Orlen przejmie amerykańską spółkę. Wpłynął moral do UOKiK

Orlen przejmie amerykańską spółkę. Wpłynął moral do UOKiK
27 lipca, 2020
Category: gielda

Orlen Upstream złożył do Urzędu Ochrony Wojny i Konsumentów wniosek na temat zgodę na przejęcie kontroli nad amerykańską spółką FX Energy. Wartość transakcji to około 442 mln złotych. Powiększy pani bazę zasobową koncernu.

Wniosek wpłynął 19 października, a sprawa jest w toku. Jakim sposobem czytamy w komunikacie UOKiK, polska spółka chce przejąć do stu proc. akcji FX Energy z siedzibą w USA w drodze publicznego wezwania.

Przy połowie października Orlen podał, że Orlen Upstream podpisał umowę połączenia z amerykańską spółką FX Energy, na podstawie której nabędzie – za pośrednictwem spółki specjalnego przeznaczenia powołanej przy USA – 100 proc. udziałów po FX Energy. Łączna wartość nabycia amerykańskiej spółki, wedlug uwzględnieniu zadłużenia netto, wyniesie około 442 mln zł. Akwizycja powiększy bazę zasobową koncernu o 8, czterech mln baryłek ekwiwalentu ropy.

W wyniku podpisanej umowy Orlen Upstream po terminie az do 23 października 2015 roku miał ogłosić wezwanie na akcje FX Energy. Zamknięcie transakcji planowane jest przy czwartym trymestrze 2015 r. lub w pierwszym trymestrze 2016 roku kalendarzowego w przypadku konieczności zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy FX Energy.

Wnioskodawca należy do ekipy kapitałowej kontrolowanej przez PKN Orlen. Spółki grupy Orlen prowadzą rozlegly zakres działalności obejmujący przy szczególności produkowanie produktów jak i równiez półproduktów rafineryjnych, petrochemicznych jak i równiez chemicznych, hurtową i detaliczną sprzedaż paliw oraz pozostałych produktów rafineryjnych i petrochemicznych, a także działalność związaną z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż węglowodorów oraz wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i handlem energią elektryczną. Spółki Grupy Orlen prowadzą działalność na terytorium polski i na świecie.

FX Energy jest spółką, której akcje są notowane na NASDAQ a mianowicie giełdzie papierów wartościowych przy USA. Grupa kapitałowa, az do której należy FX Energy Inc. prowadzi działalność na terytorium polski i przy USA. Działalność grupy kapitałowej FX Energy w Polsce koncertuje się dzieki poszukiwaniu jak i równiez rozpoznawaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, natomiast także wydobyciu gazu ziemnego.

Aktywa FX Energy na terytorium polski znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych dzieki terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami (Wołomin i Garwolin) i prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej po USA na terytorium stanów Montana i Nevada.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy