Polska w żałobie po katastrofie

27 lipca, 2020
Category: rózne

Przy całym kraju w związku z katastrofą prezydenckiego samolotuopuszczone zostały flagi państwowe, trwają msze żałobne oraz odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe. Po wielu miejscowosciach tysiące jednostek zapala znicze i przynosi kwiaty.

Samolot wraz z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się o godz. 8. 56 w obszarze Pieczerska w czasie podejścia sluzace do lądowania na lotnisku militarnym Siewiernyj. Samolot runął w porzadku. 2 kilometrów od pasa startowego. Dzieki pokładzie było w sumie 88 pasażerów jak i równiez ośmioosobowa załoga. Wszyscy zginęli. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria, towarzyszący im ministrowie, parlamentarzyści, osobistości i przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.

W Warszawie tysiące osób zgromadziły się zanim Pałacem Prezydenckim. Na chodniku zapalono tysiące zniczy, sposród minuty dzieki minutę przybywa też wiązanek kwiatów. Zanim budynkiem rosliny składają też politycy. Duzej liczby mieszkańców Stolicy polski przyniosło flagi państwowe.

Wśród tłumu są dziesiątki dziennikarzy z panstwie i obczyzny. W podcieniu Pałacu Prezydenckiego wystawiane zostały księgi kondolencyjne. Do księgi można się wpisywać po sobotę sluzace do godz. 18, w niedzielę w godz. 10 a mianowicie 18.

Czytaj calosc o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
O godz. 19 metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę w Warszawskiej Archikatedrze św. Jana.

Na temat godz. kolejny rozpoczęła się msza przy kościele pw. św. Stanisława Kostki w Żoliborzu, o godz. 18 zacznie się nabożeństwo przy Katedrze Polowej WP w stolicy polski.

W Sopocie – mieście, w którym przez wiele lat mieszkał wraz z małżonką prezydent Lech Kaczyński – ogłoszono żałobę. W sobotę i przy niedzielę będą odprawiane msze święte, natomiast w niedzielę w magistracie zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Przed budynkiem, w którym mieszkali Maria i Lech Kaczyńscy przy Sopocie obok ul. Armii Krajowej, płonie kilkadziesiąt zniczy, leżą wiązanki kwiatów. Przez cały czas kolejne osoby podjeżdżają lub podchodzą i w ciszy oddają hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

Przy niedzielę od momentu godz. 15 w Urzędzie Miasta Sopotu została wyłożona księga kondolencyjna. W mieście, podobnie jak po całej Naszym kraju, odwołano wszystkie imprezy sportowe i kulturalne zaplanowane dzieki ten weekend. Władze metropolie zwróciły się także az do mieszkańców wraz z prośbą na temat wywieszanie flag państwowych z kirem dzieki prywatnych posesjach.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaapelował az do mieszkańców o udział we mszy i wywieszenie biało-czerwonych flag wraz z kirem.

Przy Katedrze Oliwskiej w Gdańsku w sobotę o godz. 21 bedzie odprawiona msza święta przy intencji ofiar katastrofy. Były metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski poinformował, że będzie ona koncelebrowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia, obecnego metropolitę. Po nabożeństwie mają wziąć udział biskupi.

Po Gdańsku także w niedzielę o godz. 12 po Bazylice Mariackiej będzie odprawiona msza święta w intencji ofiar kleski.

W szczecińskiej bazylice archikatedralnej w sobotę o godz. 18 mieszkaniec stolicy szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczyć mszy w intencji ofiar katastrofy.

Decyzją metropolity o godzinie 21 we wszelkich szczecińskich kościołach mają zabrzmieć dzwony. Także przez najbliższy miesiąc przy szczecińskiej katedrze będzie codziennie o godz. 18 odprawiana msza po intencji tych, którzy zginęli w katastrofie.

W szczecińskim urzędzie metropolie wyłożono księgę kondolencyjną. Flagi na urzędach i firmach zostały opuszczone do połowy. Odwołane zostały wszystkie do jazdy po miesci imprezy kulturalne i sportowe zaplanowane dzieki weekend. Nie odbędzie się m. in. zaplanowany dzieki niedzielę samochodowy Rajd Magnolii.

Miejscy przewoźnicy, zarządcy powiatowych nieruchomości, dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali polecenie wywieszania flag narodowych sposród kirem. Na domach mieszkańców miasta pojawiają się flagi z kirem.

Flagi narodowe z żałobnym kirem zawisły także na budynkach użyteczności publicznej przy Małopolsce. Przy urzędach wystawiane są księgi kondolencyjne. Przy związku sposród żałobą narodową odwoływane są imprezy uknute na najbliższe dni.

Księga kondolencyjna została wystawiona we wspólnej siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Do podobnych ksiąg mieszkańcy mogą się wpisywać także m. in. w krakowskim i tarnowskim magistracie.

Przy sobotę na temat. godz. 17. 30 przy Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawi mszę świętą w intencji ofiar katastrofy. Wierni będą się też modlić w czasie nabożeństwa żałobnego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ściągają pielgrzymi dzieki niedzielne Święto Miłosierdzia Bożego.

W kaplicy Wieczystej Adoracji łagiewnickiego sanktuarium trwają nieustające modlitwy w intencji ofiar katastrofy, katalogów bliskich jak i równiez całej ojczyzny. W Krakowie znicze po intencji ofiar można składać przy Krzyżu Katyńskim w placu u stóp Wzgórza Wawelskiego.

Po Krakowie został odwołany m. in. wieczorny koncert _ Missa Pacis _, który w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II miał się odbyć w bazylice Ojców Franciszkanów.
Przy Łodzi po intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku odprawiona bedzie o godz. 21. 00 w łódzkiej katedrze msza święta. Odprawi ją arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek.

Łódzka Caritas odwołała galę, którą wraz z okazji 20-lecia swojego egzystowania zaplanowała w poniedziałek. Nie zaakceptowac odbędzie się też przemyslany na niedzielę zjazd regionalnej Platformy Obywatelskiej z województwa łódzkiego, podczas którego miano wybierać nowego przewodniczącego partii w rejonie.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wyłożona została księga kondolencyjna. W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu, w Miescie poznan odwołane zostały wszystkie rozrywki miejskie.

O godz. 14 w kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Miescie poznan odprawiona została msza św. celebrowana przez bp. Marka Jędraszewskiego w intencji ofiar katastrofy. Przy intencji zmarłych modlił się też metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP. Jak powiedział, ofiara życia jest najwyższą wartością służby państwu.

Odmówieniem modlitwy różańcowej przyjęto dzieki Jasnej Górze wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 w pobliżu Smoleńska. Zanim południem w Kaplicy Mateczki Bożej rozpoczęła się też msza w intencji ofiar tragedii.

Na nadejściu az do Częstochowy danych o katastrofie od pory 10. dwadziescia przez pół godziny biły jasnogórskie dzwony. Wiernych i pielgrzymów zebranych przed Niesamowitym Obrazem na temat katastrofie poinformował przeor Jasnej Góry na temat. Roman Majewski.

_ – Wielkim bólem okryła nas wiadomość na temat śmierci prezydenta Rzeczypospolitej pana Lecha Kaczyńskiego, biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego, duzej liczby posłów zginęło, duchowieństwo katolickie i prawosławne, szef BBN-u, szef Agencji bankowej Polskiego – podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku _ a mianowicie powiedział łamiącym się głosem przeor.

WIĘCEJ Na temat KATASTROFIE:

  • Pierwsi zastępcy przejmują dowodzenie w siłach zbrojnych
  • NBP: Piotr Wiesiołek wykonuje obowiązki prezesa
  • Po śmierci prezydenta władzę przejmuje marszałek
  • W całym kraju msze w intencji ofiar katastrofy
  • Rosjanie badają przyczyny katastrofy

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy