Angela Merkel wygra wybory? Niemcy potrzebują reform

Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję na fotelu kanclerza Niemiec, nieprzerwanie prowadzi w sondażach. Dosyć powiedzieć, że ponad czterdzieści proc. wyborców chce do niej reelekcji. Skąd ta popularność? Do obywateli przemawia pomyślność gospodarczy kraju. Ale choć Niemcy są potęgą na starym kontynencie, to mają też swe bolączki. Czy Angela Merkel rzeczywiście znajdzie na nie lekarstwo?

- Stolicę niemiec nie może popaść w samozadowolenie - niemieckie władze powinny wdrożyć niezbędne reformy, by zwiększyć wydajność, reinwestować nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących i oferować odpowiednio wysokie płace pracownikom. Im dłużej zajmie ten proces, tym gorzej dla niemieckiej gospodarki – uważa Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Agencji bankowej.

Silna gospodarka to wierni wyborcy

Nie można odmówić kanclerz Angeli Merkel paru sukcesów. To za do niej czasów bezrobocie w Niemczech spadło o połowę, natomiast gospodarka świetnie radziła osobiście nawet w najgorszych latach kryzysu zadłużeniowego w Europie. Nadwyżka handlowa Niemiec w ubiegłym roku wyniosła ponad 220 mld euro i był to najlepszy wynik od momentu czasów II Wojny Ogólnoświatowej. Jedynie Chiny miały dzięki tym polu większy sukces. Państwo Środka zanotowało po 2016 roku ponad 480 mld dolarów nadwyżki po handlu zagranicznym, ale warto pamiętać, że jest wówczas jedna z największych gospodarek świata.

Eksport w ostatnich latach stanowił na rzecz Niemców niemal połowę PKB, podczas gdy w największej gospodarce globu, czyli przy USA odpowiada za około 13 proc. produktu krajowego brutto. Niemieccy wyborcy nie zapominają zatem o latach dobrobytu. Zresztą, elektorat Angeli Merkel jest odzwierciedleniem niemieckiej polityki handlowej. Dość powiedzieć, że spośród ośmiu landów, w których koalicja CDU/CSU zdobyła największe poparcie przy 2013 roku, cztery istnieją odpowiedzialne za ponad połowę eksportu kraju: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia.

Jak podaje agencja Bloomberg, w 2015 r. w przemyśle przetwórczym pracowało od 27 do odwiedzenia 35 procent siły roboczej tych landów, a przy 2016 r. eksport stanowił co najmniej jedną czwartą pierwotnego regionalnego PKB. Są one również domem dla 10 największych niemieckich firm, zacząwszy od producentów samochodów Daimlera i BMW, an ukończywszy na firmie chemicznej BASF. Dla porównania, sześć landów z Niemiec Wschodnich, gdzie CDU/CSU ma najniższe poparcie, odpowiada za zaledwie jedenastu, 4 proc. krajowego eksportu.

Niemcy z najniższą stopą inwestycji spośród rozwiniętych gospodarek

Jest jednak kilka problemów, z którymi po reelekcji Angela Merkel będzie musiała się zmierzyć. Jak dostrzega Christopher Dembik, znaczna nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, sięgająca 8 proc. PKB, często używana przez polityków jako argument o górnej konkurencyjności, jest również sygnałem, że lokalne przedsiębiorstwa nie do końca potrzebują inwestować w kraju. Podobny trend, choć na mniejszą powagę, można zaobserwować także w Skandynawii.

Według szacunków MFW, Niemcy mają najniższą stopę inwestycji spośród rozwiniętych gospodarek. Największą bolączką wydaje się niski stopień inwestycji przy urządzenia i wyposażenie, co prowadzi do mniejszej akumulacji kapitału i zdaniem specjalisty Saxo Bank może spowolnić wzrost gospodarczy w średnim okresie. I choć niski poziom inwestycji w urządzenia został w ostatnich latach zrównoważony wyższymi inwestycjami w badania jak i również rozwój, to jednak jak dotąd nie przełożyło się to na zwiększenie potencjału przyrostu poprzez wyższą ogólną sprawność.

- W ostatniej dekadzie średni roczny postęp wydajności Niemiec wyniósł jedynie 0, 7 proc. – jest to poziom niższy niż w takich krajach jak Portugalia (0, dziewięć proc. ) i Norwegia (1, 2 proc. ). Podważa to tezę na temat "niemieckim cudzie gospodarczym, " który, okazuje się, bazował na niskopłatnych i niewiele wykwalifikowanych miejscach pracy w sektorze usług – zważa Christopher Dembik. I daje:

Według szacunków OECD, w ostatnich siedmiu latach Niemcy wprowadziły najmniej reform prowzrostowych wśród gospodarek rozwiniętych. W rezultacie, w rankingu dotyczącym prostoty otwierania aktywności biznesowej, Niemcy są w 114. pozycji wobec 56. pozycji Grecji i dwudziestu siedmiu. pozycji Francji.

Niemniej, podstawą niemieckiej gospodarki wydaje się tzw. Mittelstand, czyli trzech miliony małych i przeciętnych przedsiębiorstw, z których wielu to firmy rodzinne. Zatrudniają one około 61 proc. ludzi mieszkających po Niemczech, odpowiadają za mniej więcej połowę PKB i wyeksportowały w 2015 r. artykuły i usługi o wartości 206 mld euro.

Niemcy mają poważny problem demograficzny

Z szacunków niemieckiej firm statystycznej wynika, że jeśli imigracja netto będzie mała, to liczba ludności Niemiec spadnie z ponad 80 do 67, 6 milionów w 2060 r. Co więcej, liczba Niemców przy wieku produkcyjnym skurczy się w poniższym samym okresie aż o 15 milionów.

- Należy także nadmienić o negatywnych trendach demograficznych. Starzejące się i kurczące społeczeństwo to czynnik, który może okazać się kluczowy dla niemieckiej gospodarki w nadchodzących dziesięcioleciach - wiele będzie zależeć w tym obszarze od wskaźnika płodności, a zwłaszcza skali imigracji – mówi Christopher Dembik.

W ostatnich latach imigracja netto wzrosła, napędzana po pierwszej kolejności przez młodzieży ludzi, poszukujących pracy z krajów Południa Europy. I było to pokłosiem krachu zadłużeniowego na Starym Kontynencie. Ostatnio kraj przepełnia fala syryjskich uchodźców.

- Nie ma wątpliwości, że Merkel pozostanie dzięki kolejną kadencję. Jednak stanie się ona inna od poprzednich, ponieważ tym razem kanclerz będzie zmuszona do wdrożenia długo oczekiwanych reform – dodaje ekspert Saxo Instytucji finansowej.

Czy podoła wyzwaniom? Przekonamy się w pozostałych latach. Wybory już 24 września.Aktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...