Prof. Pawelczyk: od czasu in vitro nie ma wypromieniowywania

27 lipca, 2020
Category: inne

Od in vitro nie istnieje ucieczki a mianowicie mówił we wtorek przy Sejmie prof. Leszek Pawelczyk z klinki niepłodności i endokrynologii rozrodu Uniwersytetu Leczniczego w Miescie poznan. Eksperci podkreślali, że to w niektórych przypadkach jedyna skuteczna procedura leczenia niepłodności.

Konferencję „Niepłodność a mianowicie przyczyny, ocena, leczenie… ” zorganizowali w Sejmie: Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prof. Pawelczyk, współtwórca projektu systemu zdrowotnego ministra zdrowia, w ramach którego kurowanie niepłodności metodą in vitro ma być współfinansowane wraz z budżetu MZ, podkreślał, że wbrew opiniom przeciwników in vitro najmlodszych urodzone dzięki tej strategii zapłodnienia „rodzą się witalne, a na pewno są chciane, często wiecej niż owe, które rodzą się sposród ciąż naturalnych”.

Przypomniał, że dotychczas dzięki in vitro na świecie urodziło się ponad piec mln dzieci i to populacja równa populacji Sankt Petersburga. „Szacuje się, że rocznie na świecie powoduje się w porzadku. 350 tys. dzieci dzięki in vitro” – dodał.

Kierownik katedry i specjalistycznego szpitala ginekologii i endokrynologii ginekologicznej Uniwersytetu Leczniczego w Lublinie prof. Lechosław Putowski mówiąc o przyczynach niepłodności wskazywał, że wiele osób w wieku rozrodczym nie chce mieć dziecka, natomiast gdy już się na tek krok decydują, mają problemy sposród zajściem po ciążę na skutek swojego wieku. „Zdolność otrzymania ciąży istotnie spada wraz z wiekiem u kobiet, po mniejszym zakresie spadek płodności wraz z wiekiem dotyczy mężczyzn” – dodał.

Z kolei konsultant krajowy w branzy położnictwa i ginekologii prof. Stanisław Radowicki ocenił, że w Polsce w porzadku. 15 proc. par posiada problem z zajściem w ciążę.

Wśród przyczyn niepłodności wskazywał m. in. faktory środowiskowe, chemizację środowiska, uzycie używek, warunki ekonomiczne, otyłość lub nadwagę, choroby przewlekle jak cukrzyca i choroby tarczycy, niedoskonalosci wrodzone ukladu rozrodczego albo jego niewłaściwe funkcjonowanie, zmartwienia dotyczące ukladu hormonalnego, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Prezes Naszego Towarzystwa Andrologicznego prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer mówiła m. in. o pogarszaniu się płodności mężczyzn, odnosi sie do to ok. 30-40 proc. mężczyzn wśród niepłodnych par. Wskazała w potrzebę rozbudowania systemu opieki medycznej ponad tymi pacjentami, bo a mianowicie jak podkreśliła – można zaobserwować raz za razem większą liczbę mężczyzn zgłaszających się na leczenie z przyczyny niepłodności. Dodała, że istnieje wiele metod leczenia niepłodności męskiej, jednak „czasem nalezy zwykła zmiana stylu życia”.

Marszałek Sejmu, b. minister zdrowia Ewa Kopacz dziękowała ministrowi stanu zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi, że przygotował program in vitro. „To program, który nie jest obligiem, ale wydaje sie byc propozycją gwoli tych, którym światopogląd umozliwia skorzystanie sposród tej strategie. To szeroki postęp. Morzem tą ofertą kilka lat ciężko pracowali eksperci” – dodała.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przypomniał, że zamyslem projektowanego aplikacji MZ wydaje sie finansowanie strategie in vitro z budżetu resortu. Przypomniał, że oprogramowanie ma ruszyć od jednej lipca 2013 r.; sposród budżetu ma być finansowane 70-80 proc. kosztów procedury. Program przewidziany jest na trzy okres; ma objąć ok. 15 tys. par. Będą mogły być zakwalifikowane do jego kobiety az do 40. roku życia. Zwrot ma być dostępna na rzecz par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku niepotrzebnie leczą niepłodność. Finansowane mają być trzy próby zapłodnienia metodą in vitro.

Sopliński podkreślił, że minister zdrowia podjął ponadto starania na temat refundację wraz z NFZ także leków wykorzystywanych przy in vitro. „Pracujemy też nad tym, aby po 3 latach dzialania programu było to finansowane z NFZ jako świadczenie gwarantowane, ponieważ niepłodność to choroba, która wymaga leczenia” – zapowiedział. (PAP)

bpi/ bos/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy