Łódź: Wystawa prac Picassa, Kandinskiego, Klee i inn.

Łódź: Wystawa prac Picassa, Kandinskiego, Klee i inn.
27 lipca, 2020
Category: inne

Ponad czterysta prac największych artystów XX i XXI wieku, m. in.: Pabla Picassa, Wassily’ego Kandinskiego, Paula Klee, Meret Oppenheim czy Georgesa Braque’a można oglądać od momentu piątku w łódzkim Muzeum Sztuki a mianowicie ms2. Wedlug organizatorów to największe zdarzenie wystawiennicze w 2012 r..

Ekspozycja „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” frapuje trzy piętra muzeum a mianowicie prawie czterech tys. mkw. powierzchni.

Muzeum Sztuki przygotowywało się do tego wydarzenia od momentu trzech latek. Jego zespoly zostały zestawione z dziełami ze szwajcarskiej kolekcji – Kunstmuseum Bern. Pośród 400 prac można obejrzeć dzieła takich artystów jak: Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Marina Abramović, Louise Bourgeois, Piet Mondrian, Donald Judd, Lucio Fontana, Meret Oppenheim, Claes Oldenburg, Bill Viola, James Lee Byars, Hans Arp, Max Bill, Ali Kazma.

Organizatorzy ekspozycji zapewniają również, że wedlug raz pierwszy w Polsce można też zobaczyć szeroki wybór materiałów archiwalnych poświęconych sztuce tego czasu: zdjęcia przedstawiające wizerunki najwybitniejszych europejskich artystów, listy jak i równiez dokumenty, które pokażą sytuacja historyczny towarzyszący powstawaniu obu zbiorów.

Wystawa jest rozdzielona na dwanaście części, tzw. pasaży. Każdemu z tych propozycji nadano kategorii np. „Niesamowite zamieszkiwanie”, „Polityka marzenia”, „Praca dowcipu”. Wystawie towarzyszy przeszlo 900-stronicowy katalog „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”, zawierający teksty poświęcone kolekcjom i reprodukcje prezentowanych prac. Plyta jest w pewnym sensie uniwersalnym podsumowanie wiedzy na temat sztuki XX i DWUDZIESTY PIERWSZY w.

Kolekcję łódzkiego Muzeum Sztuki zainicjowali w 1929 roku polscy artyści – Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Jan Brzękowski i Julian Przyboś działający jako grupa „a. r. ” w Łodzi i w Paryżu. Udało im się pozyskać w darze dzieła od czołowych twórców europejskiej awangardy, m. in. Pabla Picassa, Sonii Delaunay i Hansa Arpa. Od samego początku zakładali ich publiczną prezentację.

Szwajcarski zbiór stworzył Herman Rupf (1880-1962), bogaty mieszczanin, filantrop i biznesmen. Kupował dzieła dziel sztuki na wlasne potrzeby jak i równiez z prywatnej pasji. Był pierwszym kolekcjonerem sztuki abstrakcyjnej i współczesnej w Szwajcarii. Pierwsze operacje kupił już na początku XX w., ostatnie pod koniec lat 50. ub. stuleciu. Kolekcja biznesmena była przede wszystkim ozdobą na rzecz jego domu. Dopiero w latach piecdziesiat. ub. stulecia zdeponował ją w berneńskim Kunstmuseum jak i równiez założył fundację – Rupf Stiftung.

Wystawa „Korespondencje” została przygotowana poprzez Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z Rupf Stiftung a takze Kunstmuseum po Bernie. Można będzie oglądać ją sluzace do 30 czerwca 2013 roku w Muzeum Sztuki – ms2 przy ul. Ogrodowej. (PAP)

jaw/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy