Papież: ten, który praktykuje miłosierdzie nie boi się śmierci

Papież: ten, który praktykuje miłosierdzie nie boi się śmierci
27 lipca, 2020
Category: inne

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym w czasie audiencji ogólnej w Watykanie, że „ten, kto praktykuje miłosierdzie, nie zaakceptowac obawia się śmierci”. Apelował o to, by przywrócić sens chrześcijańskiemu miłosierdziu i troszczyć się o bliźnich.

Przy katechezie Franciszek przypomniał wierzącym o koniecznosci zatroszczenia się o „fizyczne i mentalne rany” bliźnich, a także „solidarności we współodczuwaniu cierpienia i rozbudzaniu nadziei”.

Następnie poprosił wiernych, by dwukrotnie powtórzyli jego słowa: „Ten, kto praktykuje miłosierdzie, nie zaakceptowac obawia się śmierci”.

„A dlaczego nie boi się śmierci? Bo spojrzy jej przy oczy po ranach braci i przezwycięża ją miłością Jezusa Chrystusa” – podkreślił.

„Dobrze się nad tym zastanówcie” – zachęcił Franciszek.

Wyznał również: „Zawsze poruszało mnie pytanie, dlaczego dzieci cierpią, z jakiego powodu umierają”.

Papież stwierdził, że śmierć rozumiana jako wystarczy wszystkiego wydaje sie byc typowa gwoli myśli ateistycznej, która „interpretuje istnienie jak przypadkowe znalezienie się dzieki świecie i dążenie ku nicości”.

Jednak jest też, dodał, „ateizm praktyczny”. Tak określił życie wyłącznie na rzecz własnych interesów i sprawy doczesnych.

„Jeżeli ulegniemy tejze błędnej wizji śmierci, nie posiadamy innego doboru, jak ukryć śmierć, zaprzeczać jej badz ją bagatelizować, po to, żeby nas nie przerażała”- powiedział.

Natomiast przecież, mówił Franciszek, serduszko człowieka buntuje się pragnąc nieskończoności i wieczności.

Po audiencji uczestniczyła delegacja ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego na czele wraz z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem. Zwracając się do Ukraińców papież zachęcił ich do zaangażowania na rzecz „jedności między braćmi”.

Przed audiencją Franciszek spotkał się wraz z grupą 50 dziewczynek, chorych na zespół Retta, czyli neurologiczne zaburzenie rozwoju, a także sposród ich rodzicami i opiekunami.

W glebokim chłodzie jak i równiez zimnym wietrze na środowe spotkanie wraz z papieżem dzieki placu Świętego Piotra przybyło 50 tysięcy pielgrzymów.

„Gratuluję wam, jesteście odważni, że przyszliście po takie chlód na plac” – powiedział Franciszek ubrany w ciepły płaszcz i biały szalik. Podczas objazdu sektorów zamienił się w szalik wraz z jednym z wiernych: oddał biały, a dostał szary.

Wraz z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy