Prokuratura: nie zaakceptowac będzie śledztwa ws. oświadczeń posła Hofmana

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Kwota niezapłaconych przez Adama Hofmana podatków od czasu pożyczonych pieniędzy nakazuje traktować sprawę w charakterze wykroczenie, które w dodatku uległo przedawnieniu – uznała prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, która odmówiła wszczęcia śledztwa ws. oświadczeń majątkowych posła PiS. *

O nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych posła Hofmana zbyt lata 2007-2012 zawiadomiło prokuraturę Centralne Gabinet Antykorupcyjne. Zawiadomienie dotyczyło zakwestionowanych przez CBA operacji finansowych o wartości ponad 100 tys. zł, w tym również przelewów od drugiej osoby. Teraz Gabinet czeka w pisemne uzasadnienie decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa.

Jak poinformował w poniedziałek PAP zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Podkarpackim Janusz Walczak, prokuratura uznała, że wzgledem braku uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa właściwe jest edycje postanowienia o odmowie jego wszczęcia. Śledczy ustalili, że w związku z otrzymaniem pożyczek poseł nie uiścił należnego podatku w wysokości 2 proc. od sumy przekraczającej zakres zwolnienia.

„Kwota uszczuplenia a mianowicie najwyższa: 600 zł a mianowicie nakazuje jednak traktować powyższe zachowania jak wykroczenia, które uległy zresztą przedawnieniu. Podczas prowadzenia postępowania poseł dokonał w urzędzie skarbowym wpłaty nieuiszczonego wcześniej podatku” a mianowicie podał Janusz Walczak.

Prokurator poinformował, że w trakcie prowadzonego postępowania „zweryfikowano okoliczności przedstawione w zawiadomieniu o przestępstwie, m. in. poprzez odebranie oświadczeń od momentu posła a takze jego przyjaciela, przelewającego w jego rachunek rozliczeniowy bankowe pieniądze”. Śledczy uzyskali też w tej sprawie stanowisko Urzędu Skarbowego po Kaliszu, dokad poseł rozlicza się sposród fiskusem.

Jakim sposobem wyjaśnił, prokuratura, oprócz sprawy pożyczek, sprawdzała też rózne zakwestionowane za posrednictwem CBA operacje finansowe. Poinformował, że w zakresie postępowania sprawdzającego ustalono, że kwestionowane wpłaty pochodziły metrów. in. ze sprzedaży samochodów oraz nieruchomości i mieściły się w granicach dochodów opisanych w oświadczeniach majątkowych. „Podlegały one dlatego wcześniej właściwemu opodatkowaniu jak i równiez obecnie niedostatek jest podstaw do podważenia ich pochodzenia” – poinformował.

Walczak podał też, że kwestia przepływów finansowych pomiędzy rachunkiem żony posła i jej krewnego wykraczała poza ramy postępowania, przy czym nie stwierdzono, zeby wiązało się z nimi podejrzenie przestępstwa.

Według CBA z analizy oświadczeń posła wynikało, że Hofman m. in. nie zaakceptowac odprowadził podatku od pożyczek, jakie zaciągnął u innej osoby – co byłoby przestępstwem skarbowym, wraz z kodeksu karnego skarbowego. Potwierdzenie dotyczy narażenia na uszczuplenie podatku przy odniesieniu az do podatku małej wartości. W ustawie karno-skarbowej podatek małej wartości to podatek, który nie przekracza dwustukrotnej wartości najniższego zarobku, czyli az do 320 tys. złotych. Kontrola prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych złożonych przez Hofmana dotyczyła lat 2007-2012.

Jakim sposobem powiedział w poniedziałek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, Biuro czeka na pisemne uzasadnienie wyborów prokuratury co do Hofmana.

„Od czasu złożenia zawiadomienia nie stało się nic, jakie mozliwosci zmieniłoby nasze stanowisko” – powiedział. „Prokuratura nie powiedziała, że argumenty ustalone za posrednictwem CBA w czasie kontroli nie zaakceptowac miały miejsca” – podkreślił Dobrzyński.

Po listopadzie Hofman poinformował, że zawiesza członkostwo w PiS i klubie partii do czasu wyjaśnienia sprawy swego oświadczenia majątkowego. Prezes PiS podał wówczas, że Hofman nie będzie rzecznikiem PiS i szefem okręgu konińskiego. Jego miejsce na stanowisku rzecznika zajął poseł Andrzej Dudarz. Konińskim PiS kieruje poseł Maciej Małecki.

Po ujawnieniu sprawy, Hofman wyjaśniał, że chodzi na temat niezapłacenie datku od pożyczki. Media podały wówczas, że pieniądze Hofmanowi miał pożyczać prezes spółki Wrocław 2012 Robert Pietryszyn. (PAP)

rpo/ ago/ itm/ jbr/