Łódź: Zbyt 100 mln zł wraz z środków unijnych szpital wykladzinom. Kopernika dzierzy być wspólczesnym ośrodkiem onkologicznym

Łódź: Zbyt 100 mln zł wraz z środków unijnych szpital wykladzinom. Kopernika dzierzy być wspólczesnym ośrodkiem onkologicznym
27 lipca, 2020
Category: inne

Modernizację jak i równiez rozbudowę łódzkiego Regionalnego Ośrodka Onkologicznego i przeprofilowanie oddziałów wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi zakłada projekt przekształcenia go w nowoczesną placówkę onkologiczną. 100 mln zł na jego realizację ma pochodzić ze środków unijnych.

Przygotowana za posrednictwem władze szpitala strategia rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego zakłada kompleksową modernizację istniejących obiektów, rozbudowę Ośrodka, wyposażenie po nowoczesny sprzęt, przeprowadzenie gruntownej modernizacji całej infrastruktury, zas także reorganizację oddziałów, zakładów, pracowni i poradni.

„Kopernik” przygotowuje wniosek o wprowadzenie projektu uaktualnieniu i rozbudowy Ośrodka do Indykatywnego Rozkladu Indywidualnych Projektów Kluczowych na rzecz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w lata 2007-2013.

Liczy na pozyskanie wraz z środków unijnych ok. 100 mln zł. Szacuje się, że modyfikacja szpitala, zas także budowa nowego domu dla onkologii kosztować będzie w sumie 170 mln zł.

„Za 100 mln zł możemy powrócić do okresu świetności onkologii łódzkiej. Ideą jest to, żeby powoli przekształcać szpital przy duże srodku onkologiczne, w miarę centrów, które funkcjonują w całej Polsce. Nie zaakceptowac stać naszej firmy na to, żeby łódzcy pacjenci leczyli się w pozostalych miastach” a mianowicie mówił przy czwartek na konferencji prasowej dyrektor szpitala Wojciech Szrajber.

Władze szpitala przyznają, że stan techniczny budynków Ośrodka i ubogie wyposażenie okresla go na ostatnim rejonie wśród wszelkich ośrodków onkologicznych w Polsce. Z powodu braku kapitalów nie poczyniono prawie żadnych inwestycji, wraz z wyjątkiem zakupu ze środków centralnych innowacyjnej aparatury sluzace do radioterapii. Pacjenci chorzy w raka czekają w długich kolejkach, zas ci którzy nie chcą czekać, szukają pomocy po innych ośrodkach onkologicznych. Za pacjentami uciekają pieniądze przekazywane przez NFZ na usługi onkologiczne sluzace do innych regionów.

Zdaniem wicedyrektora szpitala ds. onkologii prof. Arkadiusza Jeziorskiego konieczna jest zmiana całego systemu przyjęć pacjenta az do poradni onkologicznej. Pacjenci od czasu rejestracji czekają bowiem w pierwszą wizytę nawet kilka miesięcy.

„To sprawia, że ośrodek onkologii w Łodzi ma niewydolny system odbierania pacjentów w poradni onkologicznej” – podkreśla prof. Jeziorski. Jego zdaniem, żeby rozwiązać trudnosc poradni nieodzowne jest wybudowanie nowego domu z wspólczesnym sprzętem. Władze szpitala liczą, że jego budowa mogłaby rozpocząć się za dwa-trzy lata.

Zwierzchnictwo szpitala zdecydowała już o przekierunkowaniu niektórych oddziałów, tj. chirurgia endokrynologiczna czy ortopedia, w kierunku onkologii. W planach jest wybudowanie nieznanego bloku operacyjnego dla onkologii, utworzenie nowoczesnego oddziału opieki paliatywnej i oddziału chemioterapii jednego miesiaca dla chorych przyjmujących chemioterapeutyki, którzy nie zaakceptowac muszą być hospitalizowani.

Szpital zamierza także utworzyć pomocniczy oddziału chemioterapii pobytowej, oddział brachyterapii jak i równiez stworzyć silny ośrodek profilaktyki nowotworowej w postaci pracowni analiz genetycznych.

Oprócz tego zaplanowane wydaje sie: utworzenie Ośrodka Rehabilitacji Onkologicznej, kapitalny remont starych budynków onkologicznych, rozbudowa Kliniki Hematologii i pomieszczeń Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej jak i równiez zakupienie nowego sprzętu leczniczego.

W tym roku za osobne pieniadze z Urzędu Marszałkowskiego rozpoczną się pomocniki dwóch oddziałów, które są w katastrofalnym stanie: radioterapii i onkologii ogólnej oraz radioterapii ginekologicznej. Do użytku oddany pozostanie także nowo wybudowany Ośrodek Transplantacji Szpiku.

„Jak wylacznie nam się uda pozyskać w tym roku środki unijne, to kupimy także znaczną część sprzętu metrów. in. rezonans magnetyczny, tomograf, aparaty rentgenowskie. Powinno się także udać stworzenie oddziału chemioterapii jednodniowej. To już zmieni wizerunek i dostępność do onkologii łódzkiej” a mianowicie uważa szef Szrajber.

Wykonanie całego pomyslu modernizacji i rozbudowy ośrodka onkologicznego planowana jest w pięć czasów.

Szpital mierzy nie tylko dzieki środki unijne, samorządu województwa, ale także na wsparcie ministerstwa stanu zdrowia. „Działania, które podejmuje Urząd Marszałkowski wraz z szpitalem, są niezbędne, aby ministerstwo zdrowia mogło włączyć się i pomóc w ramach tzw. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wówczas szpital będzie mógł aplikować o środki na zakup najnowocześniejszego sprzętu, który będzie służył pacjentom onkologicznym” – uważa wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi ma 333 łóżka. Rocznie w jego oddziałach leczonych jest ok. 28 tys. osób, a w ośrodku przeprowadzanych jest w porzadku. 9 tys. zabiegów onkologicznych. Wojewódzka Przychodnia Onkologiczna zatrudnia rocznie przeszlo 70 tys. pacjentów. (PAP)

szu/ itm/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy