równiez pozostałym światem”. Podkreśla, że papież, tłumacząc zjawisko rosnącego oporu po Afryce i Azji wzgledem zachodnich wartości, nie wskazywał na zjawisko pozostawania ludzi kontynentów przy epoce przedmodernistycznej.

„W antyzachodnich nastrojach, szerzących się dzieki całej kuli ziemskiej, Benedykt XVI widzi raczej refleks takiego pojmowania rozumu i wolności, który traktuje religię i wiarę jako zjawiska nieracjonalne i przednaukowe i otwiera tym samym na oścież drzwi +cynizmowi+” – czytamy.

Ta myśl wyznacza oryginalny kierunek papieskiej diagnozie kryzysu Zachodu, co wiecej ją zaostrza – ocenia komentator. Papież dostrzega zarówno w „rzekomo chrześcijańskim Zachodzie”, jak i w świecie islamu nurty, które nie chcą znać rozsądnych kryteriów dobrego i prawdziwego życia, zakładającego także szacunek na rzecz sacrum a mianowicie podkreśla „FAZ”.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jo/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy