Przy. Brytania: Swieze wątki przy aferze podsłuchowej „News of the World”

27 lipca, 2020
Category: inne

„News of the World” (NotW) a mianowicie tabloid będący głównym ośrodkiem afery podsłuchowej w Uk – płacił policjantom zbyt informacje będące podstawą doniesień prasowych – przyznał wydawca gazety, koncern News International, należący az do Ruperta Murdocha.

Wiadomosc International kontaktował się po tej sprawie ze Scotland Yardem jak i równiez udostępnił szczegóły takich płatności – informuje środowy „Times”.

To najnowsza rewelacja w zataczającej coraz to szersze kręgi aferze podsłuchowej z udziałem „NotW”. Do niedawna sądzono, że gazeta zatrudniała prywatnych detektywów po to, by włamywali się az do poczty głosowej sportowców i celebrytów przy dążeniu do wyłapania pikantnych szczegółów z ich życia prywatnego.

Niektórym osobom wypłacono wysokie zabezpieczenia w ramach ugody pozasądowej.

Dzis wiadomo, że w pościgu za sensacją podsłuchiwano także osoby prywatne. Oburzenie wywołało zwłaszcza ujawnienie, że hakerzy „NotW” włamali się po roku 2002 do skrzynki głosowej 13-letniej dziewczynki, Milly Dowler, w czasie, gdy uchodziła za zaginioną i policja jej szukała. Dziewczynka padła ofiarą mordu.

Hakerzy wykasowali wcześniejsze wiadomości, które już odsłuchali, by zrobić polozenie dla następnych. Stwarzało to rodzicom fałszywą nadzieję, że córka żyje i mogła była zniknac z mieszkaniu. Skasowanie wiadomości w skrzynce głosowej wprowadzało w błąd także policjantów prowadzących odzyskiwanie, a więc było ingerencją w policyjne śledztwo.

Aktualnie – według mediów – policja nie wyklucza, że hakerzy „NotW” mogli włamać się także do skrzynek głosowych rodzin ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie szóstej lipca 2005 roku, natomiast także rodziców dwóch 10-letnich dziewczynek Holly Wells i Jessiki Chapman zamordowanych przy 2002 r.

Policja powiedziała ojcu jakiejs z ofiar zamachów wraz z 2005 roku na kolejka i autobus Grahamowi Foulkesowi, że jego dane osobowe, zastrzeżony numer telefonu stacjonarnego i nr telefonu komórkowego zostały wydobyte w miejscu zamieszkania Glenna Mulcaire – prywatnego detektywa zatrudnionego przez „NotW”.

Wśród podsłuchiwanych media wymieniają też inspektora policyjnego działu dochodzeniowo-śledczego Dave’a Cooka jak i równiez jego narzeczoną Jackie Hanes – prezenterkę popularnego programu telewizyjnego na temat nierozwiązanych zagadek kryminalnych (Crimewatch).

Podsłuchom „NotW” poświęcona będzie w środę trzygodzinna wyjatkowa debata przy Izbie Gmin. Niektórzy politycy domagają się wszczęcia badania w sprawie afery podsłuchowej, którym pokierowałby zawodowy sędzia.

Podnoszą się też głosy żądające od ministra kultury, mediów i ruchu Jeremy’ego Hunta, by zastopował plany przejęcia kontroli morzem satelitarną telewizją BSkyB poprzez News International, na co Hunt wstępnie już się zgodził.

Cała sprawa jest ambarasująca dla premiera Davida Camerona, który przyjaźni się z Rebeką Brooks (poprzednio Wade) redaktorką naczelną „NotW” z czasów afery podsłuchowej (obecnie szef wykonawczą News International) jak i równiez do stycznia zatrudniał jej następcę Andy Coulsona w charakterze swego doradcy ds. mediów. (PAP)

asw/ mmp/ ap/