Orędzie Obamy po Kongresie. USA wyszły z kryzysu gospodarczego, podatki w górę

Orędzie Obamy po Kongresie. USA wyszły z kryzysu gospodarczego, podatki w górę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Prezydent AMERYCE Barack Obama wykorzystał doroczne orędzie na temat stanie państwa, by ogłosić, że USA wyszły z kryzysu gospodarczego, zas on a mianowicie mimo przegranych przez Demokratów jesiennych wyborów – nie zamierza składać broni przy staraniach na rzecz poprawy życia klasy średniej.

W wygłoszonym w Kongresie w nocy (z wtorku dzieki środę czasu polskiego) orędziu o bedzie państwa, szóstym, od gdy objął urząd prezydenta USA, ale pierwotnym przed Kongresem kontrolowanym przy całości przez republikańską opozycję, Obama ogłosił _ rozpoczęcie nowego rozdziału _ na latach wojen i kryzysu gospodarczego oraz zapoczątkowanie inwestycji i długofalowych reform, które pomogą klasie średniej i najuboższym rodzinom.

_ – Nie zaakceptowac mam już żadnej kampanii do wygrania. Jedyne jakie mozliwosci chcę zrobić przez najbliższe dwa okres, to realizować ten osobiscie plan, jaki mam od chwili, w którym złożyłem przysięgę _ a mianowicie powiedział Obama, który wygrał wybory prezydenckie w 2009 r. opierając swą kampanię właśnie w obietnicach poprawy życia rangi średniej. Jednakze – jakim sposobem powiedział w orędziu – pierwsze lata jego prezydentury upłynęły w zmaganiu się z najgorszym od Obszernej Depresji wraz z lat trzydziestu. ubiegłego stulecia kryzysem finansowym. Obecnie a mianowicie podkreślił a mianowicie gospodarka wreszcie rośnie a deficyt budżetowy radykalnie zmalał.

_ – Czy możemy zaakceptować gospodarkę, w której tylko części z nas wiedzie się spektakularnie dobrze, czy raczej zaangażujemy się na rzecz gospodarki, która generuje rosnące dochody i szanse dla każdego, który się stara? –pytał retorycznie Obama.– Odpowiedź – _jak powiedział _ – wydaje sie byc oczywista. _- _ System gospodarczy sprzyjająca kategorii średniej działa, zwiększanie szans działa _. _ Idzie o gospodarkę _ – dodał – _ w której każdy ma równe szanse, każdy wykonuje swoją część i każdy uciecha według jednolitych zasad _.

Najważniejsza oferta dotyczy reformy podatkowej, która ma podnieść podatki na rzecz najbogatszych Amerykanów oraz sekcji finansowych, w niniejszym przywrócenie podatku spadkowego oraz zwiększenie z 23, jedenastu do 28 proc. zaplaty podatku od zysków kapitałowych dla najbogatszych. Uzyskane po ten sposób dochody (około 320 mld dolarów w ciągu 10 lat) niemalze w całości zostałoby oddane na wsparcie i zredukowanie obciążeń podatkowe rodzin o średnich jak i równiez niskich zyskach.

Obejrzyj fragment wystąpienia Obamy w Kongresie

Obama przedstawił ponadpartyjny projekt modernizacji infrastruktury kraju, który przewiduje metrów. in. szybszy, szerokopasmowy internet. W dziedzinie socjalnej prezydent pragnie zagwarantowania płatnego urlopu macierzyńskiego oraz siedmiodniowego zwolnienia lekarskiego w przypadku dolegliwosci dla kazdego pracowników.

_ – Jesteśmy jedynym rozwiniętym krajem na calym swiecie, który nie gwarantuje płatnego zwolnienia lekarskiego lub płatnego urlopu macierzyńskiego do swoich pracowników. 43 miliony pracowników nie ma płatnego urlopu leczniczego _ a mianowicie powiedział Obama.

Powtórzył też apel az do kongresmenów na temat podniesienie federalnej pensji przecietnej: _ Jeśli naprawdę uważacie, że można pracować po pełnym wymiarze godzin jak i równiez utrzymać rodzinę za skromniej niż 15 tys. dol. rocznie, to sami spróbujcie. A jeśli nie, to głosujcie zbyt podwyżką gwoli milionów najciężej pracujących jednostek w Ameryce lacinskiej _.

Duza większość wraz z propozycji Obamy wymaga zgody Kongresu, czyli ustanowieniem, że ich realizacja będzie bardzo klopotliwa. Jednak źródła w Białym Dom przekonywały, że prezydent ma nadzieję, iż jego inicjatywy co najmniej zmuszą Republikanów by też wyszli sposród jakimiś ofertami dla jakosci średniej.

Po części orędzia poświęconej polityce zagranicznej Obama mówił na temat konieczności _ bardziej inteligentnego przywództwa _ amerykańskiego w świecie, które łączy angażowanie sił militarnych ze skuteczną dyplomacją. Wezwał Kongres sluzace do przyjęcia swiezej ustawy uprawniającej go az do prowadzenia wojny z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS). Dotychczasowe działania przy walce wraz z IS Obama podejmuje na bazie ustawy przyjętej po zamachach terrorystycznych sposród 11 września 2001, jednak wielu ekspertów uważa, że należy ją znowelizować. Obama podkreślił, że celem USA jest _ ostateczne zniszczenie _ IS, ale podkreślił, że w zamian angażować się w kolejną operację wojsk lądowych na Bliskim Wschodzie, USA przewodzą szerokiej międzynarodowej koalicji a takze wspierają umiarkowaną opozycję w Syrii.

Obama odniósł się też do Rosji jak i równiez konfliktu dzieki Ukrainie. a mianowicie _ Przy ubiegłym, roku kalendarzowego, kiedy ciężko pracowaliśmy nakładając wraz z naszymi sojusznikami konsekwencje na Rosję, niektórzy sugerowali, że ofensywa Putina była mistrzowskim pokazem strategii i siły. Cóż, dzisiaj to Ameryka wydaje sie silna jak i równiez zjednoczona ze swymi sojusznikami, a Rosja jest izolowana, jej gospodarka jest zniedoleznialy _ a mianowicie powiedział.

Prezydent zaapelował sluzace do Kongresu na temat rozpoczęcie zadan nad zniesieniem embarga ekonomicznego wobec Kuby po ogłoszeniu przez niego w grudniu początku normalizacji stosunków wraz z Hawaną na ponad 50 latach separacji. Potwierdził, że _ zawetuje każdą nową ustawę na temat sankcjach _, która podważa trwające negocjacje z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Obama odnowił też zobowiązanie do zamknięcia więzienia po Guantanamo dzieki Kubie, gdzie przetrzymywane są osoby podejrzane o terroryzm.

Prezydent wezwał Kongres do udzielenia jemu pełnomocnictw az do negocjowania układów o wolnym handlu z Unią Europejską i rejonem Azji i Pacyfiku. Zaapelował też sluzace do parlamentarzystów o ustanowienie uprawnienia, które pomoże rządowi walczyć z rosnącymi cyberatakami, w niniejszym ustawę, która skłoni sektor prywatny sluzace do dzielenia się z rządem informacjami na temat zagrożeniach on-line.

Poprawa kwestii gospodarczej AMERYCE oraz zwiększona aktywność Obamy od czasu jesiennej porażki wyborczej Demokratów wydają się przynosić mu korzyści. Według najpózniejszych sondaży poparcie dla prezydenta, jeszcze w ostatnim czasie na niewielkim poziomie około 42 proc., teraz wzrosło do 50 proc.

Czytaj więcej po

  • Stany Zjednoczone czeka reforma podatków
  • Zjadliwa krytyka Obamy. Powodem nieobecność
  • Darmowe studia w USA? Tak, lecz…
  • Amerykanie bardziej stanowczy. Są efekty

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy