Opole: Instytut Śląski chce wydać leksykon mitów symboli i bohaterów Śląska

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Instytut Śląski po Opolu potrzebuje opracować i wydać leksykon Śląska 19 i XX w. Po polsko-niemieckim projekcie znajdzie się 120 haseł prezentujących obszaru, mity, symbole i bohaterów Górnego Śląska – powiedział PAP dr Bernard Linek, historyk z Instytutu Śląskiego.

Wśród haseł leksykonu są święta i rytuały, symbole i znaki, stanowiska, tradycje i mity, jednak także święci i bohaterowie. W tym dziale – oprócz Skarbnika, św. Jacka, Karola Miarki, Wojciecha Korfantego i Wincentego Pstrowskiego znajdą się zupełnie współcześni idole a mianowicie sportowcy Adam Małysz jak i równiez Lukas Podolski, oraz wokalista zespołu „Dżem” Ryszard Riedel.

W dziale kulturze mitów pojawi się Sobieski w drodze pod Wiedeń jak i równiez powstania śląskie a także proza Gustawa Morcinka, a takze „Sól gleby czarnej” i inne śląskie filmy Kazimierza Kutza. Pośród symboli i znaków a mianowicie oprócz Odry, szybów kopalnianych i gwary śląskiej – znajdziemy także kluski śląskie, żurek, krupnioki i browar Tyskie.

Rewelacyjnie zapowiada sie także dział „miejsca”, w którym miejscu autorzy chcą pokazać m. in. Górę św. Anny, obozy Auschwitz i Lamsdorf, hałdy, familoki i gołębniki, ale też sportowe symbole regionu – Stadion Śląski i kluby sportowe Ruch Chorzów jak i równiez Górnik Zabrze.

Na opracowanie i wydanie leksykonu Instytut chce pozyskać pieniądze sposród Ministerstwa Nauczania i Szkolnictwa Wyższego. „Projekt jest w dziś polsko-niemiecki, chcielibyśmy zaangażować w faceta także Czechów, bo Śląsk jest spuścizną tych trzech narodów. Dzierzy to być próba wytworzenia podręcznika zasobów tradycji i pamięci śląskiej – tegoz wszystkiego jak wciąż funkcjonuje w debacie publicznej” a mianowicie wyjaśnił Linek.

Według jego, zasadniczym zamyslem projektu wydaje sie byc przygotowanie „możliwie pełnego zestawienia świata wyobrażonego regionu, jakim jest Górny Śląsk, bowiem stan badań nad kulturą i pamięcią śląską nie jest zadowalający”. „Brakuje podręcznika – słownika, który by tłumaczył jak osobiscie termin +Śląsk+ i różne symbole sposród przeszłości zmieniały się po pamięci i tradycji różnych grup. Bo dziedzictwo Śląska ma różne źródła” – podkreślił.

Pomysłodawcy i pisarze koncepcji albumów tematycznych – dr Linek, jak i równiez dr Andrzej Michalczyk wraz z Uniwersytetu Ruhry w Bochum – chcą wyjaśnić po książce 120 haseł, które zajmą ok. 1200 stron druku. „Ciężko będzie utrzymać ten założony stan, bowiem wciąż pojawiają się oryginalne pomysły i pytania o następne hasła” – zaznaczył Linek.

Ponad projektem ma pracować jedenascie autorów – z Instytutu Śląskiego, uniwersytetów Śląskiego jak i równiez Wrocławskiego, oraz katowickiego IPN-u. Wezmą tutaj także udział badacze niemieccy oraz czescy. (PAP)

jsz/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy