Po zamieszkach w Kownie Matejuk powołał policyjną specgrupę

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą szczegóły dot. grupy i wypowiedź rzecznika KGP #

29. 03. Warszawa (PAP) – W Komendzie Głównej Policji powstała wyjatkowa grupa operacyjno-śledcza, która współpracując z prokuraturą, ma ustalić i zatrzymać sprawców zamieszek w Kownie. W piątek przy okazji meczu piłkarskiego Litwa-Polska zatrzymano w tym miejscu ponad szescdziesieciu polskich chuliganów.

W skład powołanej stajnie wchodzą policjanci biura kryminalnego KGP, Srodkowego Biura Śledczego, Komendy Stołecznej Policji i komend wojewódzkich, z rejonu których wywodzą się uczestniczący w ekscesach pseudokibice.

Psy polska otrzymała już listę osób zatrzymanych przez litewskich funkcjonariuszy. „W stosunku az do wszystkich już ukaranych zbytnio ekscesy chuligańskie osób az do klubów piłkarskich przesłane zostaną wnioski na temat zastosowanie zakazów klubowych” – powiedział PAP rzecznik KGP Mariusz Sokołowski.

Wcześniej komendant główny policji Andrzej Matejuk powiedział dziennikarzom, że wystąpi do Prokuratora Generalnego sposród wnioskiem na temat rozważenie możliwości prowadzenia wspólnego śledztwa wraz z prokuraturą litewską. Ma to przyspieszyć postępowanie w naszej sprawie.

„Zgłosimy taką sugestię do prokuratury polskiej, aby było przewodzone jedno wspólne śledztwo między prokuraturą litewską a polską. Istnieje taka możliwość ustawowa. To przy sposób stanowczy przyśpieszy wykonanie wszystkich czynności procesowych. Dla ludzi jest ważne, dlatego że wiele z tych czynności będą wykonywali policjanci” a mianowicie powiedział Matejuk.

„Zależy naszej firmie na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności tego wydarzenia – ustalenie sprawców jak i równiez ich zatrzymanie. Powołałem po tej sprawie specjalną grupę operacyjno-śledczą w Komendzie Głównej Policji, która będzie współpracować m. in. z prokuraturą” – poinformował szef krajowej policji.

Przy piątek przy okazji meczu Litwa-Polska doszło do zamieszek. Sluzace do incydentów dochodziło już zanim meczem. Stajnie polskich pseudokibiców na stadionie i wokół niego wdały się po bójki wraz z litewskimi służbami ochrony, zas także między sobą (zwaśnione grupy wraz z różnych klubów). Chuligani rzucali betonowymi fragmentami trybun jak i równiez ogrodzenia, krzesełkami, racami i petardami.

Później – w czasie zawodów a mianowicie spiker kilkakrotnie apelował o spokój, grożąc przerwaniem spotykania. W pozostalej połowie ponownie wybuchły zamieszki. Z naszego sektora poleciały w kierunku policji różne przedmioty i race, z kolei zza stadionu dobiegały odgłosy huku petard. Psy musiała ponownie użyć gazu łzawiącego.

Warszawska prokuratura rejonowa wszczęła po poniedziałek śledztwo w naszej sprawie. Podstawą wszczęcia śledztwa były regulace Kodeksu karnego i Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dotyczące m. in.: udziału w bójce lub pobiciu, niszczenia mienia i wnoszenia na imprezę masową broni lub materiałów pirotechnicznych. (PAP)

gdyj/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy