Prezes Urzędu Patentowego: wzrasta liczba zgłaszanych wynalazków

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Po 2011 roku do Urzędu Patentowego RP zgłoszono na temat 20 proc. więcej wynalazków niż rok kalendarzowy wcześniej a mianowicie poinformowała przy czwartek prezes urzędu, dr Alicja Adamczak na wspólnym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji.

Jak wynika wraz z danych, które prezes przedstawiła Komisji Gospodarki oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w 2011 roku az do Urzędu Patentowego wpłynęło łącznie ponad 21 tysięcy zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych jak i równiez znaków towarowych, co przesadza ponad 104 proc. wielkości prognozowanej.

Dr Adamczak wyjaśniła, że wynalazkiem jest rozwiązanie o charakterze technicznym, które „może dotyczyć opracowania nowego urządzenia, produktu, metody, sporu lub stanowić dodatkowe unowocześnienie już istniejących rozwiązań”.

Przy ubiegłym roku kalendarzowego do Urzędu Patentowego wpłynęło ponad cztery tysiące zgłoszeń wynalazków, w tym 3878 zgłoszeń krajowych i 191 zgłoszeń zagranicznych. „Ogólna liczba zgłoszeń w trybie krajowym była na temat 20, 1-wsza proc. wyższa niż przy roku 2010 i o 31, 3 proc. wyższa od planowanej” – odczytujemy w informacji przedstawionej w czwartek przez prezes UP RP.

Po ubiegłym roku kalendarzowego wydano wiecej niz 6400 woli kończących postępowanie w sytuacjach o przekazanie patentu, w ponizszym ponad 3400 decyzji dodatnich. Według danych empirycznych UP RP łączna ilosc decyzji wydanych w 2011 roku była o 2, 3 proc. niższa od czasu liczby woli wydanych w roku 2010, ale na temat 8, 1 większa od planowanej.

Jakie korzyści zapewnia ochrona własności przemysłowej? Jak tłumaczyła dr Adamczak, stymuluje ona pozycję na rynku i przewagę konkurencyjną, zwiększa dochody i umożliwia zwrot nakładów inwestycyjnych, ułatwia komercjalizację jak i równiez transfer technologii.

Jak podkreśliła prezes UP RP, organizacja prowadzi duzo akcji edukacyjnych, które mają przybliżać wiedzę na temat własności intelektualnej jak i równiez korzyści, które to przynosi protekcja rezultatów twórczości. „Od przynajmniej trzech lat widzimy, że wynikiem uzywania wiedzy, którą udostępnia Urząd Patentowy wydaje sie wzrost liczby zgłoszeń” – powiedziała.

Zaznaczyła, że po 2011 roku kalendarzowego Urząd Patentowy uzyskał nadwyżkę dochodów nad wydatkami. „W 2011 roku kalendarzowego wyniosła ona 13, 5 mln złotych w stosunku do naszego wlasnego planu wydatków. Bardzo często spotykamy się z oceną, że jesteśmy jedynym urzędem centralnym, który jest rentowny” – podkreśliła Adamczak.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej powstał 28 grudnia 1918 roku kalendarzowego. Do jego głównych zadań należy dostanie ochrony prawniczej na przedmioty własności przemysłowej, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji i literatury patentowej, współtworzenie i popularyzacja zasad gwarancji własności przemysłowej. (PAP)

ekr/ agt/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy