Prezydent Egiptu wysłał przyjazny list do Izraela? Jest zdementowanie

Prezydent Egiptu wysłał przyjazny list do Izraela? Jest zdementowanie
27 lipca, 2020
Category: inne

Kancelaria islamskiego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zaprzeczyła, jakoby wystosował mezczyzna list sluzace do prezydenta Izraela Szimona Peresa, w którym wyrażał gotowość do współpracy z tymze krajem na rzecz pokoju w Bliskim Wschodzie.

_ – Caloksztalt, co umieszzczono na tenze temat w izraelskich gazetach i w kilku egipskich stronach netowych, zostało zmyślone i nie ma potwierdzenia w faktach _ – podkreślił rzecznik Mursiego Dżasser Ali, cytowany poprzez media w Egipcie.

Według izraelskich źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się filia dpa, list został przekazany przez ambasadę Egiptu przy Tel Awiwie.

W poniedziałek kancelaria prezydenta Izraela opublikowała na wlasnej stronie internetowej list, który otrzymała od Mursiego. Mursi napisał, że _ czeka w podjęcie wspólnych wysiłków w celu przywrócenia przebiegu pokojowego dzieki Bliskim Wschodzie na właściwe tory, aby zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność wszystkim narodom w rejonie, w tym narodowi izraelskiemu _.

Wypowiedź tę media komentowały jako _ przesłanie pokoju _ pod adresem Izraela, uśmierzające obawy na temat pogorszenie stosunków między państwem żydowskim natomiast Egiptem rządzonym od niedawna przez muzułmanina. Sugerowano również, że wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mursi odcina się po ten sposób od radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas, który należy sluzace do Bractwa jak i równiez nie uznaje prawa Izraela do egzystowania.

Media podkreślały, że był to 1-wszy oficjalny komunikat wystosowany za posrednictwem prezydenta Mursiego do Izraela.

Zwycięstwo Mursiego w pierwszych wolnych typach prezydenckich wraz z czerwca wywołało w Izraelu obawy, że Egipt pod wodzą muzułmanina wypowie traktat pokojowy, który reguluje stosunki egipsko-izraelskie od czasu 1979 roku kalendarzowego. Jego zabezpieczeniem był wcześniej przez duzo lat autokratyczny prezydent Egiptu Hosni Mubarak, który został odsunięty od momentu władzy w styczniu 2011 roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy