Odwrócony VAT na elektronikę. Branża zadowolona

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

– (Przed wprowadzeniem odwróconego VAT-PAP) branża elektroniczna cierpiała przez oszustów z dwóch powodów: spólki bały się inwestować na terytorium polski, aby nie zaakceptowac nadziać się na nieuczciwych kontrahentów i być posądzone o udział w wyłudzaniu VAT, a z drugiej strony dzwonienie takiej nieuczciwej konkurencji były dużo tańsze – mówił prezes ZIPSEE Michał Kanownik na czwartkowym spotkaniu sposród dziennikarzami.

Wyjaśnił, że przedsiebiorstwa wyłudzające podatek od towarów i usług (stosujące tak zwanym. karuzelę VAT) w przypadku elektroniki wielokrotnie dokonywały transakcji wywozu i wwozu towaru do Polski, obok każdym wywozie zwracając się do organów skarbowych o zwrot 23-proc. VAT-u sposród tytułu eksportu.

Tzw. odwrócony podatek od towarów i usług dla branży elektronicznej obowiązuje od czasu 1 lipca br. Jest to procedura, wedlug którą to kupujący, natomiast nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Takie rozwiązanie – w intencji Ministerstwa Finansów, które przygotowało zmiany a mianowicie ma uszczelniać system datku VAT oraz przeciwdziałać nadużyciom związanym sposród tym podatkiem. Dotyczy dostaw powyżej 20 000 zł, m. in. dla przedsiebiorstw obracających produktami takimi jakim sposobem: notebooki, notebooki, telefony komórkowe (w tym smartfony), pegasusa do komputerów wideo.

Jakim sposobem powiedział Kanownik, odwrócony VAT „zwiększa zarobki państwa z tytułu VAT i zmniejsza wypływy tegoz podatku sluzace do nieuczciwych spólek, które go wyłudzały; natomiast branży gwarantuje czystszy biznes”.

– Wlasny raport z 2013 r. wykazał, że tylko przy 2013 r., na samych telefonach komórkowych, budżet państwa stracił netto (czyli wypłacił oszustom) nieomal 2 mld zł. Karuzele VAT mają szansę rozwoju na każdym produkcie, który jest niewielki, drogi jak i równiez popularny. Oczywiście im produkt droższy, tym oszustwo bardziej się opłaca – zaznaczył Kanownik. Dodał, że w wypadku każdej branży mechanizm takie oszustw wydaje sie byc inny.

Kanownik podkreślił też, że na oszustwach niedaleko budżetu w najwiekszym stopniu traciły uczciwe firmy, szczególnie duzi hurtownicy elektroniki, którzy nie mieli możliwości skontrolowania, czy podarowany produkt po całym sporze dystrybucji był sprzedawany i kupowany poprzez uczciwego podatnika.

– Żaden przedsiębiorca nie wie, czy po przeszłości nieświadomie nie nabył lub nie zaakceptowac sprzedał towaru, który był przedmiotem karuzeli VAT. To nie jest nasze zadanie, to powinna robić skarbówka, która nie zawsze rozumie specyfikę wlasnej branży a mianowicie przekonywał.

W jego mniemaniu odwrócony VAT spowodował, że zniknął sam przedmiot oszustwa, ponieważ oszuści nie mają na czym zarabiać. Dlatego też wysunął postulat wprowadzenia naszej procedury cos znacznie wiecej anizeli tylko na rózne towary elektryczne, ale też do odmiennych branż.

a mianowicie Mam świadomość, że odwrócony VAT dzieki wszystkie towary, który zupełnie zlikwidowałby problem takich oszustw, spowodowałby duże problemy gwoli budżetu i dlatego nie jawi sie byc realny. Nie należy jednakze obawiać się wprowadzania fita na nastepne produkty, w którym miejscu widzimy patologie handlu i karuzele VAT. Niestety, do tego momentu nie wymyślono niczego innego – podsumował Kanownik.

Zobacz także: Będą niższe podatki. Dostrzez, kto zapłaci mniej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy