PKW: decyzje spokojne i bez zakłóceń

PKW: decyzje spokojne i bez zakłóceń
27 lipca, 2020
Category: inne

Wybory prezydenckie przebiegają bez zakłóceń, bez incydentów rozpoczęło się też głosowanie na terenach dotkniętych powodzią – poinformowała PKW. Obecnosc na godz. 8. wyniosła 1, 87 proc.

„W komisjach wyborczych zarejestrowano ogółem dwudziestu siedmiu mln 675 tys. 63 wyborców. Wydano karty do głosowania 516 tys. 665 wyborcom jakie mozliwosci stanowi jednej, 87 proc. ” a mianowicie poinformował dzieki konferencji prasowej przewodniczący Komisji Stefan Jaworski.

Frekwencja najwyższa była przy Małopolsce po gminie i mieście Ropa (powiat gorlicki), gdzie do godz. jedenastu głosowało prawie 9 proc. uprawnionych. Po Białymstoku było to dwa, 48 proc., Bydgoszczy a mianowicie 1, 94 proc., Gdańsku 1, 34, Katowicach – 1, 92 proc., Krakowie – 2, 12 proc., w Łodzi – 1, 76, Miescie poznan – 1-wsza, 67 proc. i w stolicy polski – dwa, 18 proc. uprawnionych. Nie istnieje danych dla Lublina.

Według informacji nadchodzących do PKW z okręgów wyborczych, przy kilku sposród nich zdarzyły się drobne incydenty, które doprowadziły dodatkowo, że głosowanie rozpoczęło się z opóźnieniem. Jak powiedział dziennikarzom członek PKW Włodzimierz Ryms, przy jednej wraz z komisji wyborczych w Radomiu odnotowano opóźnienie z powodu braku pieczęci wyborczej, natomiast w jednej z gmin przy okręgu kaliskim pieczęć była wadliwa. W jednej z komisji w okręgu gdańskim przewodniczący zabrał w sobotę pieczęć do domu, komitet podjęła więc decyzję o zmianie przewodniczącego; trzeba było też wykonać nową pieczęć. W Stargardzie trzeba było wybrać nieznanego przewodniczącego, ponieważ dotychczasowy zrezygnował.

W okręgu wyborczym nr 2 na terenie okręgowej komisji wyborczej w Jeleniej Górze w jednym sposród obwodów, mąż zaufania konkretnego z kandydatów przeprowadzał agitację w pubu wyborczym. „Mąż zaufania został usunięty wraz z lokalu” a mianowicie powiedział Ryms. Nie ujawnił, o którego kandydata chodziło. W Krakowie trzeba było usunąć napisy na rzecz poszczególnego z kandydatów z domu, w którym mieści się obwodowa komitet wyborcza.

Członkowie PKW poinformowali, że w tej chwili nie ma zasadach do przedłużenia głosowania.

Jak poinformował sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, „noc przedwyborcza przebiegała dość spokojnie”. Między godz. 19. trzydziestu a 6. 00 rankiem doszło az do siedmiu incydentów mających charakter naruszenia ciszy wyborczej, albo ogólnie związanych z doborami. Wśród ludzi incydentów były przypadki wywieszania na budynkach banerów sposród nazwiskami kandydatów, wywieszanie albo zrywanie plakatów wyborczych, zrywanie strzałek pokazujących drogę do lokali wyborczych. (PAP)

her/ malk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy