Pogrzeb Danuty Wróblewskiej-Frączak

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Pogrzeb znanej kuratorki i krytyka sztuki Danuty Wróblewskiej-Frączak odbędzie się we wtorek trzech września w warszawskich Powązkach. „Była wielką osobowością cos wiecej niz w świecie plastyki, ale w obszarze całej kultury polskiej” – powiedziała o zmarłej krytyk sztuki Wiesława Wierzchowska.

Danuta Wróblewska-Frączak historyk i krytyk sztuki, muzealnik, publicystka, była organizatorką słynnych wystaw dziel sztuki współczesnej przy m. in. Zachęcie, Kordegardzie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Animatorka życia artystycznego w kraju; była też ambasadorem polskiej dziel sztuki w świecie.

„Znałyśmy się prawie całe nasze życie zawodowe. Wspólnie pracowałyśmy w +Projekcie+ wraz z niego i z pozostalymi kolegami odeszłyśmy w stanie wojennym – przypomina zmarłą jedenastu sierpnia Danutę Wróblewską-Frączak krytyk sztuki Wiesława Wierzchowska. – Danusia była przyjazna jak i równiez artystom, jak i równiez ich dziełom. Przyciągała jednostek do wlasnej osoby; była z rodzaju jednostek magnesów, osób drożdży”.

„Skupiała wokół siebie wybitne indywidualności, artystów i intelektualistów. Wrażliwość i slabosc, głęboka znajomość sztuki współczesnej i stanowczy system wartości, ale i ogromna delikatność wzgledem artystów, jakim sposobem też prezent słowa, czyniły z tej dziewczyny postać opiniotwórczą i niezmiernie popularną po polskim życiu artystycznym” – dodała po rozmowie z PAP Wierzchowska.

Danuta Wróblewska urodziła się w Białymstoku w 1934 r. Do niej ojciec Bolesław Wróblewski zginął z rąk okupantów sowieckich w 1941 roku. Pierwowzór Jadwiga wraz z Karnych Wróblewska była siostrą rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Danuta studia opowiesci sztuki odbyła na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dyplomową pisaną pod okiem profesora Starzyńskiego poświęciła rzeźbie Henryka Kuny na tle jego czasów i sztuki czolowej połowy XX wieku.

Poprzez trzydzieści lat związana była z czasopismem artystycznym „Projekt”. W czasie postaci wojennego należała do ruchu kultury niezależnej. Zaproszona sluzace do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, została w nim kuratorem zbiorów dziel sztuki współczesnej, o wiele powiększając ich zasób. Funkcję tę pełniła od 1983 r. do 1989 r. Po odzyskaniu niezależności politycznej Polski, decyzją Ministerstwa Kultury z ramienia Zachęty objęła w 1990 r. zachowanie galerii Kordegarda. Po 10 latach przeszła do Pinakoteki Studio współprogramując ją jak i równiez współprowadząc wraz z profesorem Grzegorzem Pablem. Była również związana sposród Galerią Krytyków Pokaz.

Była autorką czterech książek na temat polskiej sztuce współczesnej, między innymi wspólnie z Andrzejem Watem obszernego opracowania twórczości Jana Lebensteina. Napisała też wiele zestawien i tekstów krytycznych. Ostatnio publikowała po warszawskim miesięczniku literackim „Więź”. Przez wiecej niz jeden lata (2004-2006) związana sposród Akademią Sztuk Pięknych na polecenie rektora Adama Myjaka wraz z Joanną Mansfeld jak i równiez Wiesławą Wierzchowską opracowywała periodyk akademickie „Aspiracje”.

Krytycy jak i równiez miłośnicy dziel sztuki cenili i lubili do niej barwny jak i równiez zarazem wnikliwy sposób prezentowania zjawisk artystycznych. „Wyjątkowym zdarzeniem przełomu roku 2008/2009 stała się wystawa malarstwa Jacka Sienickiego. Czasy całe był on profesorem +z naprzeciwka+, z Akademii Sztuk Pięknych, podobnie jak swoim niezrównany nauczyciel, Artur Nacht Samborski a mianowicie pisała Wróblewska. – Obydwaj odziedziczyli coś cennego sposród polskiego dziedzictwa palety, przy czym specjalną rolę odgrywają +rozgryzanie+ szarości i zrównoważony głos kolorów, oraz spokój emocjonalny, natomiast także przywiązanie do skromnych rekwizytów codzienności, które pod ich pędzlami nabierały wyrazu ponadfizycznego. Ponizsza linia twórcza i tamte lata XX wieku, lekko tylko przetarte wpływem środowisk międzynarodowego Paryża, darowały naszej firmie najciekawszych chyba polskich malarzy”.

Jedną sposród ostatnich robót, jaka ukazała się pod jej kierownictwem jest monograficzne opracowanie dotyczące Galerii Kordegarda, opublikowane w 2013 r. przez Firma wydawnicza „Zachęta”.

Uhonorowana była wieloma nagrodami, lecz szczególnie samemu ceniła nagrodę „Srebrnej Laski z Różą Czerwoną”, przyznaną w 2012 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych.

Pogrzeb Danuty Wróblewskiej-Frączak zacznie się o godzinie 14-tej mszą św. w kościele pw. Karola Boromeusza w Powązkach, natomiast następnie urna z prochami zostanie wykonana do grobu rodzinnego. (PAP)

abe/ mp/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy