Oskładkowanie umów o dzieło. MPiPS: dla dobra pracujących

Oskładkowanie umów o dzieło. MPiPS: dla dobra pracujących
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Oskładkowanie umów o dzieło zapewni z jakiejs strony, ochronę ubezpieczeniową pracujących, z drugiej, pozwoli ZUS-owi kontrolować, czy pracodawcy, stosując umowy na temat dzieło, nie uciekają zanim etatem – uważa wiceminister pracy Firm Bucior.

MPiPS pracuje ponad zmianami przy oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Zrealizowany jest już projekt ustawy o oskładkowaniu tzw. zbiegu umów zleceń do sumy minimalnego zarobku, w fazie koncepcji wydaje sie byc natomiast oskładkowanie umów o dzieło – miałaby być od tych propozycji odprowadzana składka emerytalna, w sytuacji, gdy to jedyne źródło dochodu. Składka emerytalna kosztuje obecnie 19, 52 proc. podstawy wymiaru.

Do końca tygodnia koncepcja MPiPS posiada zostać rozesłana członkom Komisji Trójstronnej w piśmie, wraz z prośbą na temat ustosunkowanie się do niej.

Pytany dziś o oskładkowanie umów o dzieło minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że stosowny projekt dotyczący oskładkowania umów o dzieło będzie wypracowany po dialogu sposród partnerami społecznymi – związkowcami i przedsiębiorcami.

_ Dzis z poszczególnych propozycji wydaje sie ustawa na temat oskładkowaniu umów zleceń. Ona jest już po Komitecie Stałym, zbytnio chwilę trafi na Radę Ministrów. Wskazane jest ją przepracować, tam też są wciaz uwagi ministra finansów. Warto to wszystko rozważyć, ale my od samego początku mówiliśmy, że pozostalym etapem wydaje sie byc dyskusja nad umowami o dzieło _ – dodał.

Ministerstwo pracy: każdy ucieka z opłacaniem składek

Wiceminister pracy podkreśla, że nie ma jeszcze mowy o okreslonej propozycji, natomiast o któryms toku rozumowania. _ Zdajemy sobie sprawę, że świat się tak zmienił, że każdy ucieka z opłacaniem składek dzieki ubezpieczenie społeczne, co w sam raz nie jest właściwe, bo wyznacza osoby potencjalnie ubezpieczone przy bardzo złej sytuacji. Bo te jednostki albo nie są ubezpieczone, albo są ubezpieczone dzieki bardzo niskie kwoty, i co za tym idzie, ich świadczenia w przyszłości też będą bardzo niskie _ – powiedział Bucior.

_ Rozumiemy również, że tego typu „ucieczki” idą w kierunku umów o dzieło, a przy tym mamy wrażenie, że te dokumenty urzedowe są jedynie z nazwy umowami o dzieło, natomiast faktycznie to jest świadczenie pracy dzieki etacie, tudzież na porozumieniu zlecenie _ – zaznaczył wiceminister.

_ I przy związku wraz z tym uważamy, że powinniśmy od ludzi faktycznych umów o dzieło pobierać składkę na polisa emerytalne _ – podkreślił.

Przypomniał, że składkę na ubezpieczenie emerytalne można opłacić _ kwotowo, w danym dniu przy odbiorze dzieła _. Pozwoli to – wedlug Buciora – by ZUS miał zarejestrowane umowy o dzieło jak i równiez mógł przy okazji również przeprowadzać ich inspekcje. _ Wówczas będzie się okazywało, czy faktycznie mieliśmy do czynienia sposród umową na temat dzieło, czy też np. ze zwykłym stosunkiem roboty _ a mianowicie powiedział Bucior.

Wczoraj koncepcja została zaprezentowana na posiedzeniu Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej, o czym napisała dzisiejsza _ Rzeczpospolita _. W posiedzeniu uczestniczyli tylko przedstawiciele rządu i pracodawców. Związki zawodowe konsekwentnie od czerwca odmawiają udziału w pracach KT. Zespół ustalił jednak, że _ ze względu w istotę problemu i nieobecność strony związkowej _, materiały dot. oskładkowania zostaną przesłane, do wszelkich stron KT z prośbą o opinię.

_ Chcemy przelać uzywane przez nas przemyślenia w papier. W pierwszej kolejnosci zręby już mamy jak i równiez pewnie do końca tygodnia roześlemy członkom KT _ – powiedział Bucior. _ Mamy nadzieję, że dzieki kolejne posiedzenie zespołu przyjdą wszystkie strony KT. Jeśli nie, to mamy nadzieję, że przekażą swoje nastawienie na piśmie _ – dodał.

Modyfikacje w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych zapowiedział przy połowie stycznia premier, podkreślając, że _ umowa zamówienie, umowa o dzieło, prawa autorskie nie zaakceptowac może być – natomiast w tej chwili wydaje sie ze względu na dotychczasowe przyzwyczajenia jak i równiez przepisy – prostym sposobem na omijanie obowiązków, które spoczywają na wszystkich innych obywatelach _.

Związkowcy zbytnio. „Wstępnie mysl nam się podoba”

Pomysł MPiPS wstępnie popiera Forum Związków Profesjonalnych, które deklaruje, że wbrew iż związki podtrzymują zawieszenie swoich robót w Komisji Trójstronnej to pomysł ministerstwa zaopiniuje. Profesjonalista Forum, Anna Grabowska przypomina, że nadal zanim związki zawiesiły swoje prace przy Komisji, FZZ zgłaszało podobną propozycję dotyczącą oskładkowania umów o dzieło.

_ Pociaga nam się wstępnie koncepcja, żeby płacić składki dzieki ZUS od czasu wynagrodzeń osób, które nie zaakceptowac mają opłacanych składek z innego tytułu, bo to ich w jakiś sposób zabezpieczy. Wiemy bowiem takie przykłady, kiedy ludzie po 15 i więcej latek pracują przy jednej instytucji na umowę o dzieło bez jednej składki, więc jeśli to miałoby uniemozliwic sytuacjom, to, oczywiście, jesteśmy za _ – powiedziała Grabowska.

Wstępne _ naprawde _ mówi także Solidarność. _ Jest to krok po dobrą stronę. Ponieważ mamy system kapitałowy, w którym nasze świadczenia zależą po to, jakie płacimy składki, więc każdy rodzaj pracy musi pracować dzieki naszą emeryturę _ – powiedział rzecznik Solidarności Firm Lewandowski.

Dodał, że właściwą opinię Solidarność przedstawi, gdy otrzyma pomysły resortu w piśmie. _ Obawiamy się, że oskładkowanie umów o dzieło będzie wyłącznie sluzace do kwoty minimalnego wynagrodzenia, zas uważamy, że składka powinna być od momentu pełnych kwot, od tego, jakie mozliwosci zarabiamy _ – powiedział Lewandowski.

Wiceprzewodnicząca OPZZ, Wiesława Taranowska zapowiada, że związek odniesie się do sprawy, kiedy pozna na piśmie koncepcję resortu. Wcześniej wielokrotnie OPZZ deklarował, że pragnie, by składki na polisa społeczne były płacone od momentu wszystkich form pracy najemnej.

Pracodawcy ostrożni. „To nie rozwiąże problemu”

Podzieleni przy opiniach są pracodawcy.

Ekspert konfederacji pracodawców Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że wstępnie propozycja rządu wydaje się do zaakceptowania pod warunkiem, że utrzyma się w ludzi ramach, to znaczy. tylko składka emerytalna (bez rentowej, wypadkowej, chorobowej) i tylko az do wysokości nieznacznego wynagrodzenia.

_ Chodzi na temat osoby, na rzecz których jedynym źródłem utrzymania są o umowy dzieło. Racjonalne wydaje sie byc, by takowa osoba płaciła składkę od czasu minimalnego zarobku, a tym samym gromadziła składki przynajmniej dzieki minimalną emeryturę _ – powiedział Mordasewicz.

Według niego taki obreb zmian _ nie wygląda groźnie _ i _ nie można tu postawić oskarżenia nadmiernego fiskalizmu _. _ Jakkolwiek pytanie, lub w koncowym projekcie ustawy rząd za zakupach grupowych poprzestanie _ – mówi Mordasewicz.

Dodał, że sposród przykrością powinien się zgodzić z ministerstwem, iż niektóre umowy na temat dzieło de facto takimi nie są. _ Bo trudno wykonywanie kostki brukarskiej nazwać umową o dzieło, zas przecież znane są tego rodzaju przypadki _ – wskazał.

Przewodniczący Rady Głównej BCC Maciej Grelowski uważa natomiast, że oskładkowanie umowy o dzieło _ negatywnie wpłynie na rynek pracy, podroży koszty pracy, które są już i tak absurdalnie ogromne, a nie zaakceptowac rozwiąże trudnosci _. _ Bo tak naprawdę nie bardzo znamy, czy chodzi o poprawę bilansu FUS, czy chodzi o zadośćuczynienie oczekiwaniom związkowym _ – ocenił Grelowski.

_ Emituje się, że lepszą drogą byłoby uszlachetnianie prawa pracy niż wprowadzanie jakichś restrykcyjnych praw, które eliminują tak konieczne formy, jakim sposobem umowy cywilne _ – dodał.

Pracodawcy RP wytykają rządowi, że w sprawie oskładkowania umów o dzieło zmienił zdanie. _ Przypomnę, że równo dwanascie miesiecy temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło partnerom społecznym uwagi do ofert oskładkowania umów o dzieło. Wynikało z nich bez cienia watpliwosci, że: „umowa o dzieło, jako porozumienie rezultatu, nie zaakceptowac przystaje az do systemu ubezpieczeń społecznych” _ – głosi komentarz prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego.

_ Poprawka polityki rządu, która nastąpiła przed kilkoma tygodniami, zmierzająca do ozusowania umów cywilnoprawnych, jest dość zaskakująca. Jednocześnie rząd zdaje się ignorować argumenty, mówiące o ujemnym wpływie takowego działania na rynek pracy, jak i na gospodarkę _ – podkreślił Malinowski.

Wedlug Pracodawców RP rządowa propozycja podyktowana wydaje sie potrzebą ograniczenia deficytu finansowego FUS. _ Trudno nie odnieść wrażenia, że składka na polisy społeczne w zamian swojej pierwotnej funkcji w naszym kraju coraz częściej nabiera charakteru podatkowego _ – ocenia.

Czytaj więcej w

  • Ostateczna wersja zmian w OFE przyjęta
  • Umowa zlecenia i umowa o dzieło zas składki ZUS
  • Rząd walczy ze śmieciówkami. Są pierwsze konkrety
  • Składki ZUS. Proponują, by halasuje obniżyć