PiS we wtorek zarejestruje komitet wyborczy

PiS we wtorek zarejestruje komitet wyborczy
27 lipca, 2020
Category: inne

We wtorek PiS planuje rejestrację po PKW wlasnego komitetu wyborczego w typach samorządowych a mianowicie poinformował w poniedziałek PAP Krzysztof Sobolewski, który będzie pełnomocnikiem komitetu. Partia wystawi ponad trzydziestu tys. kandydatów – więcej niż w ostatnich typach samorządowych.

Do czterech października można zawiadamiać PKW oraz właściwych komisarzy wyborczych o wykonaniu komitetów wyborczych w typach samorządowych; do 22 października będzie termin na rejestrowanie list kandydatów na radnych.

PiS wciaz pracuje morzem listami wyborczymi. Kierownictwo partii ustaliło kandydatów na prezydentów niemal kazdego miast a mianowicie wystawi ich w ponad 100 ze 107 miejscowości, po których są wybierani. W kilku miastach, m. in. w Stargardzie Szczecińskim, partia zdecyduje się na poparcie niezależnych kandydatów.

W tym tygodniu komitet polityczny PiS będzie podejmował ostateczne decyzje ws. kandydatów w prezydentów, m. in. po Katowicach jak i równiez Gdyni oraz dotyczące kształtu list sluzace do sejmików wojewódzkich. Znany wydaje sie termin konwencji, podczas której PiS przedstawi m. in. program samorządowy. Odbędzie się ona szesnascie października w Warszawie.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński zapewnił przy poniedziałkowej rozmowie z PAP, że ugrupowanie wystawi ewidencje w większości okręgów wyborczych. W sumie przy wyborach samorządowych PiS wystawi ponad 30 tys. kandydatów – zapowiedział.

Lipiński poinformował, że niebawem powołany zostanie sztab wyborczy. Jak dodał, on sam na pewno będzie pełnił jakąś funkcję w sztabie; nie chciał jednakze mówić o szczegółach. Według nieoficjalnych danych PAP wraz z źródeł zbliżonych do partii, Lipiński dzierzy odpowiadać za sprawy medialne i kampanię na poziomie krajowym; zbytnio sprawy organizacyjne – Joachim Brudziński, natomiast za programowe – Krzysztof Jurgiel.

„Dążymy do tego, żeby wystawić jak najpełniejsze ewidencje. Na pewno wystawimy pełne listy we wszystkich sejmikach wojewódzkich i powiatach oraz większych i średnich miastach” – zadeklarował natomiast w rozmowie z PAP zasiadający po komitecie politycznym PiS Jarosław Zieliński.

„Są nieliczne miejsca, gdzie nie będziemy wystawiali kandydatów. Idzie przede wszystkim o wójtów w małych gminach” – dodał.

Zieliński podkreślił, że PiS zgłosi więcej kandydatów niż w trakcie poprzednich wyborów samorządowych. „Zainteresowanie wzięciem udziału przy wyborach samorządowych pod wlasnym szyldem wydaje sie w tej chwili większe niż cztery lata temu” – zaznaczył. (PAP)

tgo/ hgt/ la/ jra/