Łódzkie: Tok ws. nieprawidłowości w łowickim radiu Victoria

Łódzkie: Tok ws. nieprawidłowości w łowickim radiu Victoria
27 lipca, 2020
Category: inne

Przed sądem w Łowiczu rozpoczął się w czwartek proces b. głównej księgowej i dyrektor rozgłośni diecezji łowickiej a mianowicie radia Victoria. Prokuratura oskarżyła oboje metrów. in. na temat wyłudzenie części dotacji na realizację dwóch projektów, natomiast b. księgową także na temat fałszowanie dokumentów.

Oskarżeni to szef rozgłośni ks. Piotr S. oraz była główna księgowa radia Elżbieta Ł. Stawiane im zarzuty dotyczą latek 2007-2009 jak i równiez związane są z realizacją przez łowickie radio Victoria kilku projektów dotowanych metrów. in. poprzez Wojewódzki Urząd Pracy po Łodzi i Ministerstwo Progresu Regionalnego.

Zanim sądem, podobnie jak w śledztwie, dyrektor radia ks. Piotr S. nie przyznał się do winy; przed sądem złożył wyjaśnienia. Elżbieta Ł. przyznała się tylko sluzace do fałszowania dokumentów i odmówiła składania wyjaśnień. Obojgu grożą kary do ośmiu latek pozbawienia wolności. Termin nastepnej rozprawy wyznaczono na 22:00 czerwca.

54-letnią b. księgową prokuratura oskarżyła o falszowanie różnego rodzaju dokumentów, m. in. listy płac, rachunków, faktur, umów. Miały one obrazować zrobienie prac jak i równiez rozliczenie dotowanych projektów. Łącznie zarzucono jej podrobienie 128 tego typu dokumentów.

B. księgowej oraz 43-letniemu dyrektorowi rozgłośni prokuratura a mianowicie w przypadku 3 projektów – zarzuciła tzw. oszustwo dotacyjne, dotyczące „niepowiadomienia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mającej wpływ w wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego”.

Naprawde było a mianowicie zdaniem śledczych – np. w przypadku projektu dotowanego przez Narodowe Srodku Kultury na warszawskim rynku. Rozgłośnia otrzymała ponad 36 tys. zł dotacji m. in. w realizację audycji promujących obszar. Zdaniem śledczych, postępowanie pozwoliło ustalić, że nie kazde osoby przeprowadziły czynności, których wykonanie zostało potwierdzone umowami i rachunkami załączonymi do sprawozdania z realizacji tegoz projektu. W tej sytuacji zarzuty dotyczą tzw. oszustwa dotacyjnego i fałszowania dokumentów.

Oboje oskarżeni usłyszeli także zarzuty oszustwa, związane wraz z wyłudzeniem części dotacji – w sumie ponad 70 tys. zł – w przypadku dwóch projektów. 1 z tych propozycji, realizowany w czasie maj – lipiec 2008, był finansowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. Miał mezczyzna na celu aktywizację osób bezrobotnych w terenach wiejskich m. in. poprzez audycje i afisze. Prokurator uznał, że radio uzyskało niesłusznie kwotę wiecej niz 17, 5 tys. zł z tytułu realizacji tegoz projektu.

Przeszlo 54 tys. zł dotacji z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego miało zostać wyłudzonych a mianowicie zdaniem śledczych – w przypadku projektu dotyczącego wykorzystania funduszy unijnych; był on realizowany przez łowickie radio we współpracy sposród 10 innymi katolickimi rozgłośniami. W przypadku czwartego projektu poświęconego ekologii b. głównej księgowej zarzucono podrobienie podpisu dot. umowy w obsługę strony internetowej.

Obojgu oskarżonym prokuratura zarzuciła nierzetelne kierowanie ksiąg podatkowych radia, natomiast kobiecie co wiecej agencji reklamowej, która ściśle współpracowała z rozgłośnią. (PAP)

szu/ bno/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy