Prawica Rzeczypospolitej chce jednomandatowych okręgów wyborczych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Prawica Rzeczypospolitej potrzebuje, aby wybory do kazdego organów samorządu odbywały się na regule jednomandatowych okręgów wyborczych. Prowadzacy Prawicy Marek Jurek zapowiedział, że ugrupowanie rozpocznie „inicjatywę obywatelską” w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu.

Sluzace do złożenia obok Marszałka Sejmu projektu ustawy pochodzącej z inicjatywy obywatelskiej potrzeba stu 000 podpisów obywateli, którzy mają upowaznienie wybierania do Sejmu. Jeśli projekt złożono prawidłowo wówczas Marszałek Sejmu kieruje go na na wstepie czytanie w Sejmie.

„Mamy gotowy plan nowego prawa wyborczego. Podpisy pod zamyslem będziemy zbierać w trakcie konfrontacji wyborczej az do parlamentu. Wzór proponuje wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych we wszystkich organach samorządu, w niniejszym do sejmików wojewódzkich. Nie zgadzamy się, aby np. wybory po wielkich miastach, gdzie koncentruje się życie publiczne były kontrolowane za posrednictwem partyjne centralne” – podkreślił w sobotę w Warszawie Jurek.

Jak tłumaczył, zmiany są potrzebne, ponieważ obecna ordynacja wyborcza zamienia „partie po przedsiębiorstwa wyborcze”. „Obecnie posiadam wrażenie, że politycy reprezentują ambicje swych liderów. Totez Polacy są przekonani, że (politycy a mianowicie PAP) nie są mógl – swoim głosem a mianowicie podjąć efektywnej inicjatywy politycznej, tylko zastanawiają się, która partia dzierzy szanse” – zaznaczył.

Na koniec zeszłego roku prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że przy jego biurze prawnym trwają operacje nad odmianami w ordynacji samorządowej, by radni byli wybierani przy okręgach jednomandatowych. Według jego, te regulace miałyby obowiązywać od przyszłych wyborów samorządowych. Argumentował, że chodzi o to, zeby było jasne, że na temat zwycięstwie w wyborach decydują walory prywatne kandydatów.

Przy połowie stycznia prezydent podpisał Kodeks Wyborczy, który wprowadza m. in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach sluzace do Senatu. Kodeks przewiduje też możliwość dwudniowego głosowania, które – przy myśl oryginalnych przepisów a mianowicie ma rys fakultatywny. O tym, czy decyzje będą trwały jeden badz dwa dzionki, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich a mianowicie marszałek Sejmu, parlamentarnych – prezydent. (PAP)

pż/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy