Prezydent Bułgarii z dwudniową wizytą na terytorium polski

Prezydent Bułgarii z dwudniową wizytą na terytorium polski
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Dziś sposród dwudniową oficjalną wizytą az do Polski przybędzie prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Odwiedzi Warszawę oraz Gdańsk. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, a także marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wizyta bułgarskiej głowy państwa rozpocznie się od czasu ceremonii oficjalnego powitania w dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Komorowski i Plewnelijew będą rozmawiać w _ cztery slepia _ oraz podczas zebrania plenarnego. Spotkają się również z dziennikarzami.

Wizyta posiada na celu zasygnalizowania gotowości do intensyfikacji polsko-bułgarskiego dialogu politycznego, w ponizszym wzmacniania współpracy gospodarczej – podkreślił prezydencki minister, odpowiedzialny za kwestie zagraniczne Jaromir Sokołowski.

Zebranie – zaznaczył Sokołowski – będzie też okazją az do zaprezentowania polskiego stanowiska wzgledem aktualnych wyzwań stojących zanim UE, w niniejszym odnośnie kryzysu na Ukrainie i polaczeniu UE-Rosja.

Prezydent Komorowski będzie chciał udzielić poparcia bułgarskim staraniom na temat jak najszybsze wejście sluzace do strefy Schengen – dodał prezydencki minister.

Rozmowy mają także dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego i współpracy energetycznej na forum UE.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydent Bułgarii złoży kwiaty w Grobie Nowego Żołnierza.

We wtorek na południu prezydenci Polski jak i równiez Bułgarii wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Seminarium Ekonomicznym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Później Plewnelijew spotka się wraz z marszałkiem Senatu i szefową polskiego rządu.

Wieczorem Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta.

Przy środę Plewnelijew odwiedzi Gdańsk, gdzie metrów. in. złoży kwiaty poprzednio Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzi ponadto Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Urodzony po 1964 r. Plewnelijew jest czwartym demokratycznie wybranym prezydentem Bułgarii. Ukończył informatykę w politechnice po Sofii. W latach 1989-1990 pracował przy Instytucie Inzynierii Mikroprocesorowych. Przy 1990 roku kalendarzowego założył własną spółkę, która zarządzał po Niemczech az do 1998 r..

W latach 1999-2009 rozpoczął jedne wraz z większych projektów w Bułgarii, w tym Sofia Business Obiekt. Później zasiadał m. in. Amerykańskiej Izbie Handlowej przy Bułgarii jak i równiez w Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców.

Na wyborach parlamentarnych 2009 roku kalendarzowego pełnił funkcję ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych. W 2011 roku zwyciężył w bułgarskich wyborach prezydenckich.

Plewnelijew wydaje sie byc żonaty jak i równiez ma troje dzieci.

Ogladaj więcej przy

  • Bałkańska alternatywa Alp gwoli narciarzy
  • Duza akcja antykorupcyjna. Zamknięto…
  • Brak zgody wśród polityków. Ponowne wybory?
  • Klopotliwa sytuacja po Bułgarii. Klęska żywiołowa

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy