Petru: dlaczego rodziny włókniarek mają dopłacać do górników?

Petru: dlaczego rodziny włókniarek mają dopłacać do górników?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Stworzenie kraju bez przywilejów, prosty uklad podatkowy oraz realizacja hasła: co nie jest zabronione, mozna – to najważniejsze punkty programu, na temat których mówił w sobotę w Łodzi lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Na zebraniu z dziennikarzami przypomniał, że na początku transformacji, na przełomie czasów 80. i 90. ub. wieku, przy Łodzi straciło pracę ok. 100 tys. włókniarek. a mianowicie I nikt nie oferował im osobliwych przywilejów, nie było żadnych pakietów, które później otrzymywali górnicy. I te osoby musiały sobie z tym problemem poradzić. Pytanie wydaje sie byc takie: czemu rodziny włókniarek mają dopłacać do górników? – mówił. Zwrócił uwagę, że polski do górnictwa trzeba będzie dopłacić miliardy złotych.

Jakim sposobem mówił Nowoczesna apeluje na temat to, zeby były równe prawa na rzecz wszystkich, zeby skończyć wraz z finansowaniem górnictwa z pieniędzy podatnika. – Nie możemy doprowadzić az do sytuacji, że jedne stajnie finansują górnictwo. Kopalnie mogą być rentowne, a będą takie, jeśli będą wlasne – dodał.

Jego zdaniem a mianowicie to, co robi rząd, ale też co oferuje Beata Szydło (kandydatka PiS na premiera), to wydaje sie byc utrzymanie owego starego, nierentownego górnictwa. To – według niego – skrajna nieodpowiedzialność. Petru akcentował, że Śląsk i woj. śląskie stoi przedsiębiorczością, zas nie górnictwem – to tam działa najwięcej spólek w kraju.

Według lidera Nowoczesnej, górnictwo wydaje sie byc najbardziej upolitycznioną branżą. Jak mówił, to związki zawodowe, gdzie główną rolę pelni lider Solidarności Piotr Dudarz, wraz z politykami, zwłaszcza PiS, doprowadzą do upadku naszego górnictwa, do utraty roboty takiej samej cyfry osób, która straciła pracę w Łodzi podczas transformacji.

– Apelujemy do pani Beaty Szydło, aby zeszła na ziemię, oderwała się od związków zawodowych i przypomniała sobie o tym, że są stajnie społeczne, które są w trudnej sytuacji, a muszą finansować górnictwo. Mówię to w mieście Łodzi, które dopiero w tym momencie po 25 latach wyplywa na prostą – powiedział.

Petru podkreślił, że choć jego ugrupowanie mówi niepopularne rzeczy, to impulsem dla rozwoju panstwa jest program Nowoczesnej – stworzenie panstwa bez przywilejów, prosty system podatkowy a takze realizacja hasła, co nie wydaje sie byc zabronione jest dozwolone.

Petru spotkał się przy Łodzi z jednym z przedsiębiorców, który wpłacił ćwierćmilionową złotówkę na kampanię Nowoczesnej i symboliczne podziękował za wpłatę, wręczając ćwiartkę tortu.

Zobacz także: Bielecki: Nadzór właścicielski to najważniejsza sprawa dla swiezego rządu

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy