Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy: trzeba zdywersyfikować dostawy gazu

27 lipca, 2020
Category: rózne

Ukraina będzie dywersyfikować dostawy gazu, gdyż umowy gazowe, które zawarła przy 2009 roku kalendarzowego z Rosją, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego a mianowicie oświadczyła w piątek w Kijowie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego jak i równiez Obrony (RBNiO), Raisa Bohatyriowa.

„W obecnych warunkach faktycznie posiadamy do czynienia sposród realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Niekorzystne wzory tych umów (gazowych wraz z Rosją) wpędziły gospodarkę Ukrainy w trudną sytuację” a mianowicie powiedziała Bohatyriowa po posiedzeniu RBNiO.

„Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Defensywy podjęła decyzję o wypracowaniu dodatkowych środków, które pozwoliłyby zapewnić bardziej wartosciowe bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Idzie przede wszystkim o dywersyfikację źródeł dostaw gazu” – podkreśliła.

Bohatyriowa zapowiedziała, że po tej sprawie Kijów będzie się kontaktować z wiodącymi dostawcami gazu na świecie, współpracować wraz z Unią Europejską oraz dążyć do zwiększenia własnego wydobycia błękitnego powietrza.

„W chwili obecnej straty naszego państwa (związane sposród obowiązującym kontraktem gazowym sposród Rosją) wynoszą do 5 miliardów dolarów rocznie. Ukraiński rząd nadal jednak operuje nad podpisaniem nowych, solidnych umów gazowych z Rosyjską Federacją” – oświadczyła sekretarz RBNiO.

Aktualny na posiedzeniu Rady prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ostrzegł tymczasem, że każdy z jej członków będzie niósł osobistą odpowiedzialność za rozwiązanie problemu gazowego.

„Wygórowane opłaty za gaz nie tylko pochłaniają środki w rozwój państwa i w programy socjalne. Uderzają one po portfela każdego obywatela naszego kraju” – podkreślił Janukowycz.

Po ubiegłym tygodniu ukraińskie władze poinformowały, że ze względu na duze ceny rosyjskiego gazu zmuszone są az do ograniczenia jego odbioru na temat połowę. W zamian przewidzianych po umowach 52 mld metrów sześc. paliwa w bieżącym roku Kijów kupi od Moskwy wylacznie 27 mld – podano.

Zapowiedź ów wywołała rozzalenie Rosji, która ostrzegła, że może zrezygnować z przesyłania błękitnego paliwa przez ukraińskie rurociągi tranzytowe na Zachód. Obecnie zbyt 1000 metrów sześciennych dostarczanego przez Rosję gazu Ukraina płaci 416 dolarów. Wedlug strony ukraińskiej cena ta nie powinna przekraczać 300 dolarów.

Obowiązujące dziś kontrakty gazowe podpisano w 2009 roku, wówczas gdy premierem była Julia Tymoszenko. W październiku została ona skazana na 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu ludzi umów.

Ustalenia, które zapadły w styczniu 2009 roku kalendarzowego, poprzedził ostry konflikt między Kijowem a Moskwą. Przy jego rezultacie na dwa tygodnie wstrzymano dostawy błękitnego paliwa sposród Rosji za posrednictwem Ukrainę sluzace do państw Swiata Zachodniej, w ponizszym do Polski.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/ je/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy