CenEA: wypłaty z programu pięćset plus mogą ograniczyć najęcie  Pieniądze

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy

Wypłaty z programu Familia 500 plus mogą w okresie kilku lat zredukować zatrudnienie o ponad 200 tys. osób - powstaje z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To dlatego, że wsparcie nie wydaje się być powiązane z wymogiem aktywności zawodowej. Ministerstwo ocenia, że za wcześnie jest w takie wnioski.

Na programie Rodzina 500 dodatkowo skorzysta około 2, siedmiu miliona rodzin z dziećmi w wieku do 17 lat, czyli około 2-ie trzecie polskich rodzin wraz z dziećmi w tym stulecia.

Według instytutu CenEA program podniesie całkowitą cena finansowego wsparcia rodzin z dziećmi o około 140 proc. i znacząco ulepszy ich sytuację materialną. Przyda się do ograniczenia ubóstwa i nierówności dochodowych w tej grupie społeczeństwa.

- Wysoka wartość świadczeń, ich uniwersalny charakter w przypadku drugiego i następnych dzieci oraz warunkowanie wypłat na pierwsze dziecko wysokością dochodu rodziny z punktu widzenia rodziny istotnie zmieniają finansową urozmaicenie zatrudnienia względem pozostania pomijając rynkiem pracy - zastrzeżono.

Program 500 plus

Przegląd prasy. 500 wada dla lichwiarzy. Ta sfera usług traci przez rządowy program

Wyniki analiz opartych CenEA sugerują, że efektem przedłożenia świadczenia wychowawczego w dłuższym okresie będzie ograniczenie aktywności zawodowej wśród rodziców na temat około 235 tys. ludzi - dodano.

Według analityków CenEA z roboty zrezygnuje około 25 tys. rodziców samotnie wychowujących dzieci i ponad 200 tys. osób pozostających w związkach małżeńskich - w dużym stopniu tychże, w których obecnie operuje oboje rodziców. Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą głównie kobiety, ludzie z niższym lub przeciętnym wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do setka tys. mieszkańców i w wsi.

- System zniechęci do aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i ludzi z jednym i dwójką dzieci - oceniono.

Wzrost wynagrodzeń

W raporcie zaznaczono, że negatywny efekt systemu na zatrudnienie może stanowić ograniczony. To efekt błyskawicznych zmian w branży pracy jak i również szybko rosnących wynagrodzeń, w szczególności podnoszonej regularnie zalety płacy minimalnej.

Podkreślono, że wsparcie finansowe niepowiązane z wymogiem aktywności zawodowej, choć spełnia swą rolę w ograniczaniu ubóstwa, zawsze niesie za sobą rezultaty w postaci redukcji zatrudnienia.

Rząd poszuka pieniędzy w 500 plus. Zgłoszono większą ilość pociechy

"Skala oczekiwanych efektów reformy 500 oraz sugeruje istotny wpływ aplikacji na polski rynek robocie i powiązany z naszym potencjalny wzrost kosztów aplikacji w następstwie spadku dochodów podatkowych i składek obecnie pracujących rodziców" - oceniają eksperci instytutu.

Ponadto katalogów zdaniem rezygnacja z robocie osób w wieku produkcyjnym przełoży się na niższe prawdopodobieństwo zatrudnienia ich po przyszłości, a w dłuższym okresie będzie miała też konsekwencje dla wysokości katalogów przyszłych emerytur.

"Jeśli celem rządu jest wspieranie finansowej niezależności rodzin z dziećmi i ich długookresowa stabilność finansowa, to znacząca część wsparcia powinna być powiązana z zatrudnieniem rodziców, by zachęcać ich do aktywności zawodowej" - ocenił cytowany w komunikacie wódz CenEA dr hab. Michał Myck.

Wsparcie rodzin

500 plus z kłopotem. Rafalska zapowiada zmiany

Zdaniem Mycka realizacja głównego deklarowanego przez rząd celu, to znaczy długookresowego wzrostu w pułapie dzietności, wymaga tego, żeby pomoc finansowa dla rodziców szła w parze spośród ich zaangażowaniem w dziedzinie roboty i stabilnością zawodową.

- Obecna struktura pomocy finansowej rodzinom nie uwzględnia tych aspektów w wystarczający środek - podsumował.

Zgodnie z przyjętym wstępnie za pośrednictwem rząd projektem budżetu w 2017 r. na realizację programu Rodzina 500 plus przewidziano wydatki w kwocie ok. 23 mld zł.

Rynek pracy

"Jest za wcześnie, by ustalić jak program 500 Oraz wpłynie na aktywność zawodową rodziców" - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu, wraz z danych spływających z urzędów pracy nie wynika, by następowało zjawisko dezaktywizacji zawodowej, zwłaszcza u kobiet.

Resort poinformował w środę, że zlecił już badania dotyczące wpływu programu 500 Plus na różne tereny, w tym na rynek pracy; badania zostaną rozpoczęte w najbliższych dniach.

W stanowisku przekazanym przy środę MRPiPS przypomina, hdy po roku funkcjonowania systemu odbędzie się obowiązkowy przegląd jego wpływu między innymi na rynek pracy.

"Podkreślamy, że celem systemu 500 Plus nie wydaje się dezaktywizacja zawodowa, ale danie wyboru szczególnie kobiecie, by sama decydowała, w jaki to sposób będzie organizowała swoje życie rodzinne i zawodowe" - napisano.

Raport dla NBP

W komunikacie CenEA wyjaśniono, że symulacje wpływu reformy Rodzina pięćset plus na podaż pracy w Polsce zostały przeprowadzone na zlecenie Narodowego Instytucji finansowej Polskiego. Dane wykorzystane po analizach pochodzą z Doświadczenia Budżetów Gospodarstw Domowych (2011-2013) i zostały udostępnione przez GUS.

CenEA akcentuje, że jest niezależną, apolityczną jednostką naukowo-badawczą skupiającą się na analizie konsekwencji polityki społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

cBOS: 66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

CBOS: 66 proc. Polaków uważa kwotę wolną od podatku za nieodpowiednią

Dwie trzecie Polaków (66 proc. ) uważa, że obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku jest nieodpowiednia - za niska lub zbytnio wysoka, 14 proc. mniema, że jest taka jakim sposobem…...

carlex Design - firma z Czechowic-Dziedzic

Carlex Design - firma z Czechowic-Dziedzic

Rodzinna firma spośród Czechowic-Dziedzic znana jest wśród pasjonatów pięknych i elitarnych aut na całym globie. To w jej pracowni powstaje wnętrze "malucha" na rzecz Toma Hanksa. Wiadomo, że prezent od polskich miłośników…...

bZ WBK ostrzega przed dodatkowymi fałszywymi aplikacjami

BZ WBK ostrzega przed dodatkowymi fałszywymi aplikacjami

Oszuści nie odpuszczają klientom instytucji bankowych. Bank Zachodni WBK zidentyfikował kolejne złośliwe aplikacje imitujące bankowość mobilną banku. Tym razem chodzi o trzy oszukańcze aplikacje dostępne w oddziale Google. "Podjęliśmy działania…...

buzek: unia energetyczna nie wydaje się skierowana przeciw komukolwiek

Buzek: unia energetyczna nie wydaje się skierowana przeciw komukolwiek

- Projekt starego kontynentu energetycznej nie jest przeciw komukolwiek. Jeśli ktoś pragnąłby stosować broń energetyczną wobec państw Unii Europejskiej, to ma możliwość myśleć, że to projekt przeciwko niemu. My nie pozwalamy na stosowanie…...

bumech - strata, wyniki inwestycyjne, III kwartał 2017

Bumech - strata, wyniki inwestycyjne, III kwartał 2017

Bumech zakończył trzecia część kwartał ze skonsolidowaną stratą netto w wysokości siedmiu, 92 mln zł. Rok wcześniej spółka w naszym okresie zanotowała 1, 06 mln zł zysku. Po otwarciu sesji dzięki warszawskiej…...