Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. pietnasty

27 lipca, 2020
Category: inne

Przegląd wiadomości wraz z spółek, wtorek 13 marca godz. kolejny

ARMATURA KRAKÓW

Instalacja Kraków planuje wypracowanie po 2012 r. ponad dwadziescia mln zł EBITDA, wyjawszy uwzględniania zdarzeń jednorazowych. Po kolejnych latach celem spółki będzie marża EBITDA na poziomie 10 proc. Na inwestycje w najbliższych latach przewidziane jest około 7, 5 mln zł rocznie a mianowicie poinformował dzieki konferencji prezes spółki Konrad Hernik.

„Mamy nadzieję w powrót do dobrych wyników z latek poprzednich. Pragniemy w 2012 r. wypracować ponad 20 mln zł EBITDA, bez one-offów. Powrócimy do celu, żeby po następnych czasach, EBITDA az do sprzedaży wynosiła 10 proc. ” – powiedział.

„Pierwsza marża musi w 2012 roku wynieść około trzydziestu procent” – dodał.

Prezes powiedział, że grupa spodziewa się przy bieżącym roku kilkunastoprocentowego wzrostu sprzedaży eksportowej.

„W 2012 roku chcemy pokazać kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży eksportowej. Zechcemy też odbudować pozycję Ukrainy w naszej sprzedaży” a mianowicie powiedział.

Po 2011 r. udział eksportu w sprzedaży Armatury Kraków wyniósł 18, 5 proc.

Jeśli rozchodzi o segmenty sprzedaży, spodziewany jest rozwój udziału armatury.

„Oczekujemy polski większego udziału segmentu instalacji w sprzedaży. Naszym obiektem jest naprawa rentowności sprzedaży armatury i grzejników. Zechcemy też zwiększyć udział przy rynku zaworów przepływowych do około trzydziestu procent” – powiedział.

Przy 2011 r. segment armatury sanitarnej przyniósł grupie 39 proc. sprzedaży.

Udział Armatury Kraków po rynku zaworów wyniósł nieco ponad dwadziescia proc.

Team w najbliższych latach zamierza przeznaczać na inwestycje siedmiu, 5 mln zł.

„W kolejnych czasach przewidujemy inwestycje odtworzeniowe, bez znaczących nowych projektów. Nie zaakceptowac powinny przekroczyć poziomu amortyzacji, którą zakładamy na poziomie 7, 5 mln zł” a mianowicie powiedział prezes.

Hernik poinformował również, że Armatura zamierza w 2012 r. zmniejszyć wartość zapasów do około 90 mln zł.

ASSECO SOUTH EASTERN EUROPE

Rada nadzorcza Asseco South Eastern Europe korzystnie zaopiniowała moral zarządu co do zarekomendowania walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy wraz z zysku zbyt 2011 r. w wysokości 0, 36 zł w akcję – poinformowała spółka w komunikacie.

Łącznie na dywidendę posiada trafić 18, 68 mln zł. Stawka dywidendy przy obecnym warsztacie (9 zł) to czterech proc.

W 2011 r. spółka miała 16, 86 mln zł jednostkowego profitu netto. Zarobek przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł przy ubiegłym roku 54, 12 mln zł.

Z zysku za 2010 r. dzieki dywidendę spółka przeznaczyła trzynascie, 26 mln zł, jakie mozliwosci dało 0, 26 zł na jedną akcję.

BORYSZEW, YMOS

Boryszew podpisał sposród syndykiem masy upadłościowej majątku Grupy Ymos umowę zyskania aktywów niemieckich spółek: Ymos, Ymos Ubrig oraz Ymos Prenzlau. Łączna kwota sprawie to dziewiec, 89 mln euro, lecz może kobieta ulec jeszcze zmianie po zależności od momentu stanu zapasów na dzień przejęcia – poinformował Boryszew w komunikacie. W wyniku przejęcia udział branży automotive w przychodach Ekipy Boryszew wzrośnie do 30 proc.

Jakim sposobem podano w komunikacie, po skład nabywanych aktywów wchodzą m. in. ruchomy majątek trwały i obrotowy, nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, związana wraz z przedsiębiorstwem wartość firmy („good will”) i prawa wynikające z niektórych umów sposród kontrahentami (klientami i dostawcami).

Warunkiem zawieszającym wejście po życie umowy jest zgoda Rady Wierzycieli Grupy Ymos. Zamknięcie dokumenty urzedowe jest uwarunkowane zapłatą kwoty nabycia oraz zgodą poszczególnych wierzycieli spółek Grupy Ymos, którym przysługują zabezpieczenia rzeczowe na majątku spółek Stajnie Ymos.

Sprzedającym przysługuje upowaznienie odstąpienia od momentu umowy w wypadku zgłoszenia sprzeciwu poszczególnych wierzycieli do poranka 16 marca 2012 r.

W komunikacie podano, że przejęcie aktywów Grupy Ymos to nastepny krok przy rozwoju Grupy Boryszew w charakterze międzynarodowego firmy w branży automotive. Boryszew nabył w 2010 jak i równiez 2011 spółki Grupy Maflow (przewody motoryzacyjne), oraz spółki Grupy AKT/Theysohn (elementy plastikowe).

„Zakup Grupy Ymos przywiedzie znaczne zwiększenie synergii kosztowych w Grupie AKT/Theysohn przez uwspólnienie parku mechanicznego technologii wtrysku oraz opcji centralnych, metrów. in. R&D i sprzedaży. Pozwoli to Grupie Boryszew na wejście w teren produkcji elementów galwanizowanych i chromowanych, których sprzedaż w przemyśle motoryzacyjnym systematycznie wzrasta” – poinformowano.

„Nabywane aktywa zwiększą udział branży automotive w przychodach całej Ekipy Boryszew do 40 proc. ” a mianowicie dodano.

Grupa Ymos jest producentem elementów plastikowych, galwanizowanych i chromowanych dla sektora automotive, w tym kompletnych zestawów otwierania drzwiczki samochodowych. Produkuje także elementy w metodzie odlewu ze stopów metali, np. emblematy marek samochodów, zamki jak i równiez klamki, i inne elementy wyposażenia samochodów.

Głównymi nabywcami grupy są firmy przemysłu samochodowego: VW, Audi, Daimler, Valeo, Bentley i Rolls – Royce a także Miele, wytwórca sprzętu użytku domowego.

BUMECH

Bumech, spółka zajmująca się produkcją urzadzen dla górnictwa, prognozuje w 2012 r. wypracowanie 10, 01 mln zł zysku, 19, 05 mln zł zysku EBIT, 34, 59 mln zł zysku EBITDA i 120, 05 mln zł przychodów ze sprzedaży – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

W uzasadnieniu prognozy spółka zakłada metrów. in.: postep popytu w maszyny górnicze na rynku lokalnym oraz zagranicznym, a także poprawę sytuacji finansowej rodzimych kopalń, realizację kontraktów importowych w zakresie zaopatrzenia w części zamienne oraz kontraktów eksportowych.

W 2011 r. Bumech wypracował szóstej, 01 mln zł zysku netto, 13, 7 mln zł profitu EBIT i 98, 02 mln zł przychodów ze sprzedaży.

COPERNICUS

Grupa Copernicus z profitu netto zbyt 2011 dwanascie miesiecy chce wypłacić 3 zł dywidendy na akcję wobec 1, piec zł dywidendy wypłaconej rok wcześniej – poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes Copernicusa Marcin Billewicz.

„Zarząd zadeklaruje wypłatę trzy zł dywidendy na akcję” – powiedział Billewicz.

W 2011 roku kalendarzowego grupa Copernicus miała siedmiu, 4 mln zł profitu netto, 10, 5 mln zł zysku operacyjnego jak i równiez 31, 1-wsza mln zł przychodów.

Copernicus Capital TFI zamierza zwiększyć w tym roku aktywa w swoich funduszach inwestycyjnych otwartych do 500 mln zł wraz z 212 mln zł wreszcie zeszłego roku. Spółka chce przeprowadzić emisje obligacji korporacyjnych o łącznej wartości 1 mld zł – poinformował prezes Copernicusa.

Na koniec 2011 r. łączna wartość aktywów znajdujących się w otwartych funduszach inwestycyjnych zarządzanych za posrednictwem Copernicus Capital TFI wynosiła 212 mln zł.

„Będziemy na koniec 2012 roku celować w 500 mln zł aktywów” – powiedział dzieki wtorkowym zebraniu z dziennikarzami Billewicz.

Aktywa zarządzane poprzez Copernicus Capital TFI przy funduszach inwestycyjnych zamkniętych jak i równiez sekurytyzacyjnych wynosiły na koniec 2011 r. szesc mld zł.

Billewicz podał, że przy najbliższym momencie Copernicus Capital TFI ruszy z dwoma subfunduszami otwartymi, płynnościowym oraz i skarbowym plus. Pragnie do nich pozyskać poniekad kilkaset milionów złotych.

Po ciągu 1-2 miesięcy dzierzy też ruszyć fundusz zamknięty inwestujący przy pożyczki wysokooprocentowane. W tym przypadku obiektem jest pozyskanie 30-40 mln zł na koniec 2012 roku kalendarzowego.

Billewicz anonsuje, że w podobny sposób w 2011 r. team Copernicus potrzebuje się skupić na oferowaniu klientom emisji obligacji prawnych.

„Kończymy emisję obligacji Kruka za 120 mln zł, w kwietniu planujemy jedną dużą emisję za dwiescie mln zł. Na cały ten rok kalendarzowy nasz cel to emisja obligacji za 1 mld zł” – powiedział.

W 2011 r. Copernicus przeprowadził 58 emisji obligacji prawnych na łączną kwotę 815 mln zł.

Prezes Copernicusa dużo ostrożniej podchodzi sluzace do ewentualnych emisji akcji i ofert IPO.

„Tak jak w przypadku obligacji mogę śmiało mówić o projektach, to rynek emisji akcji wygląda dużo trudniej. Napotykamy się wraz z klientami, wiedziemy rozmowy, ale pewnie potrzeba pół roku kalendarzowego solidnych wzrostów na giełdzie, żeby poprawił się sentyment” – powiedział Billewicz.

W 2011 r. Copernicus zrealizował projekty emisji akcji na mniej więcej 25 mln zł.

MARVIPOL

Marvipol od kilku miesięcy szuka przy pomocy doradcy spółki deweloperskiej sluzace do przejęcia. Dzierzy już krótką listę interesujących go podmiotów. Zdaniem pracownik spółki, wlasciwym momentem na akwizycje wydaje sie byc ten dwanascie miesiecy, a wartość transakcji przekroczyłaby 100 mln zł.

„Przy pomocy dużej instytucji działającej na rynku finansowym od paru miesięcy szukamy spółki az do przejęcia działającej w branży deweloperskiej. Zajmuje nas zarówno biznes, oraz grunty pod inwestycje. Skupiamy się na rynku warszawskim. Jeśli doszłoby sluzace do transakcji, to jej wartość na pewno przekroczyłaby 100 mln zł” a mianowicie powiedział w czasie konferencji prasowej Andrzej Nizio, prezes dewelopera.

„Mamy już krótką listę, na której znajduje się kilka podmiotów” – dodał Sławomir Horbaczewski, wiceprezes spółki.

Na watpliwosc, kiedy mogłoby dojść az do ewentualnej akwizycji, Horbaczewski powiedział: „Raczej pospieszniej niż później. Dla takiego dewelopera jak Marvipol okazję stanowi tenze rok”.

PENTA INVESTMENTS/ EASTBRIDGE

Penta Investments i Eastbridge wzywają sluzace do sprzedaży 39, 6 proc. akcji NFI EMF, po 9, 85 zł zbyt akcję – podał pośredniczący w wezwaniu UniCredit. Wzywający chcą mieć 100 proc. akcji Empiku i planują wycofać jego z giełdy.

Podmiotem nabywającym akcje w zakresie wezwania będzie Xandora Holdings Limited.

„W okresie odbywania sie wezwania liczba akcji (.. ) może ulec zwiększeniu o nie zaakceptowac więcej niż 1, 5 mln akcji nowej emisji. (… ) co będzie stanowiło nie więcej niż 1, 42 proc. ogólnej liczby akcji” – napisano w wezwaniu.

Celem wzywających jest posiadanie 100 proc. akcji NFI EMF. Na przeprowadzeniu wezwania wzywający planują wycofać spółkę z giełdy.

Zapisy będą przyjmowane dwóch kwietnia do 8 czerwca. (PAP)

morb/ pel/ jow/ pr/ ana/ gsu/ kam/ mto/ jtt/ amac/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy