CenEA: wypłaty z programu pięćset plus mogą ograniczyć najęcie  Pieniądze

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy

Wypłaty z programu Familia 500 plus mogą w okresie kilku lat zredukować zatrudnienie o ponad 200 tys. osób - powstaje z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To dlatego, że wsparcie nie wydaje się być powiązane z wymogiem aktywności zawodowej. Ministerstwo ocenia, że za wcześnie jest w takie wnioski.

Na programie Rodzina 500 dodatkowo skorzysta około 2, siedmiu miliona rodzin z dziećmi w wieku do 17 lat, czyli około 2-ie trzecie polskich rodzin wraz z dziećmi w tym stulecia.

Według instytutu CenEA program podniesie całkowitą cena finansowego wsparcia rodzin z dziećmi o około 140 proc. i znacząco ulepszy ich sytuację materialną. Przyda się do ograniczenia ubóstwa i nierówności dochodowych w tej grupie społeczeństwa.

- Wysoka wartość świadczeń, ich uniwersalny charakter w przypadku drugiego i następnych dzieci oraz warunkowanie wypłat na pierwsze dziecko wysokością dochodu rodziny z punktu widzenia rodziny istotnie zmieniają finansową urozmaicenie zatrudnienia względem pozostania pomijając rynkiem pracy - zastrzeżono.

Program 500 plus

Przegląd prasy. 500 wada dla lichwiarzy. Ta sfera usług traci przez rządowy program

Wyniki analiz opartych CenEA sugerują, że efektem przedłożenia świadczenia wychowawczego w dłuższym okresie będzie ograniczenie aktywności zawodowej wśród rodziców na temat około 235 tys. ludzi - dodano.

Według analityków CenEA z roboty zrezygnuje około 25 tys. rodziców samotnie wychowujących dzieci i ponad 200 tys. osób pozostających w związkach małżeńskich - w dużym stopniu tychże, w których obecnie operuje oboje rodziców. Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą głównie kobiety, ludzie z niższym lub przeciętnym wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do setka tys. mieszkańców i w wsi.

- System zniechęci do aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i ludzi z jednym i dwójką dzieci - oceniono.

Wzrost wynagrodzeń

W raporcie zaznaczono, że negatywny efekt systemu na zatrudnienie może stanowić ograniczony. To efekt błyskawicznych zmian w branży pracy jak i również szybko rosnących wynagrodzeń, w szczególności podnoszonej regularnie zalety płacy minimalnej.

Podkreślono, że wsparcie finansowe niepowiązane z wymogiem aktywności zawodowej, choć spełnia swą rolę w ograniczaniu ubóstwa, zawsze niesie za sobą rezultaty w postaci redukcji zatrudnienia.

Rząd poszuka pieniędzy w 500 plus. Zgłoszono większą ilość pociechy

"Skala oczekiwanych efektów reformy 500 oraz sugeruje istotny wpływ aplikacji na polski rynek robocie i powiązany z naszym potencjalny wzrost kosztów aplikacji w następstwie spadku dochodów podatkowych i składek obecnie pracujących rodziców" - oceniają eksperci instytutu.

Ponadto katalogów zdaniem rezygnacja z robocie osób w wieku produkcyjnym przełoży się na niższe prawdopodobieństwo zatrudnienia ich po przyszłości, a w dłuższym okresie będzie miała też konsekwencje dla wysokości katalogów przyszłych emerytur.

"Jeśli celem rządu jest wspieranie finansowej niezależności rodzin z dziećmi i ich długookresowa stabilność finansowa, to znacząca część wsparcia powinna być powiązana z zatrudnieniem rodziców, by zachęcać ich do aktywności zawodowej" - ocenił cytowany w komunikacie wódz CenEA dr hab. Michał Myck.

Wsparcie rodzin

500 plus z kłopotem. Rafalska zapowiada zmiany

Zdaniem Mycka realizacja głównego deklarowanego przez rząd celu, to znaczy długookresowego wzrostu w pułapie dzietności, wymaga tego, żeby pomoc finansowa dla rodziców szła w parze spośród ich zaangażowaniem w dziedzinie roboty i stabilnością zawodową.

- Obecna struktura pomocy finansowej rodzinom nie uwzględnia tych aspektów w wystarczający środek - podsumował.

Zgodnie z przyjętym wstępnie za pośrednictwem rząd projektem budżetu w 2017 r. na realizację programu Rodzina 500 plus przewidziano wydatki w kwocie ok. 23 mld zł.

Rynek pracy

"Jest za wcześnie, by ustalić jak program 500 Oraz wpłynie na aktywność zawodową rodziców" - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu, wraz z danych spływających z urzędów pracy nie wynika, by następowało zjawisko dezaktywizacji zawodowej, zwłaszcza u kobiet.

Resort poinformował w środę, że zlecił już badania dotyczące wpływu programu 500 Plus na różne tereny, w tym na rynek pracy; badania zostaną rozpoczęte w najbliższych dniach.

W stanowisku przekazanym przy środę MRPiPS przypomina, hdy po roku funkcjonowania systemu odbędzie się obowiązkowy przegląd jego wpływu między innymi na rynek pracy.

"Podkreślamy, że celem systemu 500 Plus nie wydaje się dezaktywizacja zawodowa, ale danie wyboru szczególnie kobiecie, by sama decydowała, w jaki to sposób będzie organizowała swoje życie rodzinne i zawodowe" - napisano.

Raport dla NBP

W komunikacie CenEA wyjaśniono, że symulacje wpływu reformy Rodzina pięćset plus na podaż pracy w Polsce zostały przeprowadzone na zlecenie Narodowego Instytucji finansowej Polskiego. Dane wykorzystane po analizach pochodzą z Doświadczenia Budżetów Gospodarstw Domowych (2011-2013) i zostały udostępnione przez GUS.

CenEA akcentuje, że jest niezależną, apolityczną jednostką naukowo-badawczą skupiającą się na analizie konsekwencji polityki społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.Aktualności

grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE  Surowce

Grafen. Polska metoda produkcji wraz z patentem w USA i UE Surowce

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w AMERYCE i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród osiągalnych w branży - najbardziej przypomina ten wzorcowy…...

gospodarcze konsekwencje brexitu  Wraz z świata

Gospodarcze konsekwencje brexitu Wraz z świata

Gospodarka hamuje, inwestycje spadają, a wielkie firmy przestrzegają, że mogą zostać przymuszone do opuszczenia kraju i zabrania nawzajem tysięcy pomieszczeń pracy. Od referendum, po którym Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem Zjednoczonego Królestwa…...

google Pixel 2. Premiera iphoneów  Tech

Google Pixel 2. Premiera iphoneów Tech

Dwa tygodnie po premierach smartfonów od czasu Apple, Google zaprezentował przy środę dwa nowe wzory telefonów: Google Pixel dwóch i Google Pixel XL 2. Ceny smartfonów w zalezności od wersji…...

google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google - debiut na amerykańskiej giełdzie. Ile teraz kosztują akcje

Google wszedł na amerykańską giełdą 12 latek temu, 19 sierpnia 2004 roku. Osoby, które kupiły akcje firmy w czasach debiutu i trzymały gryzie do tej pory nabyły krocie. Kurs akcji Google’a…...

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...