Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę  Pieniądze

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wydaje się być przesądzony. Rząd wydał pozytywną opinię dla projektu. Wciąż nie zaakceptować wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt ona przybierze. Pośród ministrów pojawia się dwugłos co do tego, lub obejmie każdą niedzielę lub jednak tylko kilka. Surowiec z programu "Polska i Świat".

- Wydaje się pozytywna rekomendacja dla planu, który znajduje się po parlamencie - przekonywał Rafała Bochenek, rzecznik rządu. a mianowicie Pytanie tylko, w jakim zakresie ten zakaz musi zostać wprowadzony - dodał.

Zakaz handlu przy niedziele. Jest stanowisko rządu

Dwugłos w rządzie

Jeśli chodzi właśnie o ten zakres, nie ma jednomyślności nawet w samym rządzie. Na tej samej konferencji pojawił się bowiem dwugłos.

- Rząd stoi w miejscu, że wszystkie niedziele powinny być wyłączone z gospodarki - mówił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Na w związku z tym spotkaniu z dziennikarzami, rzecznik rządu Rafał Chleb wyraził nieco inną renomę.

- W tymże stanowisku, który przyjął lokalny rząd, nie istnieje wskazania jak do liczby niedziel, które powinny być objęte zakazem handlu - stwierdził.

Projekt autorstwa "Solidarności" zakłada, ze markety i galerie handlowe będą zamknięte wraz z wyjątkiem siedmiu niedziel.

Prace w toku

- My się cieszymy, że będą dalsze prace legislacyjne, że będziemy mogli wyrobić pewne rozwiązania - mówił Alfred Bujara z "Solidarności".

Rafał Bochenek zaznaczył również, że rząd zgłasza uwagi do projektu. Odrzucić chce się zgodzić metrów. in. na karanie więzieniem tych przedsiębiorców, którzy złamią zakaz handlu.

"Solidarność" zdecydowała się uchylić ten punkt, jednak wciąż przy jednej kwestii pozostaje nieprzejednana - chodzi o handel w sieci. Rząd sugeruje, by wyłączyć go z zakazu, Alfred Bujara z "Solidarności" zaznacza, że ma różne podejście.

Ograniczenie gospodarki w niedziele. Szydło ma listę uwag

Obroty spadną

Zdania klientów są podzielone. Na szali istnieją: z jednej strony wygoda klientów, z drugiej czas wolny sprzedawców i finanse.

Cezary Bujanowski, franczyzobiorca sklepu "Piotr i Paweł" w Toruniu, szacuje, iż obroty spadną o w porządku. 8-10 proc.

Z kolei Beata Krzosa właścicielka sklepu spożywczego ma nadzieję, że zamknięcie dużych hipermarketów spowoduje napływ klientów do odwiedzenia jej małego sklepiku.

Prof. Marian Noga spośród Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu mówi zaś o znacznie niższym PKB jak i również bezrobociu.

- Faktycznie nie widzę żadnych atutów - mówi prof. Noga. - Wśród tych czterdzieści tys. ludzi, którzy pozostaną zwolnieni są przede wszystkim studenci - ostrzegał.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bombardier zainwestował w Polsce 250 mln zł

Bombardier zainwestował w Polsce 250 mln zł

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się po rozwiązaniach dla transportu szynowego i lotniczego, zainwestowała więcej niż 250 mln zł przy rozbudowę zakładu we Wrocławiu - poinformowało ministerstwo rozwoju w komunikacie. W nowej…...

bloomberg: Złoty wielkim wygranym kryzysu na Ukrainie  Informacje

Bloomberg: Złoty wielkim wygranym kryzysu na Ukrainie Informacje

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi pozostaną bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków w Polsce…...

biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

Biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

W przyszłości biurowce będą samowystarczalne, dostępne dla wszystkich i przyjazne środowisku. Będą też z brakiem kłopotu dostosowywać się do potrzeb użytkowników. A niektórych z nich w praktyce nie będzie widać. Tak przynajmniej…...

bIG InfoMonitor: dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo rodzinie

BIG InfoMonitor: dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo rodzinie

Dwóch w pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Średnia kwota miesięcznej, zazwyczaj bezzwrotnej wsparcia, to 430 złotych a mianowicie wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Co piątemu emerytowi wydarzyło…...

bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Śniady scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...