Pracę dzierzy tylko dwóch proc. chorych na schizofrenię

Pracę dzierzy tylko dwóch proc. chorych na schizofrenię
27 lipca, 2020
Category: inne

Pracodawcy nie zaakceptowac chcą zatrudniać osób chorych psychicznie, chociaż nie ma dodatkowo przeciwwskazań leczniczych, z powodu krzywdzących stereotypów – wyjaśniali przy niedzielę psychiatrzy podczas narady w ramach Poranka Solidarności wraz z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Jak wyjaśnił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jacek Wciórka, zwykle w pierwszej kolejnosci poważne objawy schizofrenii pojawiają się u młodych osób, niemal zupełnie bez ostrzeżenia. Choroba objawia się psychozą, czyli nastrojem urojeń na temat szczególnych treściach, czasem omamów słuchowych, wzrokowych oraz odmiennych przeżyć, które zniekształcają odbiór rzeczywistości jak i równiez sprawiają, że staje się ona dla chorego mało czytelna jak i równiez zrozumiała.

„Kiedy nagle maleje na młodego człowieka epizod psychotyczny, zwala mu się na głowę nie tylko mnóstwo cierpienia poszczególnego, ale także ciężar stygmatyzacji jako jednostki +nienormalnej+ jak i równiez odrzucenia społecznego” – powiedział Wciórka.

Jak dodał, często sam slaby wcześniej podzielał stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat osób chorych psychicznie i kiedy pojawiają się objawy, sam musi się z nimi zmierzyć. Po zastosowaniu kurowania objawy ustępują, ale stereotypy i odrzucenie społeczne trwa.

Wciórka podkreślił, że chorzy po wystąpieniu pierwszego epizodu psychotycznego mają poczucie, że ich dotychczasowe życie się skończyło i nie będą już nigdy funkcjonować normalnie. „Po ustąpieniu objawów odwrotnie, chcą bezzwlocznie wrócić az do normalnego życia, ale jest to bardzo trudne” – tłumaczył.

Jak powiedziała z-ca dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii dr hab. Joanna Meder, w Polsce wydaje sie byc ok. 400 tys. osób chorych na schizofrenię. „Większość to jednostki młodzi. Wiecej niz połowa z nich mogłaby wykonywać pracę” – oceniła.

Jak dodała, nie jest dywanom jednak łatwo znaleźć wynajecie. Pracę posiada tylko dwóch proc. chorych na schizofrenię, zaś 72 proc. nie uczestniczy po ogóle w życiu społeczeństwa.

Tegoroczny Dzień Solidarności sposród Osobami Chorymi na Schizofrenię odbywa się pod hasłem „Razem w pracy – Razem w życiu”. Na narady prasowej przedstawiono przykłady działalności, która podtrzymuje zatrudnienie chorych psychicznie.

Jedną z nich jest fundacja, która prowadzi firmę zbierającą i segregującą surowce wtórne. Firma działa na warszawskim Mokotowie. Najecie znalazło w niej wiecej niz 800 osób. Są to głównie chorzy psychicznie, jednak także ludzie niepełnosprawne intelektualnie. (PAP)

ula/ bno/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy