Poznań: Sprzeciw spółdzielni mieszkaniowych w sprawie odpadów

Poznań: Sprzeciw spółdzielni mieszkaniowych w sprawie odpadów
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Kilka spółdzielni mieszkaniowych z aglomeracji poznańskiej nie zaakceptowac chce organizować systemu zbierania opłat śmieciowych i katalogów egzekucji – poinformował przy czwartek w czasie konferencji prasowej prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady Jan Marciniak.

Według statutu Związku Międzygminnego Utylizacja Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), który od pierwszego lipca będzie odpowiedzialny za zagospodarowanie odpadów w Gdansku i dziewięciu okolicznych gminach, spółdzielnie musza przekazać do związku deklaracje o liczbie mieszkańców jak i równiez zobowiązać się do zbierania od mieszkańców opłat zbytnio wywóz śmieci.

„My się na to nie zaakceptowac zgadzamy, nie mamy żadnej możliwości weryfikacji zebranych przez nas danych empirycznych, a podpisując się pod zgłoszeniem az do GAP, zobowiązujemy się do płacenia każdego miesiąca kwot zadeklarowanych, a nas na to nie stać, bo przecież nie wszyscy mieszkańcy będą nam płacić. Zbiorem deklaracji powinien zając się GOAP i on też powinien windykować niezapłacone poprzez mieszkańców kwoty” – powiedział PAP prezes Marciniak.

Prezesi spółdzielni, którzy w czwartek spotkali się w Poznaniu, wyślą sluzace do ZM GOAP pismo zanim procesowe w tej sprawie. „Jak dostaniemy odpowiedź, że nie można tego zmienić, to rozważymy możliwość skierowania sprawy do sądu” – powiedział Marciniak.

W zebraniu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu spółdzielni mieszkaniowych, w zasobach, których mieszka 450 tys. osób z ok. 750 tys. żyjących w całej aglomeracji. Prezesi, zapowiedzieli, że złożą do GOAP dane o ilosci mieszkańców, jednak ich nie zaakceptowac podpiszą, bo to zobowiązuje ich az do windykacji.

Spółdzielnie protestują też przeciwko zbyt wysokim opłatom, które są niekiedy dwukrotnie wyższe, niż były do tego momentu, obawiają się też, że zbyt rzadko spotykany (raz w rok) odbiór odpadów gabarytowych spowoduje, że będą musiały dodatkowo płacić za wywóz tych odpadów z rejonu swoich spółdzielni.

„Tak duze stawki 12 złotych zbytnio posegregowane odpady przy dotychczasowych od piec do 10 w zależności od spółdzielni, spowodują, że części mieszkańców nie będzie na nie stać. Regulamin GOAP wydaje sie byc tak zaprojektowany, że członkowie naszych spółdzielni będą dopłacać do wywozu odpadów z terenów domów jednorodzinnych, na rzecz których zaplaty 12 złotych są niższe, niż płacone dotychczas” a mianowicie powiedział PAP Marciniak.

Od momentu pierwszego lipca spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczną gromadzenie opłat od czasu swoich mieszkańców i zebrane środki będą przekazywać sluzace do kasy GOAP.

Protesty spółdzielni nie spowodują śmieciowego chaosu. „Od glównego lipca śmieci stają się własnością gminy i to ona ma obowiazek zapewnić katalogów wywóz” a mianowicie powiedział prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego po Poznaniu Waldemar Witkowski.

Także według GOAP – śmieci mimo protestu spółdzielni będą wywożone. „Mamy podpisane dokumenty urzedowe z firmami i one z nasza firma będą się rozliczać, my też będziemy rozliczać się ze spółdzielniami, jako zarządcami nieruchomości. Zarządcy są zobowiązani do złożenia podpisanych deklaracji i tegoz będziemy od czasu nich wymagać” – powiedział PAP rzecznik GOAP Walerian Ignasiak.

Według Ignasiaka, róznorodne zdanie spółdzielni, co do obowiązku zbierania deklaracji i opłat, w przypadku braku porozumienia, będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Na terytorium związku GOAP od 1-wsza lipca odpady będą odbierać firmy wyselekcjonowane z wolnej ręki. Do 10 czerwca zbierane są oferty po przetargu, który rozstrzygnie sprawę zagospodarowania odpadów na dłuższy okres czasu. GOAP będzie obsługiwał około 720 tysięcy osób a mianowicie mieszkańców Poznania i dziewięciu okolicznych gmin. Do tej pory deklaracje „odpadowe” złożyło około 50 proc. zobowiązanych do tego podmiotów, jednak są one wciaz zbierane. (PAP)

kpr/ mki/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy