Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 3 lipca, godz. 15. 00

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 3 lipca, godz. 15. 00
27 lipca, 2020
Category: inne

Przegląd wiadomości wraz z spółek, piątek 3 lipca, godz. kolejny. 00

ASSECO

Prezes Asseco Poland Adam Góral pozytywnie ocenia dokonania grupy w drugim kwartale i spodziewa się operacyjnego postepu r/r. Prezes podtrzymuje zapowiedzi o spodziewanej poprawie wyników grupy po całym roku kalendarzowego. Asseco posiada szanse pozyskać trzy zlecenia na centralny system bankowy, w okreslonym przypadku przy końcowym kroku jest przygotowywanie umowy.

W rezultaty innego kwartału nie zaakceptowac powinny mieć wpływu zdarzenia jednorazowe. „Nie powinno być w drugim kwartale żadnych one-offów. Nie będą uwzględniane zyski w rozwodnieniu w Asseco South Eastern Europe, a swapy w naszej spółce będą rejestrowane przed chwila w trzecim kwartale” – powiedział prezes. W ocenie prezesa na rezultaty stajnie w innym kw. nie zaakceptowac powinien mieć też istotnego wpływu wynik na działalności finansowej.

„Działalność finansowa nie zaakceptowac powinna mieć istotnego wpływu na uzywane przez nas wyniki po drugim trymestrze. W kosztach finansowych główna pozycja to leasing skarbowy biurowca w Gdyni. Mocno obniżyliśmy zadłużenie, więc kwestia odsetek jest znikoma” – powiedział.

Dodał, że dzieki wynik jednostkowy istotny wpływ miały dywidendy ze spółek zależnych: ABG, Combidaty i Asseco Business Solutions.

W drugim trymestrze 2008 r. grupa Asseco Poland wypracowała 100, 12 mln zł zysku netto, 120, szesc mln zł zysku operacyjnego i 753, 6 mln zł przychodów. In dodatkowo na rezultaty drugiego kwartału 2008 r. wpłynął profit na rozwodnieniu udziału po spółkach zależnych (związany z emisją akcji Asseco Slovakia).

Góral podtrzymał plan reformy wyników grupy w całym 2009 r.

„Mamy dzis bardzo duzy backlog na ten rok kalendarzowy w skrypcie i usługach własnych, jakie mozliwosci utwierdza moja osobe w przekonaniu, że w tym roku powinniśmy urosnąć bardziej, niż wynika to z biezacego konsensusu analityków” – powiedział. „Podtrzymuję moje wcześniejsze wyczekiwania, które zakładały poprawę wyników w tym roku” – dodał.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 2009 r., według danych na 18 czerwca, miał wartość 2. 298 mln zł. Po portfelu całej grupy zamówienia na oprogramowanie komputerowe i usługi własne wynosiły 1. 745 mln zł.

Obecny konsensus prognoz analityków na 2009 r. zakłada wypracowanie przez grupę Asseco Poland 314 mln zł zysku netto, 490 mln zł profitu operacyjnego jak i równiez 3, trzynascie mld zł przychodów.

Prezes poinformował, że Asseco ma szansę dzieki pozyskanie 3 kontraktów dzieki centralny uklad bankowy, natomiast jedna sposród umów wydaje sie byc bardzo krewna podpisania. „Prawdopodobieństwo pozyskania poszczególnego z ludzi kontraktów jest obecnie bardzo wysokie. Przy fazie końcowej jest przygotowanie umowy. Skala tego kontraktu byłaby znacząca” – dodał.

BIOTON

Bioton, który finalizuje sprzedaż udziałów w Bioton Wostok, przewiduje, że zamknięcie transakcji może nastąpić dzieki przełomie czerwca i sierpnia br. Biotechnologiczna spółka podtrzymuje plany, że m. in dzięki wpływom z tejze transakcji do niej zadłużenie zmniejszy się po 2009 roku do 164 mln zł z 444 mln zł na koniec 2009 roku.

„Sprzedaż udziałów po Bioton Wostok trochę się przedłuża, gdyż wcześniej przewidywaliśmy jej finalizację w lipcu. Trzeba aczkolwiek pamiętać, że jest to transakcja trójstronna. Z naszej witryny wszystkie wlasciwosci, łącznie z ceną, zostały już uzgodnione. Część wlasnych udziałów wyprzedaje też inwestor rosyjski, gdyż globalny malzonek przejmuje 50 proc. oraz jedna akcja. Te negocjacje są w ukończeniu. Spodziewam się, że transakcja powinna zostać domknięta na przełomie lipca i sierpnia” – powiedział PAP w wywiadzie prezes Janusz R. Guy.

Dodał, że Bioton zawiaduje nadal paroma miesiącami „zapasu”, gdyż po negocjacjach wraz z bankami, które finansują zadłużenie spółki, zaplanował wpływy sposród tej transakcji na październik-listopad tego r..

Bioton Wostok jest właścicielem fabryki insuliny w Orle, której sily produkcyjne wynoszą 10 mln fiolek lub 35 mln wkładów insuliny rocznie. W ramach restrukturyzacji aktywów Bioton na koniec 2009 roku kalendarzowego może też pozyskać część zapłaty wraz z sprzedaży budowanej fabryki insuliny w Indiach.

„Mamy alternatywę pomiędzy ofertą kupna fabryki a takze joint-venture wraz z zachowaniem tego centrum produkcyjnego. Planujemy, że kierunkowa decyzja w tej sprawie bedzie podjęta w tym roku” – powiedział prezes.

Dodał, że budowa fabryki w Indiach zakończona jest w 85 proc. i postuluje jeszcze pare mln USD inwestycji.

Bioton jest właścicielem indyjskiej spółki poprzez swój podmiot zależny SciGen. Skonstruowany w indyjskim mieście Pune zakład wytwórczy ma wytwarzać, zgodnie z europejskimi i amerykańskimi standardami, substancję insuliny czlowieka oraz odmienne produkty biotechnologiczne.

Do SciGenu należy również fabryka w Izraelu, która produkuje substancję oraz formy gotowe szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Bioton także rozważa kilka scenariuszy wzrostu w odniesieniu do naszej operacji.

„Nasza fabryka po Izraelu budzi duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Prowadzimy zaawansowane rozmowy sposród globalnym graczem, powstają stajnie robocze. Bóg wie jeszcze, badz pójdziemy po stronę sprzedaży, czy współpracy. Na tym etapie wszystkie alternatywy są możliwe. Jeżeli poniekad, to sprzedaż tej fabryki nie została zaplanowana w ten rok” – powiedział Guy.

„W zakładzie po Izraelu wyprodukowano już w pierwszej kolejnosci szarże szczepionek, ale wstrzymujemy się sposród wejściem w rynek, aż do kierunkowej decyzji, odnosnie do dalszych losów tego zakładu, która musi zapaść we wrześniu. Pierwotne plany zakładały sprzedaż polskiej szczepionki w dziedzinie azjatyckim, ale teraz pragniemy ją zarejestrować także na innych rynkach, czyli przy Unii Europejskiej i USA. W szybszej rejestrowania sie może pomóc nam globalny gracz” a mianowicie dodał.

Kooperacja z dużymi koncernami farmaceutycznymi, które mają sprzedawać produkty Biotonu, jawi sie jako jeden z najważniejszych elementów procedury rozwoju spółki na okres 2009-2012.

Prezes Biotonu informował wcześniej, że w ramach adaptacji nowej strategii, jako pierwsza ma zostać podpisana porozumienie dotycząca rynku chińskiego.

„Od majowej prezentacji strategii guzik się w naszych planach nie zmieniło” – powiedział prezes.

Bioton ma w Chinach zarejestrowaną insulinę, a także przez joint venture z lokalnym partnerem chińskim rozpoczął przy ubiegłych latach budowę wytwórni do fabrykowania preparatów z insuliny.

Akcjonariuszami joint venture są SciGen, który ma 51 proc., lokalny maz Hefei Life Sciences Technology (25 proc. ), natomiast 24 proc. akcji należy do Biotonu.

Osobną częścią Grupy Bioton są spółki włoskie.

„Włoskie spółki są ciekawym aktywem, które nie bezpośrednio wpisuje się przy profil podstawowej sprzedaży Biotonu jako twórcy insuliny i innych leków biotechnologicznych. Spółki pozyskane zostały w 2004 roku. W ramach prezentowanej procedury nie rozważaliśmy sprzedaży ludzi aktywów. Ważne podkreślenia wydaje sie byc, że spółki te są rentowne na rzecz Biotonu” – powiedział prezes.

„Muszę aczkolwiek przyznać, że zgłaszają się do moja osobe zagraniczne zasoby finansowe, które interesują się nabyciem tych podmiotów. Zarządy włoskich podmiotów także otrzymują sygnały zainteresowania przejęciem” – dodał.

Guy zaznaczył, że włoskie spółki otrzymały od swiezego zarządu instrukcje dotyczące planów sprzedażowych jak i równiez obecnie Bioton nie planuje sprzedawać tychze aktywów.

W lutym 2008 roku Bioton kupił włoskie firmy zbytnio 15, 2 mln euro.

Fisiopharma i Pharmatex produkują i handlują lekami iniekcyjnymi. Spółki owe posiadają uprawnienia z zapisu 25 leków, które sprzedawane są głównie na rynku szpitalnym.

CEFARM

Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiada, że do połowy lipca powiedzie mu się zamknąć transakcję sprzedaży Cefarmu Białystok Farmacolowi – poinformował w piątek PAP wiceminister Skarbu Jan Bury. „Jesteśmy na etapie końcowym jeśli rozchodzi o zamknięcie transakcji sprzedaży Cefarmu Białystok. Najpóźniej do połowy czerwca firma będzie już sprywatyzowana” – powiedział PAP.

„Związkowcy mieli możliwość dyskutowania pliku socjalnego. Jeśli nie udało im się przekonać inwestora do wlasnych propozycji, to ewentualnie w finiszu negocjacji i my spróbujemy opcjonalnie wejść przy rolę strony społecznej” – dodał.

Ministerstwo Skarbu Państwa i Farmacol parafowały 25 maja projekt umowy sprzedaży Cefarmu Białystok. Dystrybutor miał do 31 maja uzgodnić ze związkami zawodowymi białostockiej spółki wytyczne pakietu socjalnego, ale termin ten został przedłużony sluzace do 26 czerwca.

O zakup Cefarmu Białystok starała się też Polska Grupa Farmaceutyczna, która dzieki początku kwietnia przeprowadziła równoczesne badanie przedsiebiorstwa. Trzeci podmiot, który złożył ofertę wiążącą na zakup 85 proc. akcji Cefarmu Białystok, Phoenix Pharma, wycofał się sposród procesu.

Cefarm Białystok wydaje sie największym dystrybutorem farmaceutyków po regionie północno-wschodniej Polski. Prócz sprzedażą hurtową zajmuje się także sprzedażą detaliczną przez 48 własnych aptek, które znajdują się na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

COMPLEX

Agencja Wzrostu Przemysłu podpisała z firmą COMPLEX S. A. warunkową umowę sprzedaży akcji – poinformowała ARP w piątkowym komunikacie.

Transakcja dotyczy łącznej sprzedaży 800 tysięcy dzialaniu Zakładów Elektromaszynowych-Elektronarzędzia CELMA S. A. stanowiących 80 proc. kapitału zakładowego tej spółki oraz piecset tys. akcji CELMA TOOLS S. Zas. stanowiących stu proc. kapitału zakładowego naszej spółki. Obie spółki, których akcje były przedmiotem sprzedaży mają swoją siedzibę po Goleszowie, przy ul. Przemysłowej 10.

Porozumienie wejdzie po życie wedlug uzyskaniu zgody Walnego Zebrania ARP S. A.

Głównym przedmiotem działalności ZEM-EN SA i CELMA TOOLS SA jest wytwórczosc i sprzedaż elektronarzędzi jak i równiez części wymiennych. Spółki zajmują się również produkcją i sprzedażą łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych, elementów napędowych, elektrycznych silników, prądnic i transformatorów jak i równiez innych wyrobów.

LPP

Grupa LPP, której przychody wraz z sprzedaży wzrosły w lipcu o 21 proc. rdr, podtrzymuje plan otwarć na ten rok kalendarzowy. Wyniki w II trymestrze będą słabsze rok sluzace do roku. Planowana emisja obligacji ma pozwolić na redukcję krótkoterminowego zadłużenia – powiedział PAP Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

Grupa LPP poinformowała, że do niej skonsolidowane przychody wyniosły przy czerwcu w porzadku. 174 mln zł i były wyższe od kwoty obrotów zrealizowanych przez GK LPP jak i równiez GK Artman w lipcu ’08 o 21 proc. W okresie I-VI przychody grupy LPP SA wyniosły ok. 944 mln zł jak i równiez były wyższe od sumy przychodów LPP i Artman o 14 proc. rdr.

„Dynamika w czerwcu jest wyraźnie wyższa niż w ostatnich miesiącach. Jedną sposród istotnych okolicznosci jest wcześniejsze rozpoczęcie wyprzedaży. Zazwyczaj wyprzedaż rozpoczynała się w minionym tygodniu czerwca, w tym roku rozpoczęliśmy ją wcześniej, bo w połowie miesiąca” – powiedział PAP Pachla.

Powiedział, że wcześniejsze wyprzedaże i obniżanie marży są koniecznością tuz przy słabnącym popycie.

„Zdajemy sobie sprawę, że w klopotliwych czasach jednym sposród najważniejszych czynników skłaniających klientów do zakupu jest fascynujaca cena, więc niższa marża będzie towarzyszyć nam jak i równiez całemu rynkowi przez cały okres mniejszego popytu konsumpcyjnego, przynajmniej sluzace do końca owego roku” a mianowicie powiedział wiceprezes.

Pachla poinformował, że dynamika wzrostu sprzedaży Artman wydaje sie byc wyższa niż LPP.

„Dynamika +starego+ Artmana jest wyższa, ale trzeba pamiętać, że jego dochody z stanowią około 20 proc. obrotów ekipy. Dynamika wydaje sie wyższa, choćby z tego powodu, że w analogicznym okresie ubiegłego roku nie zaakceptowac istniała sieć Mohito, która odpowiada zbyt około 10 proc. przychodów Artmana. Po 2gie udaje naszej firmie się zwiększać efektywność przychodów w sieci House” – powiedział.

Pachla poinformował, że wynik netto drugiego kwartału będzie gorszy rok kalendarzowy do r.. „Drugi kwartał na pewno będzie lepszy niż pierwszy, jednak nie innymi slowy, że będzie lepszy rok do roku kalendarzowego, bo drugi kwartał 2008 był bardzo dobry” – powiedział.

„W drugim trymestrze kursy walut obcych były nieco bardziej korzystne, ale najistotniejszym czynnikiem wydaje sie byc zmniejszenie popytu. Zakładamy, że spadek popytu będzie występować do końca roku” – dodał.

Przy I trymestrze 2009 ekipa LPP miała 7, 78 mln zł straty netto przy przychodach w wysokości 463, 1 mln zł. W II kwartale 2004 roku zarobek netto LPP wyniósł 34, 8 mln zł, a Artmana 3 mln zł.

LPP podtrzymuje plan rozbudowania w tym roku internecie sprzedaży na temat 40 tys. mkw. „Nasze otwarcia przebiegają zgodnie z planem. Podtrzymujemy plany otwarć swiezych salonów dzieki ten rok” – powiedział wiceprezes. Team LPP informowała wcześniej, że na koniec roku kalendarzowego jej sieć ma liczyć łącznie około 770 salonów.

W piątek, 3 lipca, podczas NWZ akcjonariusze spółki zdecydują o emisji obligacji zamiennych na akcje na temat wartości 170 mln zł, z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Pachla poinformował, że środki z emisji spółka chce przeznaczyć na redukcję krótkoterminowych zobowiązań. „Środki chcemy wydać dzieki spłatę zadłużenia bieżącego” – powiedział Pachla, zaprzeczając, rzekomo emisji obligacji miała służyć finansowaniu mozliwych akwizycji.

LPP chce wyemitować nie więcej niż 106. 250 obligacji o wartości nominalnej 1. 600 zł każda, zastepczych na akcje serii K spółki, na temat wartości nominalnej 2 zł każda i wartości emisyjnej 1. 600 zł każda.

Cena emisyjna obligacji ma być równa cenie nominalnej, a łączna wartość nominalna i emisyjna obligacji dzierzy wynieść 170 mln zł. (PAP)

pif/ jtt/ gsu/ gor/ epo/ pel/ bos/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy