PSL chce liberalizacji prawa prasowego

27 lipca, 2020
Category: inne

Zniesienia kar za niedostatek rejestracji miesieczniki, łatwiejszej rejestracji nowych tytułów prasowych a takze wprowadzenia pojęcia prasy elektronicznej chce PSL. Partia zapowiada, że w początku 2012 r. złoży w Sejmie projekt nowelizacji Prawa prasowego.

Rzecznik prasowy klubu PSL Krzysztof Kosiński powiedział w poniedziałek na narady prasowej przy Sejmie, że uchwalone po 1984 r. Prawo prasowe „najlepiej byłoby odesłać do muzeum PRL-u w Swiezej Hucie”. „Media, prasa, dziennikarze opierają swoją działalność jak i równiez pracę o prawo sposród poprzedniego ustroju” – argumentował.

Nawiązał też do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który po ubiegłą środę orzekł, że karanie grzywną lub ograniczeniem wolności zbyt brak rejestracji czasopism drukowanych jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna wydaje sie byc za surowa. TK zasygnalizował też, ze uchwalone w 1984 r. Prawo prasowe nie jest dostosowane do współczesności.

„Powinniśmy iść za ciosem i poddać nowelizacji także inne regulace Prawa prasowego” – podkreślił rzecznik lokalu ludowców. „Obecne prawo prasowe jest sposród pewnością niedostosowane do współczesnych realiów. Nie zaakceptowac odpowiada wyzwaniom współczesnych mediów, pomija srodowiska elektroniczne. Także jest nazbyt restrykcyjne jakim sposobem na obowiązujące czasy” a mianowicie argumentował Kosiński.

PSL proponuje wprowadzenie az do Prawa prasowego definicji prasy elektronicznej, które obejmowałoby kazde strony internetowe.

Ludowcy opowiadają się też zbyt likwidacją rejestrów czasopism jak i równiez dzienników przy sądach okręgowych. Zdaniem PSL ta procedura niepotrzebnie obciąża sądy. W zamian miałaby zostać wprowadzona centralna ewidencja działalności prasowej a mianowicie prowadzona w sieci baza zgłoszeń o pismach. Prasa elektroniczna byłaby wyłączona z obowiązku zgłoszenia sluzace do centralnej ewidencji, ale tytuły mogłyby zostać tam zgłoszone, jeśli zechciałby tego właściciel. Zgłoszenie sluzace do bazy będzie się poniewaz wiązało metrów. in. wraz z prawną ochroną tytułu prasowego.

Zdaniem Kosińskiego należałoby pomyśleć także w ten sposób, czy konsekwencje karne po Prawie prasowym zastąpić np. sankcjami administracyjnymi czy finansowymi. „To byłoby bardziej odpowiadające obecnym czasom” – ocenił Kosiński. Dodał, że w dalszej mozliwosci należałoby się zająć także art. 212 Kodeksu karnego, który przewiduje karę więzienia za zniesławienie.

Ludowcy zapowiadają złożenie planu w Sejmie na początku 2012 r. Ma też zawierać oferty nowych uregulowań dot. sprostowań i riposty.

W środę za niezgodny z konstytucją – w charakterze zbyt niewykonczony i nieproporcjonalny – pięciu sędziów TK uznało dok przewidujący karanie za przestępstwo wydawania niezarejestrowanego czasopisma. Za zgodną z konstytucją uznano zaś obowiązkową rejestrację prasy przez sąd, bo „dokonanie rejestracji nie jest uciążliwe”. TK uznał, że chodzi tutaj o ochronę przed nieuczciwą konkurencją a mianowicie aby czytelnik „nie kupował innego tytułu niż zamierzał”. Według TK ustawodawca może ten obowiązek zabezpieczyć sankcją, ale nie zaakceptowac karną, bo nie jest w tym przypadku konieczna. Wraz z powodów formalnych umorzono sprawę zarzutów skargi co do obowiązku podawania we wniosku rejestracyjnym takich danych empirycznych, jak częstotliwość ukazywania się pisma.

Zakwestionowany zapis poniesie straty moc prawną po ogłoszeniu wyroku TK w dzienniku urzędowym.

Trybunał rozpatrywał skargę Wojciecha Skrzypczyka, którego oskarżono o upublicznianie pisma wyjawszy rejestracji. Swoim proces umorzono przy uznaniu winy, w wyniku czego stracił mandat radnego Chojny (Zachodniopomorskie).

W 2010 r. Sąd Najwyższy orzekł, że także gazeta wydawana w internecie musi być rejestrowana sądownie, tak samo jak prasa papierowa. SN wskazał, że obowiązek ten posiada na celu ochronę istniejącego tytułu prasowego.

Z informacji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (której prawnicy przygotowali skargę) wynika, że w 2010 r. w Polsce zapadły 3 prawomocne skazania za deficyt rejestracji miesieczników, w kilku wcześniejszych latach – po jednym.

Nowelizację Prawa prasowego od dłuższego czasu przygotowuje resort zwiazanych z kultura. (PAP)

ral/ abr/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy