Premier za głęboką korektą prawa zamówień ogólnych

Premier za głęboką korektą prawa zamówień ogólnych
27 lipca, 2020
Category: inne

*Premier Donald Tusk opowiedział się w czwartek za „głęboką korektą” prawa o zamówieniach publicznych, która pozwoli w ich uproszczenie. Tusk nie wykluczył obniżenia stawki VAT w r. 2014, przyznał też, że nie wygrał w ciągu ostatnich czterech lat „bitwy o deregulację”. *

„Przychodzi moment, kiedy wskazane jest zrobić przy zamówieniach publicznych głęboką korektę. (… ) Chcemy uprościć zamówienia publiczne, przyśpieszyć owe procedury. Posiadamy już wystarczająco dużo doświadczenia – choćby tego chińskiego – żeby poważnie przemyśleć problem najtańszej ceny. Kobieta (cena) musi być bezwzględnie jednym z głównych kryteriów, lecz trzeba się zastanowić, jakim sposobem dać możliwość rozsądnego wybrania. (… ) Będziemy przychylni na bardzo szybką i poważną dyskusję” – zadeklarował.

W weryfikacji premiera, najniższa cena jak pierwsze kryterium w zamówieniach publicznych pojawiła się totez, że jeszcze przed kilkoma laty zagrożenie korupcyjne było bardzo duże. „Zamówienia ogólne mogą być mniej klopotliwe wtedy, kiedy (… ) będzie można mieć pewność, że jak ktoś wybrał droższą ofertę, to pani była w rzeczywistosci uczciwsza, rzetelniejsza, a nie, że była to próba zarobienia pieniędzy na boku” – ocenił.

Tusk, który spotkał się w czwartek w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) z przedstawicielami firm krajoznawczych i samorządowcami był pytany m. in., czy można liczyć dzieki obniżkę VAT, bo – jak argumentowali jego rozmówcy – dzisiaj obowiązująca stawka wyklucza wiele samorządów wraz z prac inwestycyjnych.

„Na faktycznie postawione watpliwosc, czy przewiduję obniżenie VAT, jeśli chodzi o działania samorządu, np. przy strukturze dróg, odpowiem: nie przewidujemy obniżenia podatków w przewidywalnej przyszłości. Zakładamy, jeśli wszystko dobrze pójdzie (… ) możliwe wydaje sie byc być może w 2014 (… ) powrót na temat 1 proc. niżej ze stawką VAT, czyli powrót do stan quo z chwili podwyżki VAT” – odparł szef rządu.

Jak dodał, następne cztery lata będą „bardzo ciężka walką o to, żeby utrzymać możliwości płatnicze naszego państwa i żeby kryzys nie wlazł do kieszeni Polaków. Najbliższy rok, czy dwa czasy to nie będzie czas wyraźnej ulgi finansowej gwoli płatników podatków. Kto naprawde mówi, nie ma zielonego pojęcia, co się dzisiaj przebieg zdarzen na świecie i po Europie” a mianowicie podkreślił.

Tusk mówił też, że podatek liniowy to nie tylko jedna stawka, ale też likwidacja wszystkich ulg i wyłączeń. „Ja mam liberalne poglądy, ale (… ) powiedziałbym, że nie zaakceptowac mogę zabrać ludziom kwoty wolnej od podatku, poniewaz to uderzy w ludzi, którzy mają najmniej. Muszę powiedzieć bardzo twardo, że ulga prorodzinna jest głównym narzędziem, żeby w ogóle jeszcze a mianowicie przepraszam zbytnio słowo a mianowicie młodzi chcieli mieć dzieci” – powiedział premier.

Rozmówcy Tuska pytali m. in. jak wygląda perspektywa wzrostu energetyki w Polsce, w tym potencjalnej elektrowni jądrowej w wielkopolskim Klempiczu. „Uczciwie powiem: nie spodziewajcie się, że za zakupach grupowych spotkaniu zapadnie decyzja na temat lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. (… ) Lecz jest kilka miejsc, które w sposób oczywisty są najlepiej w dodatku predestynowane. Jednym sposród kluczowym argumentów na +tak+ w przypadku Klempicza jest też stanowisko jednostek tam mieszkających” – powiedział szef rządu.

„Jeśli na terytorium polski dojdziemy ostatecznie do moralu, że nasz kraj energetyka wymaga elektrowni jądrowych, jeśli będzie nas na to stać finansowo, jesteśmy już bardzo zaawansowani z takimi projektami, to w Polce powstaną dzieki początek 2 elektrownie jądrowe. Oczywiście Klempicz, Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie to są owe trzy stanowiska, które są rozpatrywane na serio” – poinformował Tusk. Jak dodał, rozważa też budowę internecie średniej wielkości elektrowni gazowych.

Premier przyznał też, że „ktokolwiek będzie premierem przy przyszłym rządzie, powinien wziąć osobistą odpowiedzialność za deregulację, w tym uproszczenie przepisów podatkowych” – zaznaczył.

Jak mówił, pakiet antykryzysowy, który miał ratować obszaru pracy, nie zaakceptowac może stać się rodzajem na podpisywanie z ludźmi tzw. umów śmieciowych. Ludzie, szczególnie młodzi, muszą dysponować taką umową o pracę, która da im szansę na elementarną stabilizację a mianowicie podkreślił premier. Według jego, trzeba wybrać te prawo z pliku antykryzysowego, które będą wsparciem dla przedsiebiorstw. „Ale również musimy przygotować przepisy, które przywrócą godność pracownikowi w kontekście dokumenty urzedowe o pracę” – dodał.

Tusk był też pytany o przyszłość Lasów Państwowych. „O zycie lasów możecie być państwo spokojni. (… ) Faktycznie długo, jakim sposobem ja będę miał coś do powiedzenia, będę gwarantem, żeby pomysły np. w prywatyzację, badz zasadnicze zmiany dotyczące lasów nie wchodziły w rachubę. Lasy Państwowe, ten główny zasób, ma obowiazek pozostać publiczny” – zadeklarował.

Jeden z uczestników zebrania zwrócił się do Tuska, dziękując mu m. in. za „Orliki”: „Wierzymy przy Pana, ma obowiazek Pan w dalszym ciagu ten wózek prowadzić. Odmiennej drogi nie ma, w Panu cała mozliwosc. Pan potrafi łączyć osób, nie kłócić”.

„Szczególnie na katastrofie smoleńskiej myślałem sobie: czy można przegrać na terytorium polski, bo potrzebuje się być na +tak+, a nie na +nie+? Czy kolejny raz jakaś klątwa zawiśnie ponad Polską, że będzie to kraj skłócony ze kazdymi, opuszczony przez kazdego? Uważam, że sto razy lepiej dla Polski wydaje sie byc żyć w zgodzie jak i równiez z Rosjanami, i sposród Niemcami, zas na konflikcie możemy tylko przegrać. Wierzę w to, inaczej niż moi oponenci, że można żyć po zgodzie sposród tymi ogromnymi sąsiadami wcale nie na kolanach. (… ) można żyć w zgodzie bez żadnej białej flagi” – skomentował Tusk. (PAP)

laz/ mrr/ par/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy