„Poczuj sztukę” a mianowicie interaktywna wystawa dla dzieci niepełnosprawnych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Interaktywna wystawa dla najmlodzszych niepełnosprawnych, szczególnie niewidomych, „Poczuj sztukę” zrealizowany zostanie w Muzeum Regionalnym po Stalowej Decyzji (Podkarpackie). Będzie to pierwsza tego typu wystawa w kraju.

Jak powiedziała PAP dyrektorka placówki Lucyna Mizera, celem wystawy wydaje sie odkrywanie świata sztuki zbytnio pomocą pozostalych zmysłów niż wzrok jak i równiez słuch. Jawnie wystawy zaplanowano na grudzień br.

Wystawa będzie adresowana szczególnie sluzace do niepełnosprawnych pociechy w wieku od 5 do dwunastu lat, które za pomocą interaktywnych eksponatów zapoznają się z˙historią i kulturą obszaru nadsańskiego.

„Przestrzeń wystawy pozostanie zaprojektowana faktycznie, aby do niej odbiór przez osoby niepełnosprawne był jak najpełniejszy. Poszczególne zagadnienia przedstawione w postaci zabaw będą pełniły funkcję edukacyjno-poznawczą, rehabilitacyjną, integracyjną jak i równiez rekreacyjną” – powiedziała Mizera.

W skład wystawy wejdą m. in. interaktywne prezentacje i rozrywki doświadczalne, które umożliwią zrozumienie funkcjonowania kultur ludowych jak i równiez grup etnicznych. Ponadto zwiedzający poprzez swoje przeprowadzone doświadczenia będą poznawać prawa nauczania. „Podróż poprzez świat ornamentyki i˙etnografii będzie jednocześnie wędrówką przez technikę i naukę” – dodała dyrektorka.

Zwiedzanie interaktywnej ekspozycje rozpoczynać się będzie od uczestnictwa przy specjalnie utworzonej w tym celu produkcji internetowej, dokad dzieci mogą zdobywać na wstepie punkty. Później, aby kontynuować grę jak i równiez uzyskać nastepne punkty, pociechy będą musiały odwiedzić wystawę w muzeum, gdzie dzieki ośmiu posadach wykonają jakieś zadanie, np. zagrają przy grę, wykonają doświadczenie. Wlasne sukcesy po wykonaniu zlecenia zwiedzający będą mogli uwiecznić na fotografiach, które trafią na stronę internetową.

Dyrektorka zaznaczyła, że zadania będą dostosowane az do możliwości najmlodszych z uwzględnieniem ich niepełnosprawności. Np. pociechy z dysfunkcją wzroku nie będą musiały rozpoczynać gry w internecie.

Ekspozycja składać się będzie sposród części stałej i mobilnej, dzięki czemu możliwe będzie wypożyczanie jej innym placówkom.

Dopełnieniem wystawy „Poczuj sztukę” będzie strona internetowa, a także warsztaty dla najmlodzszych oraz kolorowa książeczka, dostosowana do odbioru przez osoby niepełnosprawne. Dzięki tym eksponatom uczestnicy utrwalą sobie doświadczenia wykonywane w czasie wystawy.

Dodatkowo stała wystawa w stalowowolskim muzeum „Z dziejów obszaru nadsańskiego” wzbogaci się o˙trzy kioski medialne z panelami dotykowymi sposród oprogramowaniem, umożliwiające dzieciom oswajanie się przez zabawę sposród historią i kulturą regionu.

Działania ów powstaną w ramach łączących się ze sobą projektów oswiatowych „Poczuj sztukę” i˙”Interaktywna przestrzeń”. Muzeum otrzymało na nie dofinansowanie sposród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 308, 5 tys. zł.

Interaktywna wystawa „Poczuj sztukę” jest kolejnym krokiem muzeum przy przełamywaniu barier i zwiększaniu dostępności placówki dla gości niepełnosprawnych. Od 2007 r. realizuje glówny w Polsce nowatorski program edukacyjny „Dostępne Muzeum”. W jego ramach działa także „Galeria przez Dotyk”, skierowana głównie do osób niewidzących jak i równiez niedowidzących, której zwiedzanie opiera sie na dotykaniu eksponatów. Spisy do tych propozycji są po formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille’a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system wiadomosci, wykonany ogromnym drukiem albo w brajlu. Dla poruszających się na wózkach inwalidzkich powstały specjalistyczne ścieżki.

Jednostki niesłyszące jak i równiez niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na portalu internetowej umieszczono filmy sposród ekspozycji stałych, przetłumaczone dzieki język migowy. Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne jak i równiez warsztaty artystyczne.

Ponadto po placówce zlikwidowano wszelkie przeszkody architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w aulach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi. (PAP)

api/ ls/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy