Przy Rzymie trwa nieformalny zenit Włochy-Niemcy-Francja- Belgia

27 lipca, 2020
Category: inne

W Rzymie trwa swobodny szczyt włosko-hiszpańsko-niemiecko-francuski. Celem spotykania premierów Czolgi Montiego i Mariano Rajoya oraz kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a jest zbliżenie stanowisk przed szczytem UE 28 i 29 czerwca.

Wcześniej zapowiadano, że tematami rozmów podczas piątkowego spotkania liderów czterech największych gospodarek Starego kontynentu w Wiecznym Mieście mają być szanse na opracowanie swoistej mapy drogowej, prowadzącej do zacieśnienia integracji politycznej i finansowej.

Ponadto według „Corriere della Sera” mistrz spotkania Mario Monti ma nalegać na tek krok, o jak – jakim sposobem pisze dziennik – „walczy w tychze dniach wraz z całych sił”, czyli na temat to, aby bez przemian w obowiązujących traktatach wypracować konkretne etapy na rzecz stabilizacji strefy euro. Jedną z rozważanych możliwości ma być według mediów interwencyjny kupno obligacji zagrożonych krajów poprzez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Odrebnym tematem dyskusji jest „przekonująca i efektywna unia bankowa”, jak napisał publicysta „Corriere della Sera”. Jako trudną zapowiada się wymianę poglądów na temat możliwości emisji euroobligacji, biorąc pod spodem uwagę poważne zastrzeżenia Niemiec.

Włoscy komentatorzy kładą parcie na to, że rzymskie zebranie ma szansę umocnić antykryzysowy rząd ekspertów Mario Montiego, często wstrząsany przez polityczne spory partii, które jego popierają. Nie zaakceptowac wyklucza się nawet nieoficjalnie, że szef włoskiego gabinetu może wzgledem kanclerz Merkel użyć argumentu, że ma obowiazek ona iść na ustępstwa w działaniach na rzecz wzrostu, bo w inny sposób jego rząd byłby zagrożony. To aby zaś mogło znaczyć dalszą destabilizację strefy euro – zauważa się.

Wyrażana wydaje sie byc opinia, że pomocna może się okazać postawa prezydenta Hollande’a, który podczas niedawnej pierwszej spotkania w Rzymie zapewniał na temat bliskości stanowisk Paryża jak i równiez Wiecznego Metropolie w sprawach antykryzysowej polityki UE.

Nie zaakceptowac wyklucza się też, że francuski prezydent zgodzi się na konkretne ustępstwa, o które prosi kanclerz Merkel w kwestii konieczności rezygnacji z części suwerenności budżetowej w zamian za konkretne kroki na rzecz integracji finansowej.

Piątkowy szczyt został przyspieszony na temat kilka dni na prośbę kanclerz Merkel, która natychmiast po swoim zakończeniu i wspólnej narady prasowej jedzie do Gdańska na ćwierćfinałowy mecz Niemiec z Grecją.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/