Prognozy w 2019 rok kalendarzowy. Analitycy typują zyskowne inwestycje

Prognozy w 2019 rok kalendarzowy. Analitycy typują zyskowne inwestycje
27 lipca, 2020
Category: gielda

Giełdy zaserwowały wspólnikom ostrą jazdę w 2018 roku. Niestety bilans na rzecz większości nie wydaje sie byc korzystny. Według analityków rynkowych kolejne 12 miesięcy też nie będzie łatwym czasem do zarabiania pieniędzy. Powinno sie będzie równo główkować, żeby dobrze ulokować oszczędności. W pierwszej kolejnosci żeby nie zaakceptowac stracić, zas po drugie, zeby zysk był możliwie duży.

O propozycje ciekawych mozliwosci inwestycyjnych dzieki trudne kolejne 12 miesięcy poprosiliśmy kilkanascie domów maklerskich. Wśród typowań próżno szukać największych spółek z warszawskiej czy amerykańskiej giełdy. Eksperci słowem nie zaakceptowac wspominają też o bitcoinie czy odmiennych kryptowalutach, wokół których w ostatnim czasie było dużo szumu. Zamiast tego zwracają uwagę w funta brytyjskiego. Dają szanse średniakom sposród GPW, zas także metalom szlachetnym jak i równiez obligacjom.

Metale szlachetne

– W naszej ocenie dwanascie miesiecy 2019 będzie stał ponizej znakiem ostrożnego podejścia az do kupowania akcji przez inwestorów w obawie o przyszłe spowolnienie gospodarcze i słabsze wyniki pieniezne. Wymarzone środowisko do wzrostów na światowych parkietach kończy się również z uwagi na ograniczanie płynności w wyniku normalizacji polityki pieniężnej przez kolejne banki centralne – ocenia sytuację Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w TMS Brokers.

Ekspert sugeruje, że w takim scenariuszu dobrą inwestycją mogą okazać się metale szlachetne. Historia wskazuje, że koszty kruszców szły w górę w okresach podwyższonej zmienności na rynkach akcji a takze przy rosnącej inflacji. Po centrum bacznosci może znaleźć się złoto i srebro. Co więcej, według Świniarskiego, srebro posiada szansę dzieki większe wzrosty i odrobienie strat sluzace do złota. Aktualnie różnica przy ich wycenie jest najwyższa od piec lat.

Czytaj więcej: Hity jak i równiez kity 2018 roku. W jaki sposób można było zarobić dzieki giełdzie, natomiast na czym polec

– Bieżąca relacja koszta złota az do srebra po przeliczeniu w dolary przekracza wartość 85, przy 5-letniej średniej na poziomie 73. Zakładając realizację dodatniego scenariusza dla cen kruszców w pierwszym kwartale 2019, który jest dla tych propozycji historycznie wlasciwym okresem, inwestorzy mogą liczyć na istotne odbicie w branzy metali szlachetnych, a dodatkowo na rynku srebra wymazanie bieżącego dyskonta wobec złota – komentuje specjalista TMS Brokers.

Średniaki z GPW i funt

Szymon Juszczyk, szef departamentu zarządzania portfelami po RDM Wealth Management, kreśli dwa scenariusze na przyszły rok. Przy zależności od tego, czy nadejdzie poważne spowolnienie gospodarcze w świecie jak i równiez rynek amerykański rozpocznie trend spadkowy, czy nie.

– Jeżeli założylibyśmy, że przy przyszłym r. na akcjach nie będzie się dało zarobić, wówczas szukałbym faktora, który mógłby globalną bessę wywołać. Moim zdaniem bardzo poważnym kandydatem wydaje sie byc brexit. Twardy brexit wyjawszy umowy z Unią Europejską jest aktualnie tak samo mozliwy, jak tenze z umową, z której nie są zadowoleni brytyjscy parlamentarzyści. O ile rozwój wydarzeń zmierzał właśnie w takim negatywnym kierunku, wówczas brytyjska waluta mogłaby się naprawdę mocno osłabić – pokazuje ekspert RDM WM.

Jeśli przyjąć strategię inwestycyjną, która zakłada zarabianie na spadku kursu funta, może to przynieść rzeczywiste korzyści.

Czy warto inwestować w apartament w kamienicy. Ekspertki komentują

W przypadku, gdyby aczkolwiek giełdy uchroniły się przed głębszymi spadkami, wówczas zysków na GPW można aby szukać przede wszystkim w segmencie średniej wielkości spółek sposród indeksu mWIG40.

Dlaczego one, a nie zaakceptowac największe spółki z prestiżowego indeksu WIG20? – Na poważnej przecenie spółki sposród mWIG40 są w tej chwili bardzo atrakcyjnie szacowane. I chociaż widzimy zagrożenie dla marż z powodu prognozowanych wzrostów cen energii elektrycznej, to szansa na zmianę sentymentu do indeksu, a także napływ świeżego kapitału sposród Pracowniczych Programów Kapitałowych mogą być bardzo poważnymi argumentami do wzrostu wartości średniej wielkości spółek – podpowiada Szymon Juszczyk.

Obligacje i zestawienie VIX

Michał Stajniak z Budynku Maklerskiego XTB jako fascynujace i pewne rozwiązanie wskazuje obligacje. Przyznaje, że pod względem oprocentowanie nie dają zarobić nazbyt dużo, jednak też sugeruje, że można na nie spojrzeć też z odmiennej strony. Można w nie inwestować z wykorzystaniem dźwigni finansowej, poprzez kontrakty terminowe. Dają one bowiem szanse zyskiwać na spadku ich wartości.

– Rentowności znajdują się na bardzo niskich poziomach, ale w sytuacji wystąpienia czynników ryzyka są narażone na dość silny wzrost. Faktycznie było przy ostatnich kilku miesiącach, czy nawet w minionym czasie sposród włoskimi obligacjami – zauważa Stajniak.

a mianowicie Znajdujemy się obecnie w okresie rosnących stóp procentowych dzieki globalnych rynkach, za rogiem czai się spowolnienie gospodarcze, a Europejski Bank Centralny rezygnuje sposród funkcji dostawcy płynności. Zatem warto zainteresować się krótkimi pozycjami na obligacjach tego rodzaju krajów jakim sposobem Włochy, Hiszpania, Francja czy Niemcy. W dodatku celu można wykorzystać kontrakty na ów obligacje czy kontrakty w fundusze ETF – tłumaczy ekspert XTB.

Michał Stajniak zwraca uwagę, że jedyną pewną rzeczą w 2019 roku wydaje sie byc niepewność dzieki rynkach. Wspomina o istnieniu indeksu VIX, mierzącego właśnie zmienność. Okresla się jego także indeksem strachu. Obstawianie jego notowań w obliczu ewentualnego krachu może okazać się bardzo rentowne, choć obejmuje też zagrożenie strat.

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy