Angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję na fotelu kanclerza Niemiec, nieprzerwanie prowadzi w sondażach. Dosyć powiedzieć, że ponad czterdzieści proc. wyborców chce do niej reelekcji. Skąd ta popularność? Do obywateli przemawia pomyślność gospodarczy kraju. Ale choć Niemcy są potęgą na starym kontynencie, to mają też swe bolączki. Czy Angela Merkel rzeczywiście znajdzie na nie lekarstwo?

- Stolicę niemiec nie może popaść w samozadowolenie - niemieckie władze powinny wdrożyć niezbędne reformy, by zwiększyć wydajność, reinwestować nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących i oferować odpowiednio wysokie płace pracownikom. Im dłużej zajmie ten proces, tym gorzej dla niemieckiej gospodarki – uważa Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Agencji bankowej.

Silna gospodarka to wierni wyborcy

Nie można odmówić kanclerz Angeli Merkel paru sukcesów. To za do niej czasów bezrobocie w Niemczech spadło o połowę, natomiast gospodarka świetnie radziła osobiście nawet w najgorszych latach kryzysu zadłużeniowego w Europie. Nadwyżka handlowa Niemiec w ubiegłym roku wyniosła ponad 220 mld euro i był to najlepszy wynik od momentu czasów II Wojny Ogólnoświatowej. Jedynie Chiny miały dzięki tym polu większy sukces. Państwo Środka zanotowało po 2016 roku ponad 480 mld dolarów nadwyżki po handlu zagranicznym, ale warto pamiętać, że jest wówczas jedna z największych gospodarek świata.

Eksport w ostatnich latach stanowił na rzecz Niemców niemal połowę PKB, podczas gdy w największej gospodarce globu, czyli przy USA odpowiada za około 13 proc. produktu krajowego brutto. Niemieccy wyborcy nie zapominają zatem o latach dobrobytu. Zresztą, elektorat Angeli Merkel jest odzwierciedleniem niemieckiej polityki handlowej. Dość powiedzieć, że spośród ośmiu landów, w których koalicja CDU/CSU zdobyła największe poparcie przy 2013 roku, cztery istnieją odpowiedzialne za ponad połowę eksportu kraju: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia.

Jak podaje agencja Bloomberg, w 2015 r. w przemyśle przetwórczym pracowało od 27 do odwiedzenia 35 procent siły roboczej tych landów, a przy 2016 r. eksport stanowił co najmniej jedną czwartą pierwotnego regionalnego PKB. Są one również domem dla 10 największych niemieckich firm, zacząwszy od producentów samochodów Daimlera i BMW, an ukończywszy na firmie chemicznej BASF. Dla porównania, sześć landów z Niemiec Wschodnich, gdzie CDU/CSU ma najniższe poparcie, odpowiada za zaledwie jedenastu, 4 proc. krajowego eksportu.

Niemcy z najniższą stopą inwestycji spośród rozwiniętych gospodarek

Jest jednak kilka problemów, z którymi po reelekcji Angela Merkel będzie musiała się zmierzyć. Jak dostrzega Christopher Dembik, znaczna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, sięgająca 8 proc. PKB, często używana przez polityków jako argument o górnej konkurencyjności, jest również sygnałem, że lokalne przedsiębiorstwa nie do końca potrzebują inwestować w kraju. Podobny trend, choć na mniejszą powagę, można zaobserwować także w Skandynawii.

Według szacunków MFW, Niemcy mają najniższą stopę inwestycji spośród rozwiniętych gospodarek. Największą bolączką wydaje się niski stopień inwestycji przy urządzenia i wyposażenie, co prowadzi do mniejszej akumulacji kapitału i zdaniem specjalisty Saxo Bank może spowolnić wzrost gospodarczy w średnim okresie. I choć niski poziom inwestycji w urządzenia został w ostatnich latach zrównoważony wyższymi inwestycjami w badania jak i również rozwój, to jednak jak dotąd nie przełożyło się to na zwiększenie potencjału przyrostu poprzez wyższą ogólną sprawność.

- W ostatniej dekadzie średni roczny postęp wydajności Niemiec wyniósł jedynie 0, 7 proc. – jest to poziom niższy niż w takich krajach jak Portugalia (0, dziewięć proc. ) i Norwegia (1, 2 proc. ). Podważa to tezę na temat "niemieckim cudzie gospodarczym, " który, okazuje się, bazował na niskopłatnych i niewiele wykwalifikowanych miejscach pracy w sektorze usług – zważa Christopher Dembik. I daje:

Według szacunków OECD, w ostatnich siedmiu latach Niemcy wprowadziły najmniej reform prowzrostowych wśród gospodarek rozwiniętych. W rezultacie, w rankingu dotyczącym prostoty otwierania aktywności biznesowej, Niemcy są w 114. pozycji wobec 56. pozycji Grecji i dwudziestu siedmiu. pozycji Francji.

Niemniej, podstawą niemieckiej gospodarki wydaje się tzw. Mittelstand, czyli trzech miliony małych i przeciętnych przedsiębiorstw, z których wielu to firmy rodzinne. Zatrudniają one około 61 proc. ludzi mieszkających po Niemczech, odpowiadają za mniej więcej połowę PKB i wyeksportowały w 2015 r. artykuły i usługi o wartości 206 mld euro.

Niemcy mają poważny problem demograficzny

Z szacunków niemieckiej firm statystycznej wynika, że jeśli imigracja netto będzie mała, to liczba ludności Niemiec spadnie z ponad 80 do 67, 6 milionów w 2060 r. Co więcej, liczba Niemców przy wieku produkcyjnym skurczy się w poniższym samym okresie aż o 15 milionów.

- Należy także nadmienić o negatywnych trendach demograficznych. Starzejące się i kurczące społeczeństwo to czynnik, który może okazać się kluczowy dla niemieckiej gospodarki w nadchodzących dziesięcioleciach - wiele będzie zależeć w tym obszarze od wskaźnika płodności, a zwłaszcza skali imigracji – mówi Christopher Dembik.

W ostatnich latach imigracja netto wzrosła, napędzana po pierwszej kolejności przez młodzieży ludzi, poszukujących pracy z krajów Południa Europy. I było to pokłosiem krachu zadłużeniowego na Starym Kontynencie. Ostatnio kraj przepełnia fala syryjskich uchodźców.

- Nie ma wątpliwości, że Merkel pozostanie dzięki kolejną kadencję. Jednak stanie się ona inna od poprzednich, ponieważ tym razem kanclerz będzie zmuszona do wdrożenia długo oczekiwanych reform – dodaje ekspert Saxo Instytucji finansowej.

Czy podoła wyzwaniom? Przekonamy się w pozostałych latach. Wybory już 24 września.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple a porty USB przy MacBooku Pro

Apple pokaże przy przyszłym tygodniu nowe MacBooki Pro. W komputerach ma możliwość zabraknąć tradycyjnych portów USB. Tak wynika przynajmniej z informacji, do wskazane jest dotarł japoński serwis technologiczny Macotakara.…...

analitycy: przy dynamicznym wzroście PKB nie będzie obniżek stóp

Analitycy: przy dynamicznym wzroście PKB nie będzie obniżek stóp

Na środowym posiedzeniu RPP ma nie obniżać stóp procentowych. Według analityków później obniżka stóp nie stanie się potrzebna, jeśli potwierdzą się zakładane przez rząd wskaźniki makroekonomiczne. Do zmiany decyzji mógłby jednak skłonić…...

amazon zamyka sklep internetowy w Chinach

Amazon zamyka sklep internetowy w Chinach

Amazon do 18 lipca zamknie swój sklep internetowy po Chinach - informuje Bloomberg. Amerykański koncern z filii handlu elektronicznego chce wręczać lokalnym klientom wybrane towary z AmazonGlobal Store. Jak zapewniła rzeczniczka amerykańskiego…...

alphabet tworzy oddział ds. autonomicznej jazdy - Waymo  Moto

Alphabet tworzy oddział ds. autonomicznej jazdy - Waymo Moto

Szybciej dzięki Pomorzu Zachodnim. Pierwsze wozy pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...