Problemy Amber Gold. mysli sytuację przedsiebiorstwa

27 lipca, 2020
Category: fundusze

ABW jak i równiez prokuratura wzięły pod lupę fundusz inwestycyjny Amber Gold, właściciela upadłych linii lotniczych OLT Express. Podejrzewają parabank o działalność na szkodę klientów i fałszowanie dokumentów. Z zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury ruszyli też klienci funduszu, którzy nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Prezes spółki Marcin Plichta zapewnia aczkolwiek: _ należne pieniądze wypłacimy _ i oskarża KNF i ABW o konspiracja oraz zemstę na jego firmie. Jednakze – jakim sposobem wynika sposród analizy wartosci surowców po ostatnim roku – złoty biznes zmuszony był dzieki klęskę. _ _

_ a mianowicie Na razie wpłynęły dwa oficjalne doniesienia. Chodzi o niemożność odzyskania kwot lub złota wartości od czasu kilku sluzace do kilkudziesięciu tysięcy złotych a mianowicie _ mówi Adam Bożyszkowski z Prokuratury Okręgowej przy Gdańsku. Jednocześnie przyznaje, że słyszał na temat szykowanych pozostalych zawiadomieniach, wiecej jeszcze pozwie zbiorowym. Jednak w tej chwili nie może powiedzieć, której liczby osób dotyczy. Nie ulega kwestii na pewno, że gdańska prokuratura rozpatruje doniesienie KNF o podejrzeniu o niedozwolonej działalności.

Z danych Amber Gold wynika, że firma dzierzy ponad 50 tysięcy klientów, których przyciągnęła do swych 61 placówek w całym kraju, kusząc niezwykle atrakcyjnym oprocentowaniem lokat inwestowanych w złoto jak i równiez platynę. Oprocentowanie _ złotych lokat _ waha się od 10 do ponad 14 procent w objetosci roku.

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www./gospodarka/komentarze/artykul/knf;przykrecila;srube;a;teraz;ostrzega,108,0,1135980.html)*KNF przykręciła śrubę, a w tej chwili ostrzega *– Badz na pewno to dla naszego dobra – zastanawia się Bartosz Chochołowski.

Zdaniem Marcina Plichty, prezesa i właściciela gdańskiego parabanku, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła akcję operacyjną przeciwko kierowanej przez jego spółce już od jakiegoś czasu. Kierownik firmy opublikował nawet rzekome pismo sposród ABW, datowane na 31 maja, zas dotyczące dzialaniu o kryptonimie _ Ikar _. Plichta twierdzi, że bankructwo OLT Express i kłopoty jego spółki to efekt zaplanowanego działania Filii, za którą jego zdaniem stoi KNF. Plichta twierdzi, że to _ zemsta z kolei, że OLT stworzył realną konkurencję na rzecz państwowego LOT-u, przez co Skarbowi Państwa nie udało się sprzedać narodowego przewoźnika właścicielowi linii Turkish Airlines _.

_ – To pismo to nieudolna fałszywka, chociazby pieczątka jest już ongis nieaktualna, a zarzuty wzgledem nas są absurdalne – _mówi ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzeczniczka Agencji. Zaprzeczając rewelacjom zawartym po notatce, oświadczyła: _ rozsyłany wśród dziennikarzy dokument nie zaakceptowac został wytworzony w ABW. W tejze sprawie złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa sfałszowania dokumentu, o którym mowa po art. 270 kodeksu karnego _. O tym, że nie istnieje żadnej zmowy zapewnia też prokurator Adam Bożyszkowski: – _ Nie prowadziliśmy żadnych przesłuchań, oraz przeszukań, nikogo też nie zatrzymywaliśmy – _mówi.

Zarzuty Plichty odpiera rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. _ a mianowicie Nie ma żadnego spisku, już w 2009 roku ostrzegaliśmy przed inwestycjami za pośrednictwem spółki Amber Gold a mianowicie _ mówi Łukasz Dajnowicz. – _ Właśnie w takim przypadku zawiadomiliśmy prokuraturę o podejrzeniu, że spółka prowadzi niedozwoloną działalność. To znaczy, że skupia oszczędności jak i równiez obarcza gryzie ryzykiem _. _ Nieszczesliwie, nie znamy skali działalności Amber Gold. Spółka jak parabank nie podlega naszemu nadzorowi – _tłumaczy rzecznik.

Zgodnie z uprawnieniem bankowym, jeżeli właścicielom Amber Gold udowodnione zostanie łamanie prawa, grozi im grzywna do pięciu milionów złotych i wyrok pozbawienia wolności do 3 lat.

KNF zawiadamiając prokuraturę, wciągnął Amber Gold na listę obostrzeń, czyli wykaz instytucji, które nie są objęte bankowymi gwarancjami, a podejrzane są o otrzymywanie lokat. Obecnie znajduje się na niej 16 firm.

| Wymienione podmioty nie mają zezwolenia KNF na robienie czynności instytucji bankowych, a szczególnie na otrzymywanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich niebezpieczenstwem |
| — |
|Finroyal FRL Capital Limited |
|Flexworld Inc |
|Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie |
|Weksel Bank, Aida System Sp. wraz z o. na temat. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim |
|Amber Gold Sp. z o. o. z siedzibą w Gdańsku |
|GoGo20 Poland |
|DOBRALOKATA Sp. z o. o. |
|Pozabankowe Srodek Finansowe Sp. z na temat. o. |
|P. H. U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu |
|Care&Cash Sp. sposród o. na temat. z siedzibą we Wrocławiu |
|KASOMAT. PL SA, Wrocław |
|Lex-Security, Mysłowice |
|Centrum Inwestycyjno – Oddłużeniowe sp. z na temat. o. Stargard Szczeciński |
|Socket Resources GmbH zaprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; kancelaria operacyjne w Polsce – Stolica polski |
|IPI CAPITAL S. A. sposród siedzibą w stolicy polski |
|NOVA NEW Sp. z na temat. o. z siedzibą przy Katowicach |

źródło: Komisja Nadzoru Finansowego

To nadal nie skraj kłopotów właścicieli Amber Gold. Swoje śledztwo kończy właśnie UOKiK. _ – Urząd od przeszlo pół r. prowadzi postępowanie wyjaśniające, które jest dzieki końcowym kroku. Sprawdzamy, lub Amber Gold zamieszczała po materiałach promocyjnych wprowadzające przy błąd informacje dotyczące proponowanych przez nią produktów inwestycyjnych „lokata przy złoto” i „lokata po platynę”. Przyglądamy się również umowom i zasadom świadczenia usług pienieznych przez spółkę – _mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urząd Gwarancji Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK bada, czy Amber Gold nie sugeruje błędnie odbiorcom, że przekazywane przez firmę produkty inwestycyjne, tak jak lokaty bankowe, objęte są obowiązkowym systemem gwarantowania świadczonym za posrednictwem Bankowy Kasa Gwarancyjny.

_ – Jeśli materiały zebrane podczas postępowania wyjaśniającego dadzą podstawy sluzace do podjęcia dalszych kroków, będziemy wszczynać postępowanie administracyjne a mianowicie _ dodaje rzecznik urzędu.

Klienci Amber Gold mogą pożegnać się z gotówką?

Prezes gdańskiej firmy solennie zapewnił, że mimo zablokowania kont instytucji bankowych, pieniądze jednostek, którzy mu je powierzyli, nie są zagrożone. _ – Uruchomimy gotówkę, która pozostaje na naszych kontach, dysponujemy też złotem, które sprzedamy, aby zaspokoić prawa klientów – _zadeklarował zanim weekendem w antenie TVN 24 jak i równiez TVP info. Jak zapewnił spółka posiada 100 kilogramów złotego kruszcu, ma też nieruchomości, które może spieniężyć.

Z danych, przedstawionych na jej stronach, wynika, że jej przychody, czyli zyskane lokaty po 2011 roku, sięgnęły niedaleko 200 mln złotych. Biorąc pod uwagę tylko tę, oficjalnie deklarowaną kwotę, wiadomo już, że sprzedając całe posiadane złoto Amber Gold będzie mogła wypłacić jedynie niewiele przeszlo 17 mln złotych. Tyle warte wydaje sie byc 100 kg złota. Jak z resztą, czyli wiecej niz 180 milionami złotych a takze odsetkami? Lub taką kwotę uda się uzbierać na sprzedaży wspominanych przez szefa Amber Gold nieruchomości jak i równiez opróżnieniu jej kont?

Na nieszczescie trudno na temat jakąkolwiek odpowiedź. Milczą kazde telefony po firmie. Próbowaliśmy kontaktować się z główną siedzibą po Gdańsku, biurem prasowym jak i równiez poszczególnymi placówkami Amber Gold w całej Polsce a mianowicie niestety bezskutecznie. Co ciekawe, firmy, które dla Amber Gold pozyskiwały lokaty jak i równiez udzielały pożyczek, poinformowały nas, że po miniony czwartek, spółka jednostronnie i bezterminowo zawiesiła sposród nimi współpracę. _ – Pożyczamy pieniądze zupełnie niezależnie i nie chcemy być już wiązani wraz z Amber Gold – _usłyszeliśmy od przedstawicielki jednej wraz z nich.

Bez odpowiedzi pozostaje jeszcze jedno pytanie: Lub deklarowane dwiescie mln złotych to jedyne zobowiązania spólki? Znamienne jest, że odrebna – 1-a z największych – firm na polskim rynku sprzedająca złoto przy 2011 r., praktycznie wyjawszy żądnej promocji, pozyskała od czasu klientów przeszlo 80 mln złotych. Nieoficjalnie wiadomo, że Amber Gold, reklamując swoje lokaty, wydawała miesięcznie około 3 mln złotych. Lub przy tak zmasowanej rywalizacji, deklarowana wartość lokat, a co za tym idzie zobowiązań spółki wobec klientów okaże się większa niż deklarowana do tego czasu?

To taniejące złoto pogrążyło Amber GoldProblemy Amber Gold w dużym stopniu należy tłumaczyć spadkiem cen złota w minionych miesiącach. Po ciągu roku kalendarzowego jego koszt obniżyła się o ponad 4 %. Z jeszcze większą stratą mogą liczyć się klienci, którzy założyli lokaty w połowie listopada zeszłego a takze pod koniec 02 tego r.. W obu tych przypadkach złoto osiągnęło najwyższy poziom w relacji, przekraczając 1770 dolarów za uncję, jakie mozliwosci przy biezacej cenie poniżej 1600 dolarów oznacza zmniejszenie o prawie 11 %. Depozyty zakładane w tychze okresach musiały przynosić straty. Jeśli więc gdańska spółka oferowała lokaty o zyskach gwarantowanych po wysokości dziesiec procent w skali r., to wedlug upływie tego kryzysowego gwoli złota czasu musiała dopłacać do każdej lokaty w wysokości tysiac złotych aż 200 złotych.

Zobacz jakim sposobem zmieniała się cena złota od początku sierpnia 2012 roku Dodaj wykresy az do Twojej strony internetowej

Trzeba przyznać, że znacznie korzystniej inwestowanie w najpopularniejszy kruszec wygląda w perspektywie ostatnich kilku lat a mianowicie czyli od czasu kiedy Amber Gold wystartowała. W połowie 2009 roku cena złota oscylowała w okolicach 1000 dolarów, jakie mozliwosci daje az do teraz zysk na poziomie około 70 procent. W szczytowym okresie – gdy cena złota biła rekordy – zysk z takiej inwestycji, w przypadku do niej rozpoczęcia w początku sierpnia 2009 r., dochodził nawet do niemalze 90 procent. Zdaniem analityków te gwałtowne wzrosty sprzed dwóch lat i sprzed roku tłumaczą ekspansję spółki na rynku. Złoty okres skończył się jednak wraz ze spadkami.

_ – Złoto nigdy nie zaakceptowac było bezpieczną przystanią gwoli inwestorów – _ mówi Paweł Kordala, analityk mieszkaniu maklerskiego XTB, specjalizujący się w rynku surowców. a mianowicie _ Za posrednictwem ostatnie dziesięć lat zbytnio wzrost cen złota odpowiadali inwestorzy, którzy zgromadzili je w gigantycznych ilościach. By zrealizować zyski od jakies czasu halasuje sprzedają, natomiast to wywoluje spadek cen – _tłumaczy. Jego zdaniem dostarczanie wysokiej stopy zwrotu, przez lokowanie całego kapitału w kruszce, wydaje sie byc niemożliwe. _ – Posiadamy do czynienia sposród początkiem końca bańki spekulacyjnej na złocie. W przeszłości, kruszec tracił w krótkim czasie poniekad ponad 40 procent – _mówi Kordala.

Cena złota na przestrzeni niedawnych trzech lat Dodaj wykresy do Twej wlasnej strony internetowej

_ – Dysponujemy do czynienia wraz z klasycznym suwakiem, od punktu – maly zysk i wysokie bezpieczeństwo do miejsca – ogromny zysk i niskie bezpieczeństwo – _mówi Piotr Wojda wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, spólki od lat działającej na rynku metali inwestycyjnych na terytorium polski. – _ Złoto, w podobny sposób inne towary podlega ciągłym wahaniom wartości i nie zaakceptowac da się zaoferować klientowi produktu finansowego, w którym gwarantujemy trzykrotność zysków, które to może uzyskać na bankowych lokatach. To niemożliwe w przypadku kruszców, których wartość ulega dużym i dość gwałtownym wahaniom a mianowicie _tłumaczy.

W jego opinii inwestowanie w złoto to świetny pomysł na odkładanie oszczędności wraz z względu w inflacje badz wysoką płynność, jednak wiąże się z ryzykiem, które klient ma obowiazek zaakceptować. _ _

_ – Za kazdym razem, gdy posiadamy do czynienia sposród produktem opartym wyłącznie na złocie lub platynie, obok którym zapewnia się wysokie oprocentowanie, każdemu powinna się zapalić czerwona lampka. Ciezko nie dostrzec korelacji między tym jakim sposobem wygląda zbyt złota od ponad pół roku, zas sytuacją Amber Gold, lub innych takie instytucji parabankowych – _mówi Wojda.

Podkreśla różnice między działalnością swoim firmy, zas Amber Gold. _ a mianowicie U nas klienci kupują złoto fizycznie. Mogą je zdeponować w naszym skarbcu albo w wybranym za posrednictwem siebie agencji bankowej lub normalnie zabrać az do domu. Argument, że je posiadają wydaje sie byc wystarczającą gwarancją, że nie zaakceptowac mają do czynienia z jakimś dodatkowym niebezpieczenstwem. Ci, którzy skusili się na pozorne produkty, niestety tej pewności nie mają – _ mówi_.Aczkolwiek na pytanie, czy Amber Gold jest piramidą finansową, odpowiada:O tym zdecyduje sąd i w sam raz co do naszej kwestii prezes Marcin Plichta ma rację. _

Które kroki prawne mogą podjąć klienci, by odzyskać swe pieniądze od Amber Gold_? _Czytaj w drugiej witrynie. _

_

Jak mogą zrobić klienci Amber Gold zeby odzyskać pieniądze?

O to, jakie etapy mogą podjąć osoby, których skusiły obietnice wysokich zysków, zapytaliśmy prawników. Zdaniem Beaty Łączyńskiej – radcy prawnego w biurze prawnym prawniczej _ Siwek Gaczyński & Partners, możliwe działania zależą od czasurodzaju zawartej umowy, _rodzaju produktu a takzeokresu trwania lokaty .

Co w wypadku klientów, których lokaty już się zakończyły i chcą wypłacić pieniądze wraz oprocentowaniem? Jako, że Amber Gold zapewniała, że zamiast zwrotu kapitału, można zażyczyć osobiscie zwrotu towaru, to wydaje sie złota, klienci spółki mogą wystąpić sposród roszczeniem o jego wydanie. Roszczeń ludzi dochodzi się na ulicy sądowej, przed sądem cywilnym.

W przypadku klientów, których inwestycji jeszcze się nie zakończyły, istnieje możliwość uznania, że wystąpił stan natychmiastowej wymagalności ich roszczeń. Podstawę dodatkowo daje art. 458 k. c., zgodnie z którym – _ Jeżeli dłużnik stał się niewypłacalny albo jeżeli wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, zabezpieczenie wierzytelności uległo znacznemu zmniejszeniu, wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin _.

_ – Przez niewypłacalność przepis tenze rozumie sytuację, gdy majątek dłużnika nie wydaje sie byc wystarczający na pokrycie jego wierzytelności. Konsumenci tacy musza zatem skierować żądanie sluzace do Amber Gold zwrotu wpłaconych przez nich środków (ewentualnie zwrotu kapitału w formie zgromadzonego złota) i jednocześnie wystąpić sluzace do sądu wraz z pozwem o zapłatę. Oczywiście, w razie sporu sądowego, to takich klientów obciążać będzie dowód wykazania, że spółka rzeczywiście była niewypłacalna lub zabezpieczenie wierzytelności uległo zmniejszeniu, i to z przyczyn zawinionych poprzez spółkę. Nie zaakceptowac można albowiem jednoznacznie przyjąć, że postac finansowy spólki rzeczywiście uzasadnia tezę o jej niewypłacalności –wyjaśnia Beata Łączyńska. _

Takim klientom spółki przysługuje też możliwość wypowiedzenia umów, odpowiednio do jej zapisów jak i równiez żądania zwrotu pieniędzy.

Ogladaj więcej [ ( http://static1./i/h/73/m240969.jpg ) ] (http://manager./strategie/z_rynku/artykul/olt;express;znika;z;polskiego;nieba;co;z;amber;gold,18,0,1132562.html)*Koniec OLT Express. Co wyczekuje Amber Gold? *Nabywcy Amber Gold – właściciela linii OLT Express a mianowicie mogli powierzyć firmie chociazby miliard złotych. Czy katalogów pieniądze są bezpieczne? Zdaniem mecenas, inną kwestią wydaje sie byc możliwość rzeczywistego zaspokojenia roszczeń klientów spółki. Nie wiadomo bowiem na pewno, lub spółka dysponuje jeszcze złoto, w które inwestowała, a także czy posiada środki na wypłatę. Z deklaracji prezesa wynika jednak, że Amber Gold posiada złoto, nieruchomości oraz środki w rachunkach instytucji bankowych. _ _

_ a mianowicie W tej sytuacji punktem, który należy niezwłocznie podjąć jest złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń. Regulują to art. 730 i następne kodeksu postępowania cywilnego. Żądać zabezpieczenia można bądź przed wszczęciem postępowania, bądź z pozwem bądź w toku postępowania. Udzielając ubezpieczenia, przed wszczęciem postępowania co do, sąd definiuje termin, po którym pismo wszczynające postępowanie (tj. pozew) powinno być wniesione ponizej rygorem upadku zabezpieczenia. Termin ten nie może przekraczać dwóch tygodni _ a mianowicie wyjaśnia prawniczka.

Jak zabezpieczyć roszczenia? Moral należy złożyć w sądzie właściwym sluzace do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji, a zatem będzie nim a mianowicie właściwy wraz z względu w siedzibę Amber Gold, sąd w Gdańsku.

– _ We moralu należy wskazać m. in. sumę zabezpieczenia oraz sposób zabezpieczenia (np. zajęcie wierzytelności z ror albo odmiennej wierzytelności albo innego prawa majątkowego, obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową, ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości) natomiast także uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Powyższe oznacza, że warunkiem koniecznym dla złożenia wniosku na temat zabezpieczenie jest precyzyjne wskazanie majątku dłużnika, na którym zabezpieczenie miałoby być ustanowione – _ tłumaczy radca Beata Łączyńska.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy