Poznań: Policja zatrzymała porywaczy jak i równiez odzyskała okup za biznesmena

Poznań: Policja zatrzymała porywaczy jak i równiez odzyskała okup za biznesmena
27 lipca, 2020
Category: inne

(dochodzą informacje o przestępcach i miejscu przetrzymywania porwanego)

5. 2. Poznań (PAP) – Wielkopolska policja zatrzymała cztery jednostki, zamieszane przy porwanie poznańskiego biznesmena i odzyskała siedmiu, 5 z 8 mln okupu, zapłaconego przez rodzinę porwanego. Pieniądze odzyskano wedlug pościgu, natychmiast po przekazaniu porwanego bliskim.

Jak poinformował w poniedziałek zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdansku Jerzy Kowalski, do porwania doszło 15 stycznia. Przedsiębiorca został uprowadzony z jednego z klubów odnowy biologicznej. Następnego dnia po potwierdzeniu, że chodzi na temat porwanie, familia zawiadomiła o tym policję.

W nocy z 18 na 19 stycznia rodzina biznesmena wpłaciła porywaczom przy dwóch transzach osiem milionów złotych. Przekazanie okupu odbyło się pod kontrolą policji. Przestępcy po otrzymaniu pieniędzy przekazali porwanego biznesmena rodzinie. W tym momencie Funkcjonariusze przystąpili do akcji.

Kiedy porywacze zorientowali się, że nie uciekną przed pościgiem, porzucili wóz i zbiegli do lasu. „Po tygodniu policja zatrzymała pierwszego podejrzanego, a dzieki początku lutego w Warszawie troje kolejnych” – powiedział dziennikarzom naczelnik wydziału dochodzeniowo- śledczego wielkopolskiej policji, Mariusz Krauze.

Zatrzymani i aresztowani to mężczyźni po wieku 32-35 lat: Tomasz P., Marcin P., Adam K., a także 28-letnia Katarzyna S. Policja poszukuje czterech pozostalych podejrzanych. Zatrzymanym postawiono zarzuty działania przy zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, porwanie i produkcję narkotyków.

Porywacze byli wcześniej karani za przestępstwa kryminalne. W czasie zatrzymania znaleziono przy tych propozycji dwa gnaty. „Byli notowani i zatem musieliśmy działać ze szczególna ostrożnością. Wiemy też, że w zakresie produkowaniu narkotyków mają oni kontakty z ludzmi z zagranicy” – dodał Krauze.

Czlowiek biznesu był przetrzymywany w jakiejs z willi na poznańskim Piątkowie, przy której policjanci natrafili na nowoczesną skomputeryzowaną hodowlę konopi indyjskich.

Policji udało się odzyskać 7, 5 z 8 mln złotych zapłaconego okupu. Naczelna rata a mianowicie 1 mln – została przekazana porywaczom kilka dni przed uwolnieniem poszkodowanego. Część z tych pieniędzy udało się odzyskać przy zatrzymanych. Pozostałe siedmiu mln złotych policja odzyskała w porzuconym samochodzie. Ze względu na dobro śledztwa i na prośbę poszkodowanego policja nie zaakceptowac ujawniła swoim nazwiska.

Funkcjonariusze zabezpieczyli należące do przestępców mienie na temat wartości ok 2 mln złotych. Według policji zatrzymani mogli wcześniej porywać inne osoby. Śledczy sprawdzają tenze wątek. Zbyt postawione zatrzymanym zarzuty grozi do pietnasty lat pozbawienia wolności. (PAP)

kpr/ pz/ fal/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy