Raport Transparency International: Polska awansuje, najbardziej dołuje Brazylia

Raport Transparency International: Polska awansuje, najbardziej dołuje Brazylia
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W 2015 r. korupcja w najwiekszym stopniu pogłębiła się w Brazylii – głosi środowy raport Transparency International na temat postrzegania tego zjawiska. Według TI korupcja wydaje sie byc wszechobecna dzieki świecie. W zadnym wypadku skorumpowana wydaje sie byc Dania, a najbardziej Korea Płn.

Pozarządowa organizacja wraz z siedzibą po Berlinie po swym dorocznym raporcie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 168 państw w skali od 0 (najwyższy stopien korupcji) sluzace do 100 punktów.

Polska uplasowała się dzieki 30. miejscu, podczas gdy po poprzednim raporcie, w którym badano 175 państw, nasz kraj zajął 35. miejsce. Polska w najnowszym raporcie TI otrzymała 62 punkty, czyli na temat jeden więcej niż dwanascie miesiecy wcześniej.

Raport mierzy postrzeganie korupcji, a nie rzeczywisty poziom tegoz zjawiska ze względu dzieki tajemnice otaczające najbardziej skorumpowane działania.

Po 2015 roku Brazylia spadła na 76. miejsce, to znaczy o 8 pozycji w dół w porównaniu az do 2014 r.. Największą gospodarką Ameryki Łacińskiej wstrząsnął obciach korupcyjny na wielką skalę w przedsiębiorstwach państwowych, w niniejszym w gigancie naftowym Petrobras, w który zamieszani byli wysocy rangą przedstawiciele władz. Firma przez lata dawała łapówki co najmniej 25 deputowanym, sześciu senatorom i trzem gubernatorom.

Przy rankingu straciły też Libia, Australia, Belgia i Turcja. Turcja, która w 2014 roku odnotowała jeden z największych spadków z powodu poważnej afery w szeregach rządzącej Partii Sprawiedliwości i Wzrostu (AKP), przy najnowszym raporcie spadła na temat kolejne 4 miejsca.

2-ie trzecie państw otrzymało w mniejszym stopniu niż piecdziesiat punktów. Wśród nich są wszystkie kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Republika indii, Chiny jak i równiez RPA). Największa korupcja w tych krajach panuje po Rosji (119. miejsce); Chiny zajęły przy rankingu 83. miejsce, Republika indii – 76., a RPA – 61.

W Azji uwagę TI przykuły oskarżenia o korupcję wysunięte pod adresem premiera Malezji Mohameda Najiba bin Abdula Razaka. Przy 2015 r. kraj znalazł się na 54. miejscu, co oznacza zmniejszenie o 4 pozycje po porównaniu sluzace do poprzedniego referatu.

Autorzy raportu podkreślają także, że w 2015 roku kalendarzowego spadło ogólne postrzeganie korupcji na świecie. TI wraz z satysfakcją odnotowuje, że „liczba krajów, którym udało się polepszyć wynik (64), była większa od czasu tych, którym on się pogorszył (53)”. Wśród krajów, które otrzymały lepsze wyniki, znalazły się m. in. Grecja, Senegal czy Ogromna Brytania.

Posilki utrzymała się na pierwszym miejscu (91 punktów), jako kraj, w którym wydaje sie byc najmniej korupcji, a tuż za nią uplasowały się Finlandia (90 punktów) jak i równiez Szwecja (89 punktów). Korea Północna i Somalia znalazły się na najdalszych tytulach, otrzymując jedynie po 8 punktów.

TI przypisuje poprawę sytuacji w świecie robocie działaczy obywatelskich zwalczających korupcję w takich krajach jak Gwatemala, Sri Lanka lub Ghana. Poprawiły one swoje wyniki przy 2015 roku kalendarzowego.

„Korupcję da się pokonać, jeśli będziemy współpracować” – oświadczył kierownik TI, Peruwiańczyk Jose Ugaz. „Aby wykorzenić nadużycia władzy, łapówki i rzucić światło na sekretne układy, obywatele muszą współpracować i mówić swym rządom, że mają już dosyć” – dodał.

Raport TI opiera się na danych empirycznych 12 międzynarodowych organizacji i instytucji, w niniejszym Banku Światowego, Afrykańskiego Agencji bankowej Rozwoju i Światowego Forum Ekonomicznego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy