Poranne umocnienie jena

27 lipca, 2020
Category: waluty

Wczoraj amerykańskie parkiety notowały niewielkie zwyżki, ale azjatyckie giełdy nie zaakceptowac wzięły już dobrego przykładu i obawy o kondycję tamtej części globalnej gospodarki przełożyły się na spadki.

W zwiazku z tym ponownie można odnotować stopniowy wzrost awersji na niebezpieczenstwo, który przekłada się dzieki notowania japońskiej waluty. Jen zyskiwał już wczoraj, jednakze największy gest notujemy dziś rano po wejściu w rynek europejskich inwestorów. Łącznie spadek notowań zaprowadził parę USDJPY sposród poziomu 110, 25 do 108, 80. Powrót az do poziomów sposród marca w przewidywalnej przyszłości jest raczej nierealny w parze USDJPY, ale w EURJPY już jak najbardziej.

Gdy euro przestało być dobrą alternatywą gwoli dolara, japońska waluta będzie zyskiwać wzgledem obydwu ludzi walut podczas zwiększonej niepewności. Warto zwrócić uwagę, iż ostatnie trzy minima dzieki parze EURJPY są nieprzypadkowe – jest to początek kryzysu w zeszłym roku, styczniowa panika dzieki giełdach jak i równiez marcowa przeszlosc z Bear Sterns. W każdym wraz z tych przypadków para EURJPY notowała upadki w okolice 152-153 (obecnie 161, 17). Gdyby w przykład słowa Rogoffa okazały się prorocze, historia prawdopodobnie by się powtórzyła.

Drobne odreagowanie wcześniejszego umocnienia dolara generalnie służy walutom rynków wschodzących. Choć wczoraj złoty nie zyskiwał wyraźnie w toku sesji, najważniejsze było to, iż utrzymywał się po pobliżu poziomów otwarcia, które były niższe od minimów z wtorkowych notowań. Para USDPLN oscylowała wczoraj po przedziale dwóch, 2380 a mianowicie 2, 2550, zaś EURPLN 3, 3065 – 3, 3200.

Odreagowanie nie jest unikatem złotego a mianowicie nasza waluta od kilkunastu miesięcy dotyka się bardzo podobnie jak cały segment walut z rynków wschodzących, przy ostatnich dniach umacniają się również rózne waluty, na przyklad choćby rand czy czeska korona jak i równiez taką tendencję będziemy mogli obserwować zapewne również dziś – chociaz w pierwszej części poranka. Na złotego nie mają większego bezpośredniego wpływu publikowane dane makroekonomiczne w Polsce, jednakze powoli budują one obraz, który wydaje sie dla złotówki niekorzystny fundamentalnie. Może pan nie przełożyć się w notowania po krótkim sezonie, ale w przypadku większych zawirowań na rynku (jak na przykład kolejna fala paniki dzieki globalnych rynkach akcji, lub większe bankructwo na rynku kredytowym) złoty będzie bardziej ulegly na stale spadki.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy