Polacy kupują coraz więcej komputerów poleasingowych. Głównie laptopów

Polacy kupują coraz więcej komputerów poleasingowych. Głównie laptopów
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Polacy coraz częściej decydują się na poleasingowy sprzęt komputerowy. Największe w naszym kraju sklepy potwierdzają rosnące ciekawosc wśród klientów, jednak niechętnie przedstawiają informacje porównujące sprzedaż w czasach 2017-2018. Wpływ na to dzierzy m. in. konkurencja. Ponadto, w branży mówi się również na temat psuciu sektorze przez spólki, które zaniżają ceny i handlują uszkodzonymi produktami.

Wyraźny trend

Jak sprzedawcy szukają klientów? Sklepy udzielają gwarancji – poniekad do trzech lat. Jednocześnie przed sprzedażą dokonują najlepszych testów jakości używanego sprżętu. Ostatnio raz za razem częściej oplacane są notebooki, natomiast maleje zainteresowanie urządzeniami stacjonarnymi.

Zdaniem ekspertów, tego typu sprzęt jest całkiem dobry jakościowo, natomiast rynek posiada jeszcze spore rezerwy jak i równiez z pewnością będzie rósł. Ostrożne recenzje wskazują dzieki 4-6 proc. w wielkosci roku.

– Z mojego doświadczenia wynika, że sektor komputerów poleasingowych znacznie urósł, a Polacy coraz większym zaufaniem darzą taki sprzęt. Zauważamy znaczącą poprawę sprzedaży w 2018 roku w stosunku do 2017 roku. U nas wyniosła około 30 proc. Jakkolwiek jeżeli chodzi o cały rynek, to pewnie wydaje sie byc bliżej dziesiec proc. a mianowicie mówi Szymon Michalczewski z Laurem. pl.

Czytaj także: Leasing na komputer gwoli firmy

Stanisław Maćkowski wraz z SCK. pl również twierdzi, że nabywcy chętniej kupują komputery poleasingowe. Z danych empirycznych szacunkowych wynika, że dochody z w tym oddziale wzrosły na temat ok. 30 proc. r/r. Z kolei Krzysztof Mazgaj wraz z Comtrade zauwaza sprzedaż na podobnym pulapie, z niewielką tendencją zwyżkową. Natomiast Srodku Elektroniki Mobilnej zanotowało stabilne wyniki, również ze wskazaniem na wzrost. Podobnie wygląda sytuacja po Polbit. com.

– Nie dziwi mnie rosnąca sprzedaż, bowiem markowy komp poleasingowy to bardzo dobre rozwiązanie na rzecz małych przedsiebiorstw, dla studentów, a także dla zwykłych konsumentów, wraz z wyjątkiem oczywiście graczy. Różnica pomiędzy sprzętem z r. 2019 natomiast 2014 wydaje sie prawie żadna dla przeciętnego pracownika biurowego. Nawet pięcioletnia maszyna zupełnie wystarczy do większości zadań – stwierdza Sergiusz Diundyk, ekspert ds. nowych technologii oraz automatyzacji procesów w branży INFORMATYKA.

Firma kontra sklep wielkopowierzchniowy

Jakim sposobem podkreśla Krzysztof Mazgaj, poleasingowy sprzęt ma bardzo dobry stosunek ceny do tego, co oferuje. Sprzedawane są markowe kompy największych światowych producentów. Co wiecej zwykle są to modele biznesowe, które charakteryzują się bardzo dobrą jakością zrealizowania. Za zbliżone pieniądze dostępne są przeważnie tzw. pecety marketowe. To najczęściej urządzenia o niższej jakości. W wypadku laptopów przejawia się ona np. plastikową obudową lub mało wytrzymałymi zawiasami.

– Na rynku poleasingowym rządzą Dell i Hewlett Packard, zas komputery przeważnie pochodzą sposród sektora zbiorowego. W pełni sprawny sprzęt do odbierania e-maili, drukowania dokumentów i surfowania w Internecie można kupić już poniekad poniżej piecset zł. Nie istnieje jakiejkolwiek opcji, ewentualnie pomijajac smartfonem, który nie jest jednak tym samym. Gwoli wielu przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, może to być wylaczna szansa dzieki wyposażenie biura w dobry jakościowo sprzęt – mysli Sergiusz Diundyk.

Czytaj także:Zamówił oryginalny komputer, dostał… używany

Jak daje Szymon Michalczewski, komputery na temat naprawdę bardzo dobrych parametrach są dostępne za mniej niż 1000 zł. Profesjonalista stwierdza, że do zwiększenia sprzedaży przyczyniło się glównie obniżenie wartosci pamięci w dysku. To mocno wpłynęło także w stawki zbytnio oferowane maszyny. Z kolei Stanisław Maćkowski podkreśla, że tego rodzaju sprzęt wyróżnia się małą awaryjnością, a to gwarantuje powrót konsumenta.

– Spólki handlujące kompami poleasingowymi, szczególnie, liderzy sektorze, testują każdy sprzęt poprzednio sprzedażą. Poza tym udzielają gwarancji od roku kalendarzowego do kilku lat. Nie ma też watpliwosci przed tymze, jeśli eksperci złożą komp z dwóch czy 3 innych poleasingowych, dobierając podzespoły w najwazniejszym stanie – komentuje specjalista z branży IT.

*Tanie bestsellery *

Z analizy Centrum Elektroniki Mobilnej wynika, że sprzęt poleasingowy okazuje się bardzo lubiany kosztem tzw. komputerów marketowych. Hitem sprzedaży są towary do tysiac zł sposród nowoczesnymi dyskami SSD. Natomiast Marcin Banowski ze Sprzetowo. pl stwierdza, że klienci najczęściej decydują się w tanie kompy, do 200-300 zł. Ponizsza sama pozycja dotyczy podzespołów komputerowych. Przykładowo, monitory 17-19 cali przy dobrej wartosci jest łatwiej sprzedać niż chociażby 22-24 calowe.

– Do doroslych modeli są dużo tańsze podzespoły, m. in. karty graficzne, pamięć RAM. Największą wadą komputerów poleasingowych to, że nie da się ich równo rozbudować o współczesne komponenty. Dbają o to marketingowcy poszczególnych producentów, którzy w ten sposób napędzają sprzedaż nowego sprzętu. W przeciwnym razie spólki zbankrutowałyby – podkreśla Sergiusz Diundyk.

Czytaj także:Nieznany komputer dla firmy. Jak obniżyć koszty

W opinii Marcina Banowskiego, na komputery poleasingowe przeważnie decydują się nabywcy, którzy pilnują budżetu domowego. Oni cenią sobie seks ceny do wydajności. Z kolei Krzysztof Mazgaj wskazuje, że rośnie sprzedaż laptopów, z kolei spada zainteresowanie komputerami stacjonarnymi. Polacy raz za razem większą uwagę zwracają też na postac wizualny. Część sklepów naraza tylko sprzęt w kategorii A, czyli w doskonalym stanie optycznym.

– Zbyt komputerów stacjonarnych ogólnie kurczy sie w ostatnich 5-6 latach. Współczesny notebook, nawet poleasingowy sprzed trzy lat, pozwala komfortowo pracować w biurze oraz oglądać wszelkiego wariantu filmy na strychu. W większości branż już powyżej 50 proc. stron internetowych ludzie oglądają na urządzeniach mobilnych. Gwoli pecetów zostaje coraz w mniejszym stopniu zadań – stwierdza Sergiusz Diundyk.

Tendencja wzrostowa

Sklepiki ze sprzętem poleasingowym optymistycznie patrzą po przyszłość. Spodziewają się, że rynek jeszcze urośnie. Jednakze są rozbieżności dotyczące sprzedaży w nadchodzącym okresie, szczególnie letnim. Przy branży nie brakuje opinii, że w wakacje zawsze sprzedaż maleje. Natomiast Stanisław Maćkowski zaznacza, że takie pecety są nabywane jako niezbędne do robocie codziennej, więc cały dwanascie miesiecy jest handel na jednakowym poziomie.

– Oczekuję wzrostu sprzedaży komputerów poleasingowych od czasu 4 do 6 proc. w skali roku. Większość badań wykazuje, że po ciągu 2018 roku rynek laptopów wzrósł o 8-12 proc.. Natomiast zapotrzebowanie na pecety nieco maleje, tj. o 2-3 proc. na rok. Do tego powinno sie dodać, że przedsiębiorcy i studenci raz za razem częściej zdają sobie sprawę z owego, że wysokiej klasy poleasingowiec to dobry wybór i sluszna oszczędność. Dlatego nie spodziewam się tutaj zmian trendów – prognozuje Sergiusz Diundyk.

W doswiadczen eksperta sposród Polbit. com, na rynku podtrzymuje się sklonnosc wzrostowa, ponieważ sprzęt poleasingowy jest bardzo wydajny przy porównaniu sposród tzw. ofertą marketową. Po tej sprawie nie nastąpił żaden przeskok technologiczny. Pecety kilkuletnie wystarczą do zastosowań, dla których zostały zrobione.

– W branzy wtórnym będzie się pojawiać sprzęt nowszej generacji. Ilościowo nie nastąpi gwałtowny postep, bo maleje zainteresowanie kompami stacjonarnymi. To będzie sprzęt lepszy jakościowo, ponieważ korporacje mają swe procedury związane z wymianą sprzętu. Będą więc brać nowy sprzęt w leasing, a starego się pozbywać – mówi ekspert ds. nowych technik oraz automatyzacji procesów po branży INFORMATYKA.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy