Religa usatysfakcjonowany ze spotkania z prezydentem

27 lipca, 2020
Category: rózne

Po południu w Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie Lecha Kaczyńskiego wraz z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Zbigniew Religa przedstawił prezydentowi swoje propozycje na uzdrowienie kwestii w polskiej służbie zdrowia – metrów. in. zapewnienie 15-proc. postepu wynagrodzeń dla pracowników lekarskich od jednej stycznia 2009 r.

15-procentowy postep wynagrodzeń doktorów i pielęgniarek miałby następować corocznie za posrednictwem trzy nastepne lata.

Pieniądze na podwyżki miałyby pochodzić m. in. ze zwiększenia składki w ubezpieczenie lecznicze opłacanej z budżetu państwa za: rolników niepodlegających ubezpieczeniom społecznym, bezrobotnych bez uprawnienia do zasiłku, osoby niepobierające zasiłków przedemerytalnych i niepodlegające obowiązkowym ubezpieczeniom zdrowotnym. Nie zgadza się na to wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

„Minister wyszedł bardzo zadowolony. Uzyskał poparcie prezydenta. Liczy, że dzięki wstecz łatwiej będzie teraz przeprowadzać rozmowy z Zytą Gilowską” – powiedział PAP rzecznik szefa resortu zdrowia Paweł Trzciński.

Trzciński powiedział, że według ministra Religi postep nakładów w opiekę zdrowotną powinien też nastąpić dzięki ustawom, nad którymi manipuluje obecnie Sejm, m. in. ustawie o finansowaniu kurowania ofiar wypadków drogowych sposród OC kierowców – sprawców, a także – na temat sieci szpitali. W związku ze rozwojem gospodarczym wykladany jest też wzrost wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia ze składek. Według rzecznika ministra zdrowia, wszystkie nadwyżki w budżecie Funduszu w przyszłym roku, zgodnie z propozycją ministra, miałyby być oddane na postep wynagrodzeń personelu medycznego od początku 2008 r.

„Propozycje ministra Religi spotkały się ze zrozumieniem ze strony www prezydenta” a mianowicie podkreślił Trzciński. Jego zdaniem, o ile rozwiązania ów udało się wprowadzić, możliwe stałoby się dojście przy ciągu trzech lat az do poziomu gazy, jakich chce Ogólnopolski Związek Zawodowy Medyków.

Trzciński zapewnił, że Religa będzie mówił o swych propozycjach dzieki zaplanowanym dzieki piątek zebraniu z OZZL.

Od poniedziałku w Polsce obstaje bezterminowy strajk lekarzy organizowany przez OZZL. Według związku w kraju nie zaakceptowac pracuje w porzadku. 200 szpitali, według ministra – ok. 150. Po województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim protestu faktycznie nie ma.

Lekarze walczą na temat podwyżki gazy. Początkowo domagali się 5 tys. zł brutto na rzecz lekarzy bez specjalizacji jak i równiez 7, 5 tys. zł dla medyków ze specjalizacją. We wtorek, w drugim dniu strajku, lekarze zaproponowali rządowi kompromis: koniec dzialaniu w zamian za 1 mld zł w podwyżki polski, obietnicę postepu nakładów dzieki ochronę stanu zdrowia do szesc proc. PKB, ustalenie płacy lekarza-rezydenta jak i równiez stażysty w stopniu dwóch średnich krajowych. (PAP)

ktt/ itm/ gma/