Referendum strajkowe po PLL RUCH po raz kolejny przedłużone

Referendum strajkowe po PLL RUCH po raz kolejny przedłużone
27 lipca, 2020
Category: inne

*Do 31 sierpnia przedłużono referendum w PLL RUCH, które ma rozstrzygnąć, badz stewardessy i stewardzi będą strajkować – poinformowała przy piątek PAP Elwira Niemiec ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego przewoźnika. *

Referendum, które zaczęło się 7 czerwca, było przedłużane kilkakrotnie. Pierwotnie miało się zakończyć 21 lipca, pózniej 29 lipca i 21 sierpnia.

Jak powiedziała Elwira Niemiec, motywem kolejnego przedłużenia referendum było nieudostępnienie poprzez zarząd PLL LOT szczegółowych danych, na bazie których można ustalić liczbę zatrudnionych po firmie.

„Zarząd odesłał nas do kancelarii tajnej, sposród której mamy nadzieję uzyskać te informacje. Rozmawialiśmy też z dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi, która nam takie dane obiecała (przekazać) niezwłocznie w środę. Dziś mamy piątek i do tego momentu tych danych nie otrzymaliśmy” – powiedziała Niemiec.

Podkreśliła, że dokładna liczba pracowników jest niezbędna do ustalenia, czy referendum jest ważne. Aby tak się stało, musi tutaj uczestniczyć przynajmniej 50 proc. załogi RUCH plus jedna osoba.

Związek chce, by zarząd spółki podpisał wraz z nim uklad, które zostało parafowane przy pierwszej połowie czerwca. Rada nadzorcza spółki – która ma wyrazić na nie zgodę a mianowicie odroczyła decyzję do posiedzenia zaplanowanego wreszcie sierpnia.

Parafowane porozumienie dotyczy czasu roboty i odpoczynku stewardess jak i równiez stewardów. Chodzi o suplementarny wolny dzień po lotach ze zmianą czasu, jak np. rejsy atlantyckie, ale też o urlop kondycyjny, który przy uzgodnieniach został zmniejszony sposród 10 sluzace do trzech dzionki – ma on obowiązywać od przyszłego roku.

Według zarządu spółki wprowadzenie porozumienia oznacza poboczne korzyści dla załogi, które sięgają kilkunastu milionów złotych, czyli dla firmy to dodatkowe koszta.

Obecnie po spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach do niej działalności: majątkowej, zatrudnienia jak i równiez organizacyjnej.

PLL LOT w pierwszym półroczu 2011 r. poprawił swój wynik w działalności fundamentalnej o 32 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r., wciąż jednak odnotowując 119, szesc mln zł straty. Równoczesnie 2010 r. strata była większa jak i równiez wynosiła 151, 5 mln zł. Od czasu stycznia az do czerwca owego roku profit spółki osiągnął 123, 3 mln zł w porównaniu do minus 132, piec mln zł w roku ubiegłym. Idzie o zarobek uzyskany wraz z sprzedaży biletów i odmiennych operacji pienieznych.

Spółka w tym czasie odnotowała wzrost w aliansu pasażerskim. Przy ruchu powtarzajacym sie linia przewiozła o ponad 250 tys. pasażerów więcej, niż równoczesnie 2010 r. To postep o czternascie proc. W sumie – razem z pasażerami czarterowymi a mianowicie LOT przewiózł w ciągu sześciu miesięcy ponad dwa mln 145 tys. pasażerów, co przynosi 8 proc. wzrost po porównaniu wraz z ubiegłym rokiem.

Z informacji MSP wyplywa, że na koncu 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łączne zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Skarb Państwa ma 67, 97 proc. akcji przewoźnika, Regionalny Kasa Gospodarczy a mianowicie 25, 1 proc., pozostałe 6, 93 proc. należy do pracowników. (PAP)

wkr/ amac/ ura/