Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę  Pieniądze

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wydaje się być przesądzony. Rząd wydał pozytywną opinię dla projektu. Wciąż nie zaakceptować wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt ona przybierze. Pośród ministrów pojawia się dwugłos co do tego, lub obejmie każdą niedzielę lub jednak tylko kilka. Surowiec z programu "Polska i Świat".

- Wydaje się pozytywna rekomendacja dla planu, który znajduje się po parlamencie - przekonywał Rafała Bochenek, rzecznik rządu. a mianowicie Pytanie tylko, w jakim zakresie ten zakaz musi zostać wprowadzony - dodał.

Zakaz handlu przy niedziele. Jest stanowisko rządu

Dwugłos w rządzie

Jeśli chodzi właśnie o ten zakres, nie ma jednomyślności nawet w samym rządzie. Na tej samej konferencji pojawił się bowiem dwugłos.

- Rząd stoi w miejscu, że wszystkie niedziele powinny być wyłączone z gospodarki - mówił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Na w związku z tym spotkaniu z dziennikarzami, rzecznik rządu Rafał Chleb wyraził nieco inną renomę.

- W tymże stanowisku, który przyjął lokalny rząd, nie istnieje wskazania jak do liczby niedziel, które powinny być objęte zakazem handlu - stwierdził.

Projekt autorstwa "Solidarności" zakłada, ze markety i galerie handlowe będą zamknięte wraz z wyjątkiem siedmiu niedziel.

Prace w toku

- My się cieszymy, że będą dalsze prace legislacyjne, że będziemy mogli wyrobić pewne rozwiązania - mówił Alfred Bujara z "Solidarności".

Rafał Bochenek zaznaczył również, że rząd zgłasza uwagi do projektu. Odrzucić chce się zgodzić metrów. in. na karanie więzieniem tych przedsiębiorców, którzy złamią zakaz handlu.

"Solidarność" zdecydowała się uchylić ten punkt, jednak wciąż przy jednej kwestii pozostaje nieprzejednana - chodzi o handel w sieci. Rząd sugeruje, by wyłączyć go z zakazu, Alfred Bujara z "Solidarności" zaznacza, że ma różne podejście.

Ograniczenie gospodarki w niedziele. Szydło ma listę uwag

Obroty spadną

Zdania klientów są podzielone. Na szali istnieją: z jednej strony wygoda klientów, z drugiej czas wolny sprzedawców i finanse.

Cezary Bujanowski, franczyzobiorca sklepu "Piotr i Paweł" w Toruniu, szacuje, iż obroty spadną o w porządku. 8-10 proc.

Z kolei Beata Krzosa właścicielka sklepu spożywczego ma nadzieję, że zamknięcie dużych hipermarketów spowoduje napływ klientów do odwiedzenia jej małego sklepiku.

Prof. Marian Noga spośród Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu mówi zaś o znacznie niższym PKB jak i również bezrobociu.

- Faktycznie nie widzę żadnych atutów - mówi prof. Noga. - Wśród tych czterdzieści tys. ludzi, którzy pozostaną zwolnieni są przede wszystkim studenci - ostrzegał.Aktualności

general Electric wraca do korzeni  Giełda

General Electric wraca do korzeni Giełda

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

gDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

GDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka kosztowny ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w woj. warmińsko-mazurskim. To jednak odrzucić koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Zarząd Dróg…...

gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2  Wraz z świata

Gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2 Wraz z świata

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew rzekł w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Naszym narodzie przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom…...

gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Nawet do 170 mld m sześc. metanu może być ukrytego w złożach węgla. Do tych złóż chcą się dobrać lokalne spółki energetyczne w obrębie programu Geo-Metan. Wspólne postępowanie PGNiG…...

fuzje i przejęcia ważniejsze aniżeli sytuacja geopolityczna

Fuzje i przejęcia ważniejsze aniżeli sytuacja geopolityczna

Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą na rynku fuzji i przejęć, będą miały ogromniejszy wpływ na decyzje firm niż niepewność wynikająca wraz z sytuacji geopolitycznej na świecie. Rok 2016 był, niezależnie od geopolitycznej…...

fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Fundusz z arabii saudyjskiej zainwestował 3, 5 mld dol. w Ubera

Uber otrzymał 3, 5 mld dol. w ramach inwestycji od największego, kontrolowanego przez rząd funduszu inwestycyjnego w królestwie – Funduszu Inwestycji Globalnych Arabii Saudyjskiej. To największa kwota, jaką Uber dostał od pojedynczego…...